Jak postupovat při výběru kamen

krbova-kamna-vyber

Zima klepe na dveře a vy jste vše na zahradě díky našim předchozím článkům připravili a zazimovali? Ale kdo zazimuje vás? Kamna jsou nedílnou součástí každé zimy a my jsme si pro vás připravili návod, jak vybrat ta správná. Nejprve si můžeme připomenout některé výhody, které vám krbová kamna přinášejí. 

Kamna jsou velmi energeticky úsporná. Dřevo je stále jedním z nejlevnějších zdrojů paliva a je to také ekologický způsob díky používání obnovitelných zdrojů. Proto je to vhodná varianta i do nízkoenergetických či pasivních domů, a to hlavně z důvodu, že nebudete odkázáni na dodávky zemního plynu, či elektřiny. Kamna vám zajistí příjemné teplo a díky proskleným dvířkům vám zajistí i úžasný výhled na otevřený oheň, čímž si můžete zpříjemnit nejeden zimní večer. 

Pokud vybíráte krbová kamna, jsou zde důležité aspekty, které určí, jaká jsou pro vás ta nejlepší

Na prvním místě je dobré se rozmyslet, kam budete chtít nová kamna umístit a jak velké prostory s nimi plánujete vytápět. Chcete kamna využívat pouze pro lokální vytápění jedné místnosti (například chaty nebo chalupy) nebo chcete, aby vám sloužila k vytápění celého domu? Při pořizování nových kamen je ovšem důležité si vedle velikosti vytápěného prostoru (muvědomit i plánovaný způsob vytápění. Tedy zda máte v plánu vytápět dřevem, dřevěnými briketami nebo uhelnými briketami. V případě topení dřevem totiž můžete narazit na konstrukční nedostatky, to když se vám nasekaná polínka do kamen nevejdou.

kamna-vyber

Dále je nutné počítat s tepelnými ztrátami objektu. U starších budov s horšími izolačními vlastnostmi je třeba mít na paměti, že vám bude podstatná část tepla unikat. Na místě tedy je zvolit kamna s vyšším výkonem. 

Stavební připravenost

Samotným výběrem kamen s těmi správnými topnými vlastnostmi ovšem proces zavádění nového zdroje tepla do domácnosti nekončí. Podstatným aspektem toho, zda budete moci nová kamna vůbec využívat, je stavební připravenost vámi vytápěných prostor. Pro připojení všech kamen je samozřejmě nejdůležitější komín. U klasických lokálních kamen pak už stačí pouze nehořlavá podlaha s dostatečnou nosností, kterou stačí zajistit buď keramickou dlažbou, sklem či plechem pod kamna. Pokud však plánujete pořídit kamna s výměníkem, musíte navíc počítat s rozvodem tepla do radiátorů a s připojením kamen na ohřev vody. Je důležité, aby vše bylo správně připojeno a systém tak bezchybně fungoval k vaší spokojenosti.

Důležité technické specifikace

Stará kamna byla většinou konstruována na primární spalování, což si můžete pamatovat u kamen typu petry, která byla vyráběna už v minulém století. Vzduch se do kamen přiváděl skrze popelník a rošt přímo pod oheň. Proto bylo nutné do kamen stále přikládat a stále vysypávat popel. To dnes již naštěstí neplatí a vyprodukované teplo v kamnech se již využívá mnohem efektivněji a hlavně ekologicky šetrněji. 

Díky sekundárnímu spalování se vzduch dostává mezi dvojitý plášť, kde dojde k předehřívání na 600 – 700 °C. Takto ohřátý vzduch se používá k vyhoření horních spalin, které se uvolňují hořením dřeva. Účinnost výhřevu se tak dostává k 80 % a co je nejdůležitější, topení v kamnech s tímto typem spalování je nejen ekonomičtější, ale i ekologičtější. Sekundární spalování také zajišťuje takzvaný oplach předního skla. Částečky spalin, které by na skle klasicky uplývaly, jsou „opláchnuty“ předehřátým vzduchem a téměř úplně vyhoří. Sklo proto stačí čistit opravdu minimálně.

kamna-vyber2

Některá kamna jsou dokonce vybavena i terciálním spalováním. Terciální spalování je v podstatě další předehřátý vzduch přidávaný nad ohniště většinou pomocí trysek. Má za úkol zplyňovat emisní částice. Díky tomuto systému se účinnost spalování zvyšuje cca na 85 %, což výrazně snižuje množství popelu, prodlouží dobu přikládání a z kamen nestoupá téměř žádný viditelný kouř. Tato varianta je tak ze všech možných typů spalování k životnímu prostředí nejšetrnější. 

Výbava kamen a jejich možnosti

Spalovací komora je zpravidla vyložena šamotovými deskami, a proto před prvním použitím zkontrolujte, zda jsou správně vyskládané. Ve spalovací komoře jsou totiž vloženy volně a přepravou kamen se mohou posunout. Prasklina na desce sice nevadí, problém už ovšem je, pokud budou rozbité. 

Na kamnech najdete dvě regulace vzduchu - spodní a horní. Spodní se používá na prvotní rozhoření ohně, přivádí tak do kamen přímý vzduch a po rozhoření se ihned uzavírá. Horní páčkou se reguluje hoření. Mějte na pamětí, že každá kamna mají individuální obsluhu, liší se nejen technologií a systémem spalování, ale i způsobem obsluhy.

kamna-vyber1

Přikládání do kamen bývá nejčastěji řešeno přes přední prosklená dvířka. Sklo je žáruvzdorné – to si můžete představit například jako varnou desku. Některá kamna jsou konstruována i na přikládání ze strany, což vám umožní přikládat i větší polena bez nutnosti otevřít celá velká přední dvířka. Ty postranní jsou většinou menší a neprosklená a proto si vyberte taková, která budou vyhovovat právě vám.

Materiály kamen a jejich využití:

Krbová kamna najdete ve velké škále materiálů i barev. Nejprve si rozmyslete, do jakého interiéru budete kamna dávat.

Krbová kamna můžete pořídit plechovákachlová nebo s jinou povrchovou úpravou. Výhodou speciálních povrchových úprav, jako jsou například kachle nebo jiné obklady, je jejich schopnost akumulovat teplo. To znamená, že při aktivním topení lépe absorbují vyprodukovanou tepelnou energii, kterou vyzařují do místnosti po delší dobu.

Některá krbová kamna jsou touto technologií akumulace vybavena konstrukčně a díky tomu tak energie vyzařovaná do místnosti vydrží několik hodin i po vyhasnutí plamene.

kamna-vyber3

V tomto článku jsme nastínili důležité aspekty výběru nových kamen. Ačkoliv hledání těch správných kamen, které dokonale vyjdou vstříc všem vašim potřebám a možnostem, nemusí být vždy snadné, doufáme, že vám náš článek při výběru nových kamen alespoň trochu pomůže. Pokud byste i tak byli při výběru nových kamen na pochybách, neváhejte nás s jakýmikoliv dotazy kontaktovat.

A tímto už to pro dnešek definitivně hasne! Ale nemusíte se obávat, stále přikládáme pod kotel, takže se i příští týden můžete těšit na článek plný ožehavých zajímavostí.

V mezičase se můžete podívat na některý z našich příspěvků.

JEŽEK tým 

 Facebook sdílej    google plus sdílej     twitter sdílej