Typy kouřovodů a jejich správné zapojení

typy-kourovodu

Pokud jste již vybrali svá nová kamna, je dalším krokem jejich připojení ke komínu. K tomu budete potřebovat kouřovody (kouřovinu). Nákup a zapojení kouřovodů, pokud nejste zrovna kamnař či kominík, není zrovna jednoduchou záležitostí. Právě proto jsme si pro vás připravili pár základních informací a tipů, jak při volbě kouřovodů postupovat

Silnostěnné nebo tenkostěnné kouřovody

Při výběru kouřovodů můžete zvolit mezi nerezovými (takzvanými tenkostěnnými) kouřovody, které jsou typicky stříbrné barvy, a ocelovými silnostěnnými kouřovody. Ty jsou nabarveny černou antikorozní barvou. Kromě použitého materiálu a barvy je ovšem hlavním rozdílem, jak už označení napovídá, tloušťka pláště. 

Tloušťka stěny tenkostěnných kouřovodů se pohybuje v řádu desetin milimetru (0,2 - 0,4 mm), zatímco tloušťka silnostěnných kouřovodů se pohybuje od 1,5 mm výše. Tento údaj má hlavní dopad na tepelnou odolnost kouřovodů a tím i na jejich životnost a bezpečnost.

Orientačně ocelové silnostěnné kouřovody o tloušťce 1,5 mm jsou odolné vůči teplotám spalin ve výši až 400 °C, u 2 mm kouřovodů pak tato odolnost stoupá až na 1000 °C.  

Pro představu výrobci udávaná průměrná teplota spalin za hrdlem kouřovodu (místo, kudy odchází spaliny z kamen) se pohybuje běžně nad hranicí 300 °C. Maximální teplota v případě, že svá kamna vytěžujete na maximum, pak může být v tomto místě i výrazně vyšší. Investice do silnostěnných kouřovodů je tedy především investicí do bezpečnosti. I proto tenkostěnné kouřovody v naší nabídce nenaleznete.

Kromě toho se černé kouřovody mnohem více hodí k připojení krbových kamen v moderních domácnostech.

TIP: Nakupte silnostěnné kouřovody u jednoho výrobce. Budou mít stejnou barvu i odstín a přesně do sebe zapadnou.

zapojene-kourovody

Zvolit správný průměr

Velikost kouřovodu určujeme dle průměru horního, zadního či bočního vývodu u kamen (průměr příruby naleznete nejčastěji v parametrech detailu u produktu). Zvolené kouřovody musí tomuto údaji odpovídat (například ke kamnům s průměrem vývodu 150 mm můžete připojit kouřovody o stejném průměru). Nejčastějšími průměry vývodů z kamen a tím i průměry kouřovodů jsou 120 mm, 130 mm, 150 mm či 160 mm.

Běžnou situací je ovšem stav, kdy průměr vývodu z kamen neodpovídá průměru vstupu do komína (sopouchu). Obvykle je sopouch širší a kouřovod je tedy potřeba v jeho průběhu rozšířit. Tento nesoulad můžete vyřešit kouřovou případně komínovou redukcí s požadovanými rozměry.

POZOR: Průměr kouřovodu by se měl pořád zvětšovat nebo být stále stejný, a to od konce kamen až ke vstupu do komínu. Nikoliv naopak. Tento problém řešte vždy s odborníkem (topenářem). Dále dejte pozor na dostatečnou vzdálenost kouřovodů od kterýchkoliv hořlavých materiálů (dveře, plastová okna, trámky a další). Minimální vzdálenost dle normy činí 40 cm.

Zapojit kamna do komína není žádná věda…

Základním parametrem je typ komína, do kterého kouřovod zapojujeme. Tedy zda se jedná o cihlový, keramický, nerezový nebo šamotový komín. V zásadě je jedno, do kterého komína kouřovody napojujete, všechny varianty komínů by se měly napojit na vaše kamna bez větších potíží, liší se pouze obtížností zapojení. Kromě průměru kouřovodů dbejte při zapojování na to, aby kouřovod ve směru svého proudění neklesal.

Připojování dle typů komína

  • Cihlový či keramický komín

Pokud nemáte udělaný otvor do komína, je nutné ho vysekat se značnou rezervou, aby poté bylo možné udělat tzv. sopouch k připojení kamen. Na návod vytvoření sopouchu se podívejte na tomto odkazu.

  • Nerezový komín

Nejsnazší zapojení kamen je právě u nerezového komínu. Pokud máte průměr kouřovodu u komína úplně stejný jako je váš kouřovod u kamen, můžete kamna zapojit rovnou na komín. Pokud mají kouřovody různý průměr, použijte redukci do komína a máte taktéž hotovo.

  • Šamotový komín

U šamotového komína je zapojení ze zmíněných variant objektivně nejsložitější. Na druhou stranu, pokud vhodně zvolíte tzv. redukci do komína se šňůrou, může být nakonec i toto bez větších problémů či nervů.

Optimální možností je připojit kamna do komína nejkratší variantou. Ideálním případem je tedy zapojení zadního kouřovodu pomocí 25 cm dlouhé roury, zděře a růžice přímo do komína. Samozřejmě pokud to dovolí samotná konstrukce kamen. V opačném případě je nutné využít horní či boční vývod kamen například za pomoci kouřového kolena.

TIP: Délka kouřovodu před zapojením do kamen by neměla přesáhnout 2 m.

Při sestavování kouřovodu je dobré také myslet na každoroční preventivní potřebu čištění. Napomoci tomu může například koleno nebo roura s čistícím otvorem. Vyhnete se tak nepříjemnosti v podobě zdlouhavého odpojování kamen a případně velkého nepořádku ze spalin, které vám zaneřádí celou místnost.

Pro větší přehlednost jsme pro vás připravili výčet základních typů kouřovodů s krátkým komentářem.
(na jednotlivé obrázky můžete kliknout a přesměrují vás do příslušné kategorie)

redukce-kourovoduroura-kourovaroura-s-klapkoukoleno-kourove

koleno-kourove-otocneprechod-do-komina

ruzicezder

koleno-kourove-otvorrourovy-kartac

Správné zapojení kouřovodů je klíčové pro bezpečný a účinný provoz vašeho topidla. Dodržování základních zásad, pečlivé plánování a dodržování postupů jsou klíčem k úspěšné instalaci. Sledováním správného spádu, minimalizací kolenních spojů a používáním kvalitních materiálů a spojovacích prvků zajistíte, že váš kouřovod bude fungovat spolehlivě a bezpečně.

Ježek tým