CROPAID - ochrana proti mrazu

cropaid-ochrana-proti-mrazu

Ti, co o něm slyšeli, už ho mají. Ti, co o něm ještě neslyšeli, po přečtení dnešního článku zjistí, že už ho dávno potřebují.

Co vlastně Cropaid je? Cropaid je celosvětově patentovaný produkt, který díky svým unikátním vlastnostem chrání rostliny proti mrazu, a to až do -7°C. Jako bonus obsahuje více než 60 minerálních živin, které v kombinaci s unikátní formulí zlepšují čerpání živin a tím zvyšují celkovou úrodu a její kvalitu. Je vhodný pro všechny druhy rostlin od sadbového ovoce přes papriku a obilniny až po květiny či malé keře a stromy.

Jak Cropaid funguje?

Po jeho aplikaci do rostlin přes průduchy, lencitely a kořeny vniknou enzymy a minerály. Enzymy následně indukují v rostlině produkci jejich vlastních proti mrazových bílkovin (AFP) a proti mrazových aminokyselin (AAA). To pomáhá rostlinám chránit se před poškozením chladem a mrazem.

Vedle zvýšení obranyschopnosti vůči mrazu se uvnitř rostliny zároveň zvýší fotosyntéza a osmotický tlak. Bakterie pokračují v aktivitě v rostlinách i v půdě, extrahují minerály ze vzduchu a půdy, aby poskytly víc výživy rostlinám. Tyto proteiny rostliny spotřebují a zakonzervují do toho, co potřebují - například více cukru, vitamínů, olejů či proteinů.

Cropaid je tedy nejenom účinná ochrana proti mrazu, ale zároveň výborný pomocník pro zvýšení kvality a produkce rostlin. Odolnost rostlin proti chladu a mrazu se zvyšuje i ve skleníku či fóliovníku. V případě, že máte zavedeno skleníkové vytápění, se vám sníží nutnost ho vytápět. Ušetříte tedy za spotřebovanou energii.

cropaid-ochrana-proti-mrazu2

V případě, že  Cropaid aplikujete do půdy, snížíte tím úroveň jejího pH. Bakterie Thiobacillus spp na sebe poutají vzdušný dusík do půdy – takto dokážou upoutat 60 - 80 kg čistého dusíku na 1 hektar ročně.

Jak aplikovat postřik?

Cropaid se aplikuje jemným postřikem na celou listovou plochu - využíváte 0,5% (Cropaid : voda = 1:200). Pro nejlepší účinek použijte při ředění vodu, která nebude obsahovat chlór. Pokud ji nemáte k dispozici, nechte vodu odstát a až bude hladina chloru na minimu, můžete Cropaid smíchat v nádobě. Voda by měla mít ideálně hodnotu pH 5 - 6,5 (slabě kyselou). Pokud máte k dispozici vodu, která má pH nad 7, můžete přidat kyselinu dusičnou, fosforečnou nebo sírovou a docílit tak hodnoty ph 6 - 6,5. Případně můžete použít Cropaid do kyselovacího roztoku pro kapkové závlahy. Koncentrát Cropaid má hodnotu pH 1,9 - 2,1 a pokud ho použijete společně s pesticidy, doporučují odborníci snížit pH postřikové kapaliny pod hodnotu 7, aby se vám emulze nesrazila a nedošlo tím tak k blokaci postřiku. 

Pro jeho aplikaci by měly být příznivé povětrnostní podmínky podobně jako u aplikace pesticidů a hnojiv postřikem, dále by pro jeho aplikaci nemělo alespoň 6 hodin pršet. A pokud chcete docílit, co nejlepší ochrany proti mrazu, je optimální aplikovat 2 dny před chladným nebo mrazivým obdobím. Pokud tento termín z nějakého důvodu nestihnete, považuje se za nejzazší účinnou aplikaci ošetření do 6 hodin před mrazem. V tomto případě však hraje důležitou roli stav rostliny a vlivy počasí. Pokud možno, neaplikujte postřik na rostliny, které již vystaveny mrazu jsou. Nejvhodnější teplota pro aplikaci alespoň 12°C ve fóliovníku či skleníku a nad 9°C venku. Účinek postřiku trvá zhruba 15 dní.

Podívejte se na Cropaid v akci! Na následujícím videu můžete vidět Cropaid v akci - obě rostliny byly umístěny do chladící komory a vystaveny mrazu. Jedna z rostlin byla ošetřena postřikem Cropaid, druhá nikoliv.

To samé můžete vidět i na následujícím videu, kde prostřední rostlina byla ošetřena přípravkem Cropaid, další květina je ošetřena konkurenčním přípravkem proti mrazu a poslední nebyla ošetřena vůbec.  

Jak nejlépe aplikovat na jednotlivé druhy rostlin

Jahody

Před výsadbou namočit semena/sazenice do roztoku (450 ml Cropaid NPA, který zředíte 100 litry vody). Aplikuje se 7. a 17. den po výsadbě, a jakmile začnou kvést, měl by se postřik aplikovat po celé rostlině. Pokud je zvýšené riziko chladu a mrazu, doporučuje se opakovat postřik každých 7-15dnů a pokud pouze chcete zvýšit jejich výnosnost či kvalitu můžete aplikovat každých 15 dní.

Jablka a hrušky

Tyto typy ovocných stromů byste měli poprvé ošetřit hned po opadání listí na podzim. Druhou aplikaci k ochraně před mrazem byste měli provést, když se pupeny mění na květy či malé plody. Pro aplikace během jara je důležité sledovat předpovědi počasí, aby byl Cropaid aplikován nejpozději dva dny před mrazem a jeho účinek byl tak co největší. Použijte roztok 500 ml Cropaid, který zředíte se 100 litry vody. Pokud chcete zvýšit po jarních mrazech jejich kvalitu a schopnosti vstřebávat minerály, doporučuje se aplikovat každých 2-3 týdny.

cropaid-ochrana-proti-mrazu3

Višně, nektarinky a meruňky

Pro tyto plodiny se doporučuje použít roztok 500ml Cropaid se 100 litry vody pro všechny aplikace. První aplikace byste měli provést na podzim hned po opadání listů, další byste měli provést na jaře, až začnou pupeny růst. Následující aplikace bude v době kvetení a pro nejlepší účinek aplikujte alespoň 2 dny před očekávaným chladem nebo mrazem.

Švestky

Jak už jsme zmínili výše, některé typy ovocných stromů by měly být ošetřeny poprvé hned po opadání listí na podzim. Druhá aplikace k ochraně před mrazem by se měla provést, až se pupeny změní na květy a mladé plody. Nejlepší účinek má aplikace Cropaid 2-3 dny před mrazem. Použití: 500ml Cropaid NPA zředit se 100 litry vody. Pro lepší kvalitu úrody a schopnost vstřebávat minerály, se doporučuje aplikace každých 14-20 dnů

Réva vinná

První aplikaci proveďte na podzim ihned po opadání všech listů. Další aplikace provádějte na jaře, až vyraší pupeny. Pro zlepšení kvality úrody aplikujte každých 15-20 dnů. Používejte roztok 500ml Cropaid se 100 litry vody.

Ořech

Pokud chcete ochránit ořechy před mrazem, doporučuje se aplikace na jaře, jakmile začne kvést. Pokud je riziko mrazu, aplikujte 2-3 dny předem a zhruba každých 14 dnů. Pro zvýšení kvality úrody a schopnosti vstřebávat minerály se doporučuje aplikace každé 2-3 týdny.

Kiwi

Pěstujete kiwi? I ty lze chránit. K jejich ochraně před chladem a mrazem aplikujte dvakrát na podzim po 15-20 dnech. Na jaře aplikujte jednou a to jakmile se začnou objevovat pupeny. Aplikace by se měla provádět během kvetení. Pokud chcete zvýšit příjem minerálů i úrodu, aplikujte každých 15-20 dní. Použijte 500 ml Cropaid NPA zředěného 100 litry vody.

Citrusové plody a neopadavé ovocné stromy

Na podzim se aplikuje jednou během růstu rostliny. Při riziku jarních mrazů se doporučuje aplikace každých 14 dní, zároveň nejpozději týden před sběrem. Doporučený roztok je 500ml Cropaid na 100 litrů vody.

Rajčata, lilek a pepř

Tyto rostliny je potřeba ošetřit už jako semena. Semena by měla být před výsadbou ošetřena roztokem 500ml Cropaid se 100 litry vody na suché podložce, poté nechte semena usušit a dobře je promíchejte. Další postřik aplikujte, pokud je mráz a pro zvýšení kvality úrody a udržení ochranných účinků, aplikujte postřik každých 14 dnů.

Hlávkový salát

První aplikace by měla být provedena po vyklíčení semena, další postřiky aplikujte 2-3 dny před příchodem mrazu. Používejte roztok (450ml Cropaid na 100 litrů vody) každých 15-20 dní. 

Mrkev, pastinák

První ošetření se aplikuje již před výsadbou. Rozložte semena na suchou podložku a postříkejte je, před samotnou výsadbou je nechte usušit a dobře promíchejte. Další aplikaci proveďte při nebezpečí chladu a mrazu 2-3 dny předem. Pro zvýšení kvality úrody a udržení ochranných účinků můžete opět aplikovat postřik každých 14 dnů. Používejte roztok 500ml Cropaid na 100 litrů vody.

Fazole, hrách a cizrna

Již před výsadbou by měla být semena ošetřena roztokem (450 ml Cropaid NPA na 100 litrů vody). Druhou aplikaci byste měli provést před začátkem mrazů. Pro zlepšení úrodnosti rostlin aplikujte každých 14 dnů.

Košťáloviny

I tyto rostliny byste měli ošetřit ještě před tím, než je zasadíte do půdy. Pro aplikaci na listy můžete použít jemný rozprašovač, tím zajistíte lepší vstřebání. Pokud chcete zvýšit kvalitu úrody a schopnost vstřebávat minerály, doporučuje se aplikace každých 15-20 dnů.

Brambory

Cropaid využijete již před výsadbou brambor. Doporučuje se namočit bramborové hlízy v roztoku (450 ml Cropaid NPA na 100 litrů vody) nebo je postříkat jemným aerosolem. Další aplikaci provedete už po výsadbě, kde byste měli provést postřikem na celé listy hned, jakmile začnou růst. Pokud jsou mrazy, měla by být aplikace opakována každých 7 – 10 dní.

Pšenice, ječmen, žito, oves

Ještě před výsadbou rozložte semena na suchou podložku, postříkejte, nechte je usušit a dobře promíchejte. Druhý postřik aplikujte při vyklíčení rostliny a třetí v období květu.

Cukrová třtina

Před vysazením semen by měly být umístěny na suchý a čistý hadřík a nastříkány 500 ml Cropaid NPA ředěné 100 litry vody. Před výsadbou dobře promíchejte a vysušte. Druhá aplikace by měla být provedena po vzniku, pokud existuje nebezpečí chladu a mrazu během jara. Pokud riziko pokračuje, použijte jednou týdně. Chcete-li zlepšit výtěžnost a kvalitu, pokračujte v používání každých 15 dní.

Řezané květiny

Stejný postup u otevřených prostorů nebo skleníků, kde je riziko mrazu a chladu. Doporučuje se v každé fázi růstu aplikovat roztok Cropaid (450 ml Cropaid NPA zředěný se 100 litry vody) pomocí jemného postřiku přes celé listy. Taktéž se doporučuje udělat nejdříve na rostliny test – v případě, že změní barvu, nestříkejte pupeny a květy. Cropaid zároveň prodlužuje životnost řezaných květin za předpokladu, že voda ve váze je také roztok Cropaidu tak, jak je uvedeno výše a pokud provádíte postřik každých 15 dnů.

cropaid-ochrana-proti-mrazu1

Rostliny v květináčích (domácí i venkovní)

Můžete je chránit před poškozením od mrazu nebo minimalizovat jejich poškození na minimum tím, že smícháte 500 ml Cropaid NPA se 100 litry vody a rozstříkáte jako jemnou mlhu všemi rostlinami v květináčích. Tento postřik zlepšuje nejenom jejich vzhled, ale i životnost. Aplikaci můžete provádět každých 15 dní.

Ať už Cropaid používate pravidelně nebo po přečtení článku o jeho koupi uvažujete, v obou případech je samozřejmě k dispozici na našem e-shopu. A ihned poté, co vaši úrodu ošetříte, neváhejte si pročíst i další články na našem blogu.
 

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej