Jak na předpěstování a množení rostlin

blog-predpestovani-a-mnozeni-rostlin

Pěstování rostlin je krásná a tvůrčí činnost. Pokud si chcete doma předpěstovat sadbu zeleniny (např. papriky, rajčata…) nebo květin (např. muškáty, begónie…) a nevíte si rady, nebojte, není to nic složitého a rádi vás celým postupem provedeme.

Co budete potřebovat

Na trhu je nepřeberné množství pomůcek a potřeb pro předpěstování a množení rostlin. Někomu vyhovuje minipařeniště na okenní parapet, jinému zase rašelinové květináče a rašelinové tablety a někdo používá kelímky od jogurtů. Vše z toho je použitelné a každý si jistě najde svého favorita. Nejdůležitější je ale výsevní substrát, bez kterého se neobejdete.

Výsevní substrát 

Kvalitní výsevní substrát je základ pro dobré klíčení semen a růst sazenic. Substrát pro výsev a množení Gramoflor obsahuje příměs perlitu zlepšuje drenážní funkci a napomáhá rozvoji kořenů. Bentonit brání vyplavení živin a zajišťuje rovnoměrné zásobování rostlin všemi důležitými makro- i mikroprvky. Substrát má upravenou půdní reakci a je obohacen o snadno přijatelné živiny, v optimálním poměru pro počáteční fázi růstu rostlin.

Výsevní misky a nádoby

Výsevní misky nemají být příliš hluboké, aby se rostlinky daly snáze přepichovat. Zajímavé jsou také rašelinové tablety, které po zalití nabobtnají a vytvoří malé nádoby. Hodí se především pro pěstování květin a okurkovitých rostlin, které při výsadbě potřebují kořenový bal a jejichž citlivá kořínky se mohou při vysazování snadno poškodit. Praktická jsou také multiplata, díky nimž velmi dobře využijete místo. Semena lze vysévat přímo do jednotlivých nádob a přepichování tak odpadá.

Stimulátory

Stimulátory jsou přípravky, které podporují tvorbu kořenového systému u rostlin a tím zvyšují šance na správný vývoj rostlin. Vyrábí se jak práškové, gelové nebo tekuté varianty stimulátorů. Do gelových a tekutých se dají smáčet i semínka, práškové zase dobře ulpívají na stoncích při řízkování rostlin.

Minipařeniště

Minipařeniště jsou cennými pomocníky, které si můžete umístit do bytu na teplé a slunné místo a zajistit tak rostlinám stabilní teplotu, světlo a správnou vlhkost. Většina skleníčků se díky své velikosti dá umístit na okenní parapet a díky tomu zajistíte rostlinkám dostatek světle, které tolik potřebují.

Ostatní pomocníci

Čerstvě zasetá semínka a semenáčky je lepší rosit. Lépe tak zajistíme rovnoměrné provlhčení substrátu a zároveň nepoškodíme vyrůstající semenáčky. Proto v našem sortimentu naleznete různé rozprašovače. Dále se Vám může hodit sázecí lopatka, kterou můžete nabírat, míchat nebo prokypřovat substrát a určitě se Vám bude hodit i sázecí kolík, který je určen pro přepichování semenáčků. Pro ty, kteří se rozhodnou pro vegetativní množení (řízkování, očkování, hřížení, oddělky a šlahouny) jsou nepostradatelné nože pro řízkování a očkování a zahradnické nůžky.

presazovaci-podlozka-4Podložka pro přesazování a sázení rostlin

 A jdeme na to…

Ptáte se, proč některé rostliny předpěstováváme a jiné vyséváme rovnou na stanoviště?

Některé rostliny nejsou uzpůsobeny našim klimatickým podmínkám a nepřežily by mráz. Jejich vegetační doba je příliš dlouhá na to, abychom je vysévali až po zmrzlých mužích (po 15.kvetnu) a nestihly by jejich plody dozrát. Proto je potřeba jejich semínka doma chvíli hýčkat, abychom na záhon vysadily již vzrostlé a silné rostlinky. Rostliny, které je potřeba předpěstovat jsou papriky, celer, okurky, dýně, melouny i některé druhy květin. S předpěstováním je třeba začít do poloviny března.  

Rovnou na záhon můžete vysít rostliny s krátkou vegetační dobou či rostliny, které snesou mráz. Jedná se hlavně o kořenovou zeleninu – mrkev, petržel i pastinák, ředkvičky, cibuli, hrášek, košťáloviny, různé druhy salátů, rukolu i špenát. Většinu můžete vysít již v březnu a dubnu. 

Výsev

Většina semen potřebuje větší rozestupy, vysévejte je řídce a rovnoměrně. Semena pak lehce přesypte menší vrstvou substrátu, lehce přitlačte a substrát důkladně provlhčete. Pokud sejete do samostatných květníků, je postup stejný, jen dávejte semena po jednom do nádoby. Každý výsev si můžete označit jmenovkou, na kterou si zaznamenáte odrůdu a datum výsevu.

Přepichování

V době, kdy již z výsevu začnou vyrůstat rostlinky, které mají jak dva děložní lístky, tak i dva pravé lístky, je dobré je přepíchat  do samostatné nádoby.  Zajistíte tak rostlinkám dostatek světla, aby se navytahovaly za světlem a nekřehly. Ideálním pomocníkem je sázecí kolík. Semenáček uchopte za děložní lístky a pomocí sázecího kolíku nebo jiné vhodné pomůcky, uvolníte rostlinku ze země, aniž poničíte kořeny. Do připraveného květináče nebo jiné nádoby nasypte substrát, dostatečně ho přimáčkněte a sázecím kolíkem vytvořte jamku, do které semenáček vložíte a zase pomocí kolíku okolo semenáčku zem přihrnete. Děložní lístky rostlinky by měly být cca 1 cm nad substrátem, aby neuhnívaly. Nezapomeňte substrát dostatečně provlhčit. Přepichování je ideální například u rajčat, begonií, paprik a lilku.

A jdeme na jednotlivé druhy...

Paprika

Jednou z rostlin, kterou je v našich klimatických podmínkách nutné předpěstovat je právě paprika. Pusťte se do toho už v lednu nebo únoru, kdy vysejete semínka do výsevní misky. Semínka papriky potřebují opravdu pořádnou dávku tepla a světla, aby dobře vyklíčila. Nádobu se semínky můžete umístit na parapet, na kterém je ve vašem bytě nejvíce světla, ideálně jižní. Hlídejte, aby měla semínka dostatek vláhy, nesmí vyschnout. Ve chvíli, kdy má rostlinka první pravé lístky, je dobré ji tzv. přepíchnout do větší nádoby, aby měla dostatek prostoru. Nejen při předpěstování, ale i po celou dobu růstu potřebuje paprika dostatek tepla a nesvědčí jí teplotní výkyvy. Vysadit sazeničky do skleníku je možné v druhé polovině dubna, ven až po tzv. zmrzlých mužích (po 15.květnu).

Stejným způsobem můžete předpěstovat i lilek.

Rajčata

Rajče je pohodová, nepříliš náročná rostlina, která zvládá i chladnější podnebí, proto se jí u nás daří i při horším létě. Přesto je potřeba začátkem jara rajče předpěstovat ze semínek v domácím prostředí. Stejně jako u paprik můžete semínka vysít do výsevní misky a pečlivě hlídat vlhkost půdy. Ani u rajčat by vám substrát neměl vyschnout. Používejte raději rozprašovač, aby jste zajistili rovnoměrné provlhčení substrátu a nepoškodili semenáčky. Rajčata po vytvoření prvních pravých lístků přepichujte do samostatných nádob, aby měli dostatek prostoru. Rostlinky je třeba vysazovat ven až ve chvíli, kdy jste si jisti, že nepřijdou ranní mrazy (po 15. květnu).

Celer

Celer je třeba v únoru až březnu ze semínek předpěstovat. Vysetá semínka zahrňte velmi jemnou vrstvou hlíny. Semínkům se bude dobře dařit, když budou mít přísun světla. Ani celer není výjimkou a proto dobře hlídejte provlhčení substrátu. Semínka nikdy nesmí vyschnout. Po vytvoření prvních pravých lístků, přepichujte rostlinky do vlastních nádobek. Hodí se na to právě sadbové desky, do kterých se vejde větší množství rostlin a nezaberou vám tolik místa jako samostatné nádoby. Dobrý tip je zkrátit před přesazením sazeničkám kořínek asi o třetinu jejich délky, díky tomu rostlina vytvoří bohatší kořenový systém. Ven sazeničky vysaďte po polovině května.

Stejným způsobem předpěstujte kedlubny, brokolici, růžičkovou kapustu nebo květák.

Okurky

Kdo chce dříve sklízet, musí dříve sít. Okurky předpěstujte samostatně, maximálně po dvou do jedné nádoby. Okurkám totiž nesvědčí setí nahusto, kořínky jednotlivých rostlinek by se pak od sebe museli odtrhávat. U okurek proto doporučujeme využít rašelinové květníky a rašelinové tablety, které můžete při výsadbě na stanoviště nebo větších nádob vsadit do země, kde se po krátké době zcela rozloží. I okurky se na stanoviště vysazují po zmrzlých mužích, tedy po 15. květnu.

Stejným způsobem předpěstujte dýně a cukety.

Pokud se vrhnete na předpěstování zeleniny nebo květin, vysévejte celý sáček s osivem. Většina osiv má krátkou klíčivost a nemá cenu si semena schovávat do dalšího roku. Raději sazenice, které neupotřebíte darujte třeba svému sousedovy, bude mít jistě radost. 

Další způsob množení rostlin je vegetativní množení a tom zase příště...

Objevte i Jéžův měsíčník

Měsíční průvodce zahrádkářskou sezónou na jednom místě. Od ledna do prosince!