Provoňte svůj život aneb pěstování levandule

pestovani-levandule 

Levandule je okrasná aromatická trvalka původem z Provance, která ozdobí váš balkón i zahradu. Bylinka, pro kterou naleznete mnoho využití nejen v kuchyni, ale například i v kosmetice. Má léčivé účinky, pomůže vám se zdravým spánkem a navíc odpuzuje hmyz.

Asi všichni jí známe ze zahrad jako keřík s našedlými úzkými lístky a tmavě modrými až fialovými květy. Výjimkou ale nejsou ani levandule v bílé nebo růžové variantě.

Levandule je suchomilná rostlina a kvete od konce června do začátku září a dorůstá do výšky přibližně 60 cm. Záleží ovšem na druhu.

Pěstování levandule

Jsou dvě možnosti, jak můžete levanduli získat. Buď ji můžete pěstovat už od semínka, anebo ji pořídíte jako sazeničku.

Ideálním měsícem pro výsev semínka je únorZákladem je vhodný substrát, ideálně pro výsev a množení. Do substrátu je dobré přidat trochu písku v poměru 3:1 (3/4 substrátu a 1/4 písku). Díky písku se ke kořenům dostane více vzduchu a rostlince se bude lépe dařit. Při výsevu semínka mírně vtlačíte do půdy (půdu již nezahrnujte). Nezapomeňte následně navlhčit rozprašovačem. Je důležité substrát průběžně zvlhčovat, jinak by semínka mohla vyschnout a nevyklíčila by. Nádoba se semínky by měla být umístěna v místnosti, kde je teplota alespoň 20 °C. Doba klíčení běžně trvá přibližně 4 týdny. Poté můžete malé rostliny přepíchat do malých květináčků nebo sadbovačů, kde budou mít prostor k zesílení.

pole-levandule

Pokud si chcete ušetřit čas, celou fázi klíčení můžete přeskočit pořízením již narostlé sazenice. Ven je vhodné levanduli zasadit až ve chvíli, kdy máte jistotu, že už nepřijdou přízemní mrazíky. Ty se mohou ojediněle objevovat až do poloviny jara. I proto se doporučuje levanduli vysazovat až koncem května. Před samotnou výsadbou ven je dobré rostlinu průběžně otužovat a nechat ji si postupně zvykat na sluneční svit. Květináč s rostlinou můžete nejdříve nechat týden venku a můžete střídat umístění na slunci a ve stínu.

Levandule jinak vyžaduje slunné stanoviště a lehčí propustnou, spíše písčitou půduPo vysazení do země dbejte pár dní na pravidelnou zálivku. Je to důležité proto, aby rostlinka v zemi dobře zakořenila a aby její kořeny nevyschly. Substrát pro levandule je ideální smíchat z rašeliny, zeminy a písku. Nejlepší ale je substrát koupit již hotový. Ten je již namíchán v ideálním poměru a obsahuje vše potřebné. Vhodný je například substrát Gramoflor. Rostlinka nepotřebuje přihnojovat, pokud se pro hnojení přesto rozhodnete, použijte vápenaté hnojivo. V první zimě je třeba rostlinu chránit před holomrazy.

levandule-balkon

Pokud plánujete pěstovat levanduli v nádobě, je vhodné použít spíše větší hliněkvětináč či truhlík. Jako drenážní vrstvu můžete dát na dno nádoby keramzit. Levandule pěstovaná na balkoně nemá dobrý přístup k závlaze, proto myslete na pravidelnou zálivku. Je dobré myslet i do budoucna, plánujete-li tedy odjet na několik dní, může se hodit samozavlažovací nádobaNa zimu je určitě dobré rostlinu zapustit do země, neboť kořeny v nádobách nejsou dostatečně vyvinuté. Pokud takovou možnost nemáte, tak můžete přesunout levanduli do chladnější místnosti.

Stříhání levandule

Díky pravidelnému stříhání budou rostliny bohaté, hustě rozvětvené a bohatě pokvetou. Rostlinu byste měli průběžně zbavovat suchých stonků a květenství. Pro levanduli je důležitý jarní sestřih. Menší, mladší rostlinky je možsestřihnout až na 5 cm. Ty starší sestřihněte cca o 1/3 její výšky. Pozor abyste při řezu nezasáhli do dřevnaté části, rostlinka by potom již nemusela obrazit. Nejvhodnější dobou pro tento řez je přelom března a dubna. Na podzim takto rostlinku raději nestříhejte, stačí ji pouze zbavit suchých částí. Radikálnější řež by mohl levanduli před zimou oslabit a mohla by vám namrznout.

strihanie_levandule

Nezapomeňte se podívat i na další zajímavé tipy na pěstování v naší rubriceAť vám zahrada voní a vzkvétá. :)

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej