Jak vybrat fukar na listí?

blog-fukar-listi

Podzim je doba, kdy nastává opad listí ze stromů a pro mnohé majitele zahrad nastává období nekončícího hrabání spadaného listí. Nejen že řešíte, jak nejefektivněji listí shrabat, aniž byste si poničili trávník, štěrkové cesty nebo záhony s květinovými výsadbami, ale i kam se shrabaným listím.

Hrábě jsou skvělé a funkční, ale rádi bychom vám představili i jiné možnosti při boji s listím, a to jsou fukary, vysavače a drtiče listí.

blog-fukary-listi-2

 

Jak vybrat ideální fukar?

Velikost plochy:

Pro menší zahrady postačí  fukar s menším výkonem. Vhodné jsou elektrické nebo AKU fukary. Na větší zahrady nebo komerční prostory už se poohlédněte po motorových fukarech.

Výkon fukaru:

Pro menší zahrady postačí  fukar s výkonem kolem 1000 W. Pro větší zahrady už se zaměřte na fukary s minimálním výkonem 2000 W.

Rychlost foukání:

Tuto rychlost určuje účinnost ventilátoru. Čím vyšší účinnost, tím lépe si fukar poradí i se sypkými hmotami nebo vlhkým listím.

Méně výkonné fukary mají výkon kolem 150 km/h

Středně výkonné fukary mají výkon kolem 300 km/h

Nejvýkonnější  fukary dosahují výkonu až 400 km/h

Typy fukarů

Základní funkcí fukaru je vytváření silného proudu vzduchu, který směřuje listí, větvičky, písek nebo napadaný sníh na jedno shromaždiště nebo je rozptýlí do okolí.

Výběr správného fukaru závisí na velikosti vaší zahrady, typu povrchu, který potřebujete vyčistit, a na vašich osobních preferencích. Zaměřte se i na váhu a ergonomii fukaru. S dobrým fukarem na listí bude čištění zahrady nejen efektivním, ale i příjemným zážitkem.

Ruční fukary na listí

AKU fukary: jsou lehké a snadno ovladatelné, což je ideální pro menší zahrady. Jsou také často cenově dostupnější než elektrické nebo benzínové varianty. Budou se hodit do míst, kde není možnost připojit se k elektrické síti. Při výběru AKU fukaru je však důležité zohlednit výdrž baterie nebo mít další baterii v záloze.

Elektrické fukary: Jsou více výkonné, a proto i vhodné pro středně velké zahrady. Elektrické fukary jsou obvykle tišší a snadnější na údržbu. Oproti AKU fukarům mají dostatečný výkon a stále jsou lehké pro manipulaci. Nevýhodou může být nutnost připojení k elektrické sítí, což může být u větších zahrad problém.

Benzínové fukary: Jsou nejvýkonnější a vhodné pro velké plochy. Jsou nezávislé na elektrickém připojení, což umožňuje volnější pohyb po zahradě. Jsou však hlučnější, vytvářejí výfukové plyny a vyžadují pravidelnou údržbou.

Zádové fukary na listí

Jsou vysoce výkonné, benzínové stroje a hodí se pro velké zahrady s větším množstvím stromů, pro parky, obce nebo pro profesionální zahradníky. Tělo fukaru máte při práci na zádech a díky tomu může mít fukar větší motor a tím i větší výkon.

Vysavače na listí

Další možností, jak si poradit s nadílkou listí, je vysavač na listí, se kterým vysajete každé zákoutí i místo, kde byste museli listy sbírat ručně. Hodí se i na sběř posečené trávy nebo větviček při údržbě živého plotu. Mohou mít elektrický, benzínový nebo AKU pohon.

Součástí vysavače na listí je sběrný vak, který je připevněn k sací trubici a shromažďuje se v něm nasávaný odpad. Po naplnění vak vyprázdníte. Vaky mohou mít objem od 20 do 60 l. Mezi nejžádanější patří vysavače s vakem o objemu 45 litrů a hodí se pro údržbu středně velké zahrady.

Fukary s možností vysávání

Někdy byste využili vysávání a jindy zase foukání? Nemusíte si pořizovat dva stroje, ale stačí jeden, který má obě tyto funkce. Spojení obou vlastností umožňuje dokonalé využití stroje po celý rok. Tyto stroje mívají vodící kolečka, která pomáhají odlehčit stroj a snižují únavu

Fukary s možností vysávání a drcení listí

Tento multifunkční stroj je nedocenitelným pomocníkem pro podzimní úklidy na zahradě a v okolí domu. Foukač dokáže listí vysávatfoukat i mulčovat a poradí si i s mokrým listím. Listí jednoduše nafoukáte na jednu hromadu, následně ho vysajete, při čemž dojde k rozdrcení a mnohonásobnému zmenšení objemu listí. Nadrcenou směs poté využijete jako výborný základ do kompostu.

blog-fukary-listi

Co se shrabaným listím

Listí jste nafoukali, pohrabali nebo vysáli a nastává situace, kdy nevíte, co se vším tím listím budete dělat? Dejte ho do kompostu! Vrátíte tak cenné složky zpět do přírody, a navíc v zimních měsících vytvoříte pro velké množství živočichů útulný domov.

Listí je skvělé pro obohacení kompostu a pokud jej před umístěním do kompostu ještě podrtíte, urychlíte proces jeho rozkladu. Podrcení je důležité zvláště u listů, které jsou tuhé nebo opatřené silnou krycí vrstvou, která zpomaluje jejich rozklad. To jsou například listy z ořešáku, bobkovišní, růží a dalších druhů. Rychlejšího rozkladu také docílíte vrstvením, kdy mezi jednotlivé vrstvy listí přidáváte zeminu.

blog-listi

Do kompostu nedávejte listy z rostlin, u kterých víte, že jsou napadeny škůdcem nebo chorobou. Můžete si takto zamořit zahradu, protože škůdci i choroby mohou v kompostu přežívat a v další sezóně napadnout další rostliny.

V případě, že nemáte možnost umístit listí do kompostu, můžete ho odvézt do místní kompostárny nebo do hnědých komunálních popelnic určených pro bioodpad.

Více o kompostování si můžete přečíst v našem dalším článku.