Dřevoplastové WPC plotovky – výhody a montáž plotu

 blog-wpc-ploty-2

Pokud plánujete nový plot nebo rekonstruujete ten stávající, pravděpodobně hledáte řešení, které je odolné a vyžaduje minimální údržbu. Dřevoplastové plotovky, jinak nazývané také zkratkou WPC (Wood-Plastic Composite), jsou v dnešní době skvělou volbou a stávají se stále populárnějšími.

WPC představuje moderní ekologický kompozit kombinující dřevo a polymer, v našem sortimentu s tímto poměrem – 60 % dřevních složek a 40 % plastu HDPE (polyethylen vysoké hustoty). Klíčovým přínosem WPC je zachování výhod dřeva a současně odstranění jeho nevýhod v důsledku spojení s plastovou složkou.

Proč zvolit dřevoplastové WPC plotovky?

WPC plotovky jsou nejen ekologickým řešením, ale také zaručují dlouhodobou odolnost. Plotová WPC prkna nevyžadují žádné natírání, olejování či impregnaci. Jejich barva je stálá, nekroutí se a neblednou. Díky snadné údržbě a odolným vlastnostem materiálu tak ušetříte čas i peníze, jelikož se nemusíte starat o poškozená, zetlelá nebo prasklá prkna. WPC prkna také odolávají škůdcům, plísním a dřevokazným houbám.

Plotovky jsou vhodné do každého počasí – ať už jde o dešťovou přeháňku, zimní sněhovou nadílku, mrazivé dny nebo silné UV záření. A co víc? Výborně si rozumějí také s chlorovanou či slanou vodou.

Při volbě plotovek máte možnost vybírat z celé řady barev, tvarů, dekorů a délek. Nejoblíbenější variantou je tmavě hnědá barva v kombinaci s oboustranným dřevodekorem, které společně nejlépe imitují dřevěný namořený plot.

Na výběr máte také z šedé nebo světle hnědé (dřevěné) barevné varianty. Co se týká dekoru, zvolit si můžete oboustranný dřevěný dekor nebo jednostranné drážky ve spojení s hladkou nebo dřevodekorovanou druhou stranou. Plotovky jsou vyráběny s rovnou nebo zaoblenou (půlkulatou) hlavou a to nejčastěji ve velikostech od 1 do 1,8 metru, nicméně můžete je poměrně snadno zkrátit.

drevoplastovewpc

Montáž WPC plotovek v pár krocích 

I přesto, že montáž každého plotu je svým způsobem specifická, u WPC plotovek je možné instalaci shrnout do třech jednoduchých kroků. Také co se týká nářadí, budete potřebovat jen pár základních nástrojů – AKU vrtačku pro přichycení a případně běžné nástroje na dřevo či kov, pokud budete plotovky řezat (např. v případě zkracování).

  1. V prvním kroku je nutné mít připravené plotové sloupky, ať už betonové nebo klasické jeklové. Při výběru sloupku myslete na jejich barvu, kterou je vhodné ladit s barvou samotných plotovek.
  2. V dalším kroku je nutné na sloupky připevnit vodorovné profily (jinak nazývané jako rýgle nebo tesy). Ty jsou na sloupky uchycené pomocí úchytek pro rýgle. Zde pozor – na betonový sloupek je nutné pořídit jiné upevnění než na sloupek jeklový. 
    Maximální rozestup mezi rýglemi je 780 mm (pro plotovky do délky 1 200 mm stačí pouze 2 podélné rýgle, pro vyšší plotovky jsou vhodnější rýgle 3). Maximální přesahy horní a spodní hrany plotovek od vodorovných profilů je 150 mm.
  3. Nyní je na řadě připevnění WPC plotovek, které se k rýglům připevňují pomocí nerezových vrutů. V případě plného plotu nechávejte mezi plotovkami mezeru min. 5 mm z důvodu tzv. dilatace (teplotní roztažnosti materiálu), v opačných případech se doporučují mezery od 1,5 do 3 cm. Jednou z variant montáže je také střídavé upevňování z obou stran plotu, přičemž v tomto případě se mohou plotovky i vzájemně překrývat a zajistíte si tak maximální soukromí (viz obrázek níže).

Pokud si nevíte s výběrem nebo montáží rady, neváhejte kdykoliv kontaktovat naši zákaznickou podporu.