Udeřily silné mrazy – co dělat?

silne-mrazy-zahrada

Už jste si mysleli, že se pomalu blíží jaro, a místo toho udeřily silné mrazy, které vás překvapily? To, co byste podle zahradního kalendáře měli právě v plánu, můžete nyní na chvíli hodit za hlavu. Soustřeďte se na to, aby mráz na vaší už pomalu buzené zahradě zanechal co nejmenší škody. Co můžete, přesuňte do tepla domova. S předpěstováním můžete na chvíli pokračovat uvnitř. Zbytek zazimujte, jak jen to jde. Holomráz je totiž pro rostliny vůbec tou největší zátěží.  Jak na to se dozvíte v dnešních článku.

Ovocné stromy - jabloň, hrušeň

V únorovém kalendáři jsme vám doporučovali provést u ovocných stromů spoustu prací, ale na většinu vzhledem k mrazům zapomeňte. Většina únorových prací se provádí, v případě, že nemrzne. Pokud jste zatím nezačali s předjarními prořezávkami, tak s nimi ještě počkejte, až se oteplí. Řezy by se měly provádět za bezmrazých dní, nebo pokud teplota neklesne  pod -5 °C. 

silne-mrazy-zahrada

 Stromky je také stále důležité chránit proti okusu


Peckoviny - třešeň, meruňka, švestka

Jak jsme psali již v únorovém kalendáři, tak peckoviny v zimě vůbec neprořezávejte, a to z toho důvodu, že jsou citlivější na houbové choroby a ty se do rostliny dostanou právě řeznou ránou. Koncem měsíce února jste měli začít s roubováním, ale s tím počkejte, až pominou silné mrazy. Ovocné stromy, například meruňky, u kterých hrozí příliš časné kvetení, je třeba preventivě ošetřit. Pokud je půda pod stromem ještě promrzlá, bohatě ji zakryjte slámou nebo listím, slunce pak nebude rozehřívat kmen a stromy se tak nebudou probouzet k časnému kvetení.

Jahody

I přesto, že jsou jahody otužilé, tak jim aktuální velmi silný mráz nesvědčí a může je nejenom poškodit, což pozdrží jejich další vývoj a především úrodu. Ochránit je můžete přikrývkou z netkané textilie a můžete použít i více vrstev. Důležité je, aby textilie propouštěla světlo. Jako poslední možnost můžete použít i vrstvu chvojí či slámy. 

silne-mrazy-zahrada

Narcis, tulipán a další okrasné cibuloviny

V minulém týdnu se již na některých místech objevily sněženky. Ty jsou naštěstí otužilé, a tak je tyto mrazy nezahubí. Problém je, pokud rostou přímo ze zmrzlé půdy, to by mohlo poškodit cibulky, které nemají kořeny tak hluboko. Jako ochranu můžete mezi trsy navršit listí nebo slámu. To samé platí pro talovíny, které také vykvétají časně, stejně tak i narcisy, krokusy nebo rané tulipány, které sice ještě nemusí kvést, ale už mohou rašit ze země.

silne-mrazy-zahrada

Levandule, šalvěj, rozmarýn, tymián, máta, meduňka

Vytrvalé bylinky i okrasné trvalky chráníte především mulčováním, kdy vrstva mulče ochrání kořeny před mrazem. Kombinace mrazu a větru může poškodit výhony i jinak odolných a otužilých rostlin, a pokud výhony promrznou, pomůže citlivé seříznutí zjara. Samozřejmě i zde můžete celé kořínky obalit netkanou světlou textilií.

Hortenzie, pivoňka, komule, ibišek, růže, plamének

I zde je důležitá ochrana u kořenů keřů a vyplatí se ochránit i jejich nadzemní části – například pokud hortenzii namrznou pupeny, nepokvete. Proto je lepší ochránit netkanou textilií. Pokud keřům již opadaly listy, pak nepotřebují tolik světla a můžete na ně v klidu navléknout pytel z juty nebo vyplnit válec slámou či listím. 

Předpěstovaní zeleniny

Pařeniště byste měli k večeru důkladně zaizolovat prošívanou dekou, kupou slámy nebo starým kobercem. Pomoci vám může i bublinková fólie, která poslouží k izolaci skleníku, a můžete ji na skle nechat i přes den. Záhony pokryjete netkanou textilií a poté opět bublinkovou fólií, a pokud ji máte dostatek, můžete obalit celý skleník.  Stejně můžete ochránit i venkovní záhony a přikrýt je neprůhlednou izolací. Ideální je však předpěstovat doma. Mezi ty, které by mohly mínusové teploty přežít patří mrkev, saláty, pažitka, roketa nebo ředkvičky, naopak chránit potřebují sazenice brokolice, kedlubny a květáku.

Salát

Saláty jsou obvykle otužilé a mínusové teploty by měli přežít, ale aktuální mráz může pozastavit jejích klíčení a růst. Proto je nyní určitě lepší přesunout je do tepla domova a pokračovat v předpěstování tam. Hned, jak se oteplí, budete mít již připravené sazeničky, které vám pod netkanou textilií zajisté rychle dorostou. Listové saláty bude možné sklízet velmi časně a ty hlávkové vytvoří křehké hlávky do tří měsíců. Až bude teplota kolem 25 °C, vyklíčí drobná semena za dva dny, pak mají radši teplotu nižší.

silne-mrazy-zahrada

Brokolice

Předpěstované sazeničky brokolice můžete vysadit už zjara do pařeniště, skleníku nebo na záhony. Nejrychleji vám semena vyklíčí při teplotě nad 20 °C, po vyklíčení už sazeničkám vyhovuje teplota kolem 10 °C.

Květák

Náročný květák má podobné požadavky jako brokolice, ale na rozdíl od ní je méně otužilý a potřebuje více výživy. Pro jeho klíčení je ideální teplota 20-25 °C, poté 12-15 °C.

Kedluben

Semena kedlubny klíčí při teplotě 18-20 °C, sazenice poté pěstujte při teplotě 12-16 °C.

Rajčata

V teplejších oblastech můžete vysívat venkovní i polní odrůdy, hlavně v teplejší oblastech. Semena rajčat nejlépe vyklíčí, když se teplota pohybuje kolem 25 °C, poté je ideální kolem 15-20 °C.

silne-mrazy-zahrada

Okurka

I sazenice odrůd skleníkových okurek je lepší předpěstovat v teple a to při teplotě 25 °C, kdy semena vyklíčí za pár dní, kdežto při teplotě 15 °C jim to může trvat i dva týdny. Poté je třeba semenáčky po vytvoření prvních lístků přesadit a přihnojovat.

Pórek

Sazeničky letního póru si také můžete již předpěstovat a při teplotě 20-24 °C vám rychleji vyklíčí, pak jim vyhovuje teplota kolem 13–20 °C.

Brambory

Rané brambory vyžadují světlé místo a teploty kolem 10-16 °C.


Nakonec je důležité nezapomenout na naše zvířecí kamarády a pravidelně jim doplňovat krmítko. I je náhlé mrazy překvapí a potřebují vaši pomoc.

silne-mrazy-zahrada

Od nás je to pro tento týden vše. Doufáme, že vám a vaší zahradě článek pomůže zimu přečkat, a že se počasí brzy opět umoudří. My se na vás zatím těšíme zase za týden s dalším článkem, který vás zaručeně zahřeje.

JEŽEK tým

Facebook sdílej    google plus sdílej     twitter sdílej