Jéžův zahradní kalendář - leden

Ovocná zahrada | Zeleninová zahrada | Okrasná zahrada

kalendar-leden

Ty tam jsou Štědrý den i Nový rok a i přesto, že je zahrada možná ještě zakrytá sněhovou pokrývkou, většina záhonů je prázdná a větve ovocných stromů jsou holé, je čas se pomalu připravovat na novou zahradní sezónu. Na co si dát v lednu pozor? To se dozvíte v dnešním článku.

Zima v Česku je proměnlivá. Jeden rok se můžete těšit na tuhé mrazy a závěje sněhu, další zimu se proměnlivě střídá déšť a mokrý sníh. A k tomu ještě záleží, zda máte svoji zahradu umístěnou v horách či v nížinách. Bez ohledu na rozmary počasí vás už v lednu čeká poměrně dost práce. Musíte ještě stále pravidelně kontrolovat průběžně spotřebovávanou úrodu ovoce a zeleniny, uložených cibulí a hlíz. Můžete pomoci drobnému ptactvu a přikrmovat je do krmítka, jak jsme si řekli již v předchozím díle.

Ovocná zahrada

V lednu je nejideálnější období pro odstranění borky ovocných stromů. Borka je odumřelá kůra, pod kterou mohou být ukryty kokony škůdců a výtrusy hub. Druhotnou kůru můžete seškrabat speciální škrabkou, která je k tomu určená a poté ji spalte. Stejně tak odstraňujte mrtvé a nemocné ovocné dřeviny.

Jako u okrasné zahrady, můžete i u ovocných stromů odstraňovat suché, poškozené či jinak nevhodně rostoucí větve – strom tím nejenom ozdravíte, ale bude do koruny pronikat i více světla.

Choulostivé ovocné stromy, převážně meruňky a broskvoně, můžete natírat vápenným mlékem, které by mělo ochránit jejich kmen před promrznutím či zvěří. V případě, že se nepodařilo kmeny uchránit a došlo k okusu zajíci, divokými králíky či srnčí zvěří, zahlaďte rány ostrým nožem a ošetřete stromovým balzámem nebo výše zmíněným štěpařským voskem.

zahrada-v-zime

Začátkem roku se také odebírají rouby třešní a višní, koncem ledna pak rouby meruněk švestek. Beztrnné ostružníky při velkých mrazech přikryjte chvojím a keře rybízu chraňte netkanou textilií proti ptákům, kteří by mohli vyklovat jejich pupeny. Pravidelně kontrolujte uskladněné ovoce, mošty, šťávy i další vlastní výrobky. Pravidelně kontrolujte jejich kvalitu a zkažené či kazící se úrodu hned odstraňujte, aby nepoškodila i zbytek. Jablka mývají sklony k vadnutí – pomůže vložit do igelitových sáčků s drobnými otvory. Pokud více nasněží, setřeste sníh z rybízu, angreštu a malin – předejdete tím případnému polámání. A v případě, že tolik nemrzne, můžete také zmlazovat jádroviny. 

Zeleninová zahrada

Většina záhonů je prázdná, přesto se najde zelenina, která v zimě vydrží, ale i tu je zapotřebí chránit - například chvojím nebo nechat na záhonech napadaný sníh. Mezi tu patří například ozimý salát, pór, špenát, pastinák nebo kapusta. V případě mrazivějšího počasí jim nedělá dobře slunce, které způsobuje drastické změny teplot – z tohoto důvodu je lepší je chránit například rákosovými rohožemi, chvojím či netkanou textilií.

Sklízet můžete zimní cibuli nebo kadeřavou petržel. Můžete pěstovat obilné klíčky – ty jsou zdrojem vlákniny i vitaminů. Propláchnete vodou pšenici nebo žito a nechte 1-2 hodiny namočené v míse, poté vodu slijte a mísu se zrny umístěte na světlé a teplé místo.

Můžete rychlit natě pažitky, petržele, naťové cibule a celeru, případně na misce s buničinou rychlíme řeřichu. Rychlit můžete také aromatické bylinky či čekankové puky, a pokud je tepleji můžete rychlit i rebarboru, kdy její část oddělíte a vsadíte do květináče, který umístíme ideálně do chladnějšího prostředí, a mírně zaléváte. Pro výsev si připravte kvalitní zeminu, kterou můžete dezinfikovat (ideálně tepelně).

zahrada-v-zime

Můžete začít pomalu plánovat, na které záhony vysadíte jakou zeleninu. I vzhledem ke střídání plodin, které jsme uváděli v minulých dílech. Zimní večery jsou naprosto ideální pro plánování všeho, co byste na zahradě rádi změnili, vyseli, vytvořili, vybudovali. K tomu si můžete udělat nějaký horký nápoj z minulého dílu a plánovat se vám bude jedna radost.

Pokud je tepleji, můžete toho využít ke zrytí všech záhonů, pokud jste tak již neučinili. Pravidelně můžete kontrolovat, zda zelenina, kterou jste vyseli na podzim, není nijak poškozena hlodavci či jinou zvěří. Mezitím můžete do květináčům, které budete mít umístěné doma, vysít řeřichu setou. Pokud nemrzne a záhony nejsou pod sněhem, můžete vysévat mrkev a kořenovou petržel. Také nezapomeňte včas objednat všechna potřebná semena na následující zahradní sezonu.

Další tipy:

  • Pokud vám na zahradě napadá hodně sněhu, je lepší ho pravidelně odklízet – minimálně z cestiček, po kterých potřebujete chodit. Ty pak můžete posypat pískem nebo štěrkem, avšak nikdy ne solí! Předejdete tak vážnějším úrazům při pádu.
  • Ovoce skladujte v jedné vrstvě a stopkou dolů, jelikož je kolem ní plod nejpevnější.
  • Sklep je důležité pravidelně větrat a to zejména ve dnech, kdy jsou teploty nad nulou.
  • U staršího osiva se teď vyplatí udělat zkoušku klíčivosti, abyste měli případně dostatek času obstarat si nová, dokud je ještě v obchodech pořádný výběr.
  • Můžete provést revizi veškerého zahradního nářadí a techniky.
  • Stejně tak můžete zkontrolovat vaše oplocení, případně ho opravit a předejít tím vniknutí zvířat, která by vám mohla okusovat stromky či přezimující zeleninu.
  • Leden je ideální doba pro zpracování kompostu. Vše, co bylo nahoře a po stranách, můžete přemístit doprostřed a naopak. Můžete na kompost přidat hnojůvku či močůvku, i popel ze dřeva.
  • Můžete vypomáhat i ptákům, kteří přiletí vaši zahradu navštívit. Do připraveného krmítka jim můžete dávat olejnatá semena, vločky a nesolený lůj. Případně můžete zakoupit krmnou směs přímo v obchodě. Nikdy do krmítka nedávejte solené nebo kynuté pečivo a slaný lůj!
  • Můžete zrecyklovat vánoční stromek skartováním pro mulčování,
  • Na novou sezónu můžete pomalu nachystat skleníky a pařeniště.

Okrasná zahrada

Vaši okrasnou zahradu možná zdobí jehličnany či stále zelené listnaté stromy. Hlavním úkolem v tomto měsíci je, jak již bylo zmíněno, příprava na následující sezónu. Měli byste do venkovních vrhlíků vysévat semena trvalek, které potřebují projít mrazem k vyklíčení. Časté změny teplot a oblevy v teplejších oblastech mohou přinést některým trvalkách problémy s vlhkostí, a tak byste měli zajistit, aby se u nich zadržovalo, co nejméně vody. Napadaný sníh je důležité pravidelně z větví oklepávat, aby se nepoškodily. Případně můžete koruny stromů svázat. Pruhem juty můžete lehce stáhnout túje a jalovce, aby je těžký sníh nepoškodil. Odklizený sníh můžete nasypat ke kořenům, kde může působit jako závlaha. Neopadavé keře, zelené trvalky, okrasné trávy, dokonce i trávník se bez závlahy neobejdou.

Tip:  Pokud teploty v noci klesají pod nulu, je lepší zalévat rostliny kolem poledne, kdy už se pravděpodobně stihla teplota země dostat nad pod mrazu a voda se tak stačí vsáknout ke kořenům.

Pokud je zimních srážek nedostatek, budete muset kořeny zalévat. Při oteplení musíte zalévat stále zelené listnáče a jehličnany, jelikož během zimy odpařují vodu a v případě, že ji nemají z čeho přijímat (napadaný roztátý sníh), mohou uschnout. Jeden by se pak mylně domníval, že je dostal mráz.

jezkuv-zahradni-kalendar-leden

Skalničkám naopak sníh nevadí – chrání je totiž před sluncem, a pokud není sníh, je vhodné ty choulostivější přikrýt alespoň chvojím. Použít pro izolaci můžete i slámu, suché listí, seno či netkanou textilii. Dále je důležité těmto rostlinám odstranit při oblevě pokrývku proti chladu. Předejdete tak jejich zapaření a až vyšší teploty zase opadnou, budete ji moci vrátit zpět. Musíte se také postarat o ochranu kmenů proti přehřátí během slunečních dní a následného poškození nočními mrazy. Kmeny natřete vápenným mlékem a obalíte vhodným materiálem. Případně můžete jen opřít prkno na jižní stranu kmenu.

Pokud předpověď počasí hlásí, že přijde větší mráz, zkontrolujte ochranu choulostivých rostlin. Pokud se náhodou objeví předčasně vyrašené pupeny na stromech a keřích, můžete je zachránit tím, že je překryjete jehličím, senem nebo slámou. Již nyní také můžete vysévat do misek, pokud si přejete předpěstovat sazenice dlouho vyvíjejících se letniček. Abyste urychlili kvetení cibulnatých rostlin, přemisťujte ze sklepa (chladu) do tepla. Můžete ostříhat výhony okrasných dřevin, abyste je mohli roubovat.

Chcete mít okrasné květiny na okně vykvetlé už v květnu? Vysejte je už teď, jejich růst je totiž pomalý. Jedná se například o begónie, petúnie či lobelky. Semena muškátů máte obstarané již od prosince. Loňské muškáty, které máte uskladněné v chladné místnosti, můžete nyní seříznout na polovinu a přenést do světlejší místnosti. Tím by měly nasadit nové výhony a pěkně se rozkošatit - ve tmavší místnosti by stále hnaly holé větvičky do výšky.

Můžete rychlit cibule šafránů, nízkých tulipánů, drobných narcis. Kontrolujte přezimované pelargónie, fuchsie, durmany a další rostliny.

Z pokojových rostlin vám v tomto zimním období mohou kvést ještě vánoční hvězdy a rozkvétat orchideje, gardénie, kamélie či hvězdníky.

Je lepší pravidelně kontrolovat případný výskyt škůdců u pokojových rostlin, abyste mohli v případě jejich výskytu ihned zasáhnout – v této chvíli obvykle stačí listy pouze očistit vatou namočenou v lihu a postříkat přípravkem na bázi minerálního oleje. Můžou se objevit svilušky, molice nebo červci.

Pokud pěstujete rostliny s léčivými účinky, můžete je vrátit na zahradu – do květináčů na balkon či parapet. Pro jejich pěstování jsou velmi důležité půdní a klimatické podmínky. Na teplotu jsou nejvíce náročné léčivky z čeledi hluchavkovité: bazalka, máta, saturejka, šalvěj a levandule. Ve vyšších polohách zase můžete pěstovat heřmánek, měsíček nebo libeček, který snáší i místa, kde padá stín.

zahrada-v-zime

Neustále můžete kontrolovat dřeviny, které jste chránili proti jejich okusu speciálním pletivem. Pokud náhodou došlo k jejich poškození, budete muset okousaná místa ošetřit štěpařským voskem. U stromů také můžete kontrolovat, zda suché větve neobsahují rakovinné nádory a tyto větve odstraňovat. Tento měsíc je také vhodný na kontrolu tvaru okrasných keřů a stromů. Šeříky a komule Davidovy, které mají příliš vyhnané vlky, můžete zkrátit až o 1/3, aby do jara stihli ještě nasadit nové výhony s pozdějšími květy. Stejné omlazení prospěje i vrbám a břízám.

Dlouhé větve potřebují zkrátit zejména převislé odrůdy – předejdete tím dotyku se zemí a také se nebudou zbytečně proplétat. Můžete prořezávat snad všechny okrasné stromy a keře kromě těch, které pokvetou již brzy na jaře. Pokud se nacházíte v teplejších oblastech a nejsou velké mrazy, můžete sestříhávat živý plot. Již v listopadovém článku o zazimování jsme vám poradili, že v jezírku musí být díry, aby ryby přežily – ty kontrolujte a případně vytvářejte nové. A poslední rada na závěr – pokud to není nutné, pak nevstupujte na zmrzlý trávník, aby ho vaše stopy nepoškodily.

V prosinci vás sice nechala zahrada trochu odpočinout. Už od ledna ale postupně práce přibývá a přibývat jí bude až do podzimu. Že už zkraje roku nabíráte mírný skluz? Nevadí, rok je dlouhý a není nic, co by se nedalo dohnat během února.

Jak na závěr praví pranostika: „Leden jasný, roček krásný.“ Tak uvidíme, na co se letos můžeme těšit. Vy se minimálně můžete těšit na některý z našich dalších článků. Třeba už příští týden.

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej