Jéžův zahradní kalendář - leden

kalendar-leden

Ta tam je Štědrý den a i přesto, že je zahrada možná ještě zakrytá sněhovou pokrývkou, většina záhonů je prázdná a větve ovocných stromů jsou holé, je čas se pomalu připravovat na novou zahradní sezónu. Na co si dát v lednu pozor? To se dozvíte v dnešním článku.

Zima v Česku je proměnlivá. Jeden rok se můžete těšit na tuhé mrazy a závěje sněhu, další zimu se proměnlivě střídá déšť a mokrý sníh. A k tomu ještě záleží, zda máte svoji zahradu umístěnou v horách či v nížinách. Bez ohledu na rozmary počasí vás však už v lednu čeká poměrně dost práce.

Ovocná zahrada

V lednu je ideální období pro odstranění borky ovocných stromů. Borka je odumřelá kůra, pod kterou mohou být ukryty kokony škůdců a výtrusy hub. Druhotnou kůru můžete seškrabat speciální škrabkou, která je k tomu určená, a poté ji spálit. Stejně tak odstraňujte mrtvé a nemocné ovocné dřeviny.

U ovocných stromů můžete stejně tak odstraňovat i suché, poškozené či jinak nevhodně rostoucí větve – nejen že tím strom ozdravíte, ale zajistíte tím také více světla, které bude pronikat do koruny.

Choulostivé ovocné stromy, převážně meruňky a broskvoně, můžete natřít vápenným mlékem, které by mělo ochránit jejich kmen před promrznutím či zvěří. V případě, že se nepodařilo kmeny uchránit a došlo k okusu zajíci, divokými králíky či srnčí zvěří, zahlaďte rány ostrým nožem a ošetřete stromovým balzámem nebo štěpařským voskem.

zahrada-v-zime

Začátkem roku můžete také odebrat rouby třešní a višní, koncem ledna pak rouby meruněk a švestek.

Beztrnné ostružníky při velkých mrazech přikryjte chvojím a keře rybízu chraňte netkanou textilií proti ptákům, kteří by mohli vyklovat jejich pupeny.

Pravidelně kontrolujte uskladněné ovoce, mošty, šťávy i další vlastní výrobky. Kontrolujte jejich kvalitu a zkažené či kazící se úrodu ihned odstraňujte, aby nepoškodila i zbytek. Jablka mívají sklony k vadnutí – pomůže vložit je do igelitových sáčků s drobnými otvory.

Pokud více nasněží, setřeste sníh z rybízu, angreštu a malin – předejdete tím případnému polámání.

V případě, že tolik nemrzne, můžete také zmlazovat jádroviny. 

Zeleninová zahrada

Většina záhonů je prázdná, přesto se najde zelenina, která v zimě vydrží, ale i tu je zapotřebí chránit - například chvojím nebo nechat na záhonech napadaný sníh. Mezi tyto druhy patří například ozimý salát, pór, špenát, pastinák nebo kapusta. V případě mrazivějšího počasí jim nedělá dobře slunce, které způsobuje drastické změny teplot – z tohoto důvodu je lepší je chránit například rákosovými rohožemi, chvojím či netkanou textilií.

Sklízet můžete zimní cibuli nebo kadeřavou petržel. Můžete pěstovat obilné klíčky – ty jsou zdrojem vlákniny i vitaminů. Jak na to? Propláchněte vodou pšenici nebo žito a nechte 1-2 hodiny namočené v míse, poté vodu slijte a mísu se zrny umístěte na světlé a teplé místo.

V lednu můžete rychlit natě pažitky, petržele, naťové cibule a celeru, případně na misce s buničinou řeřichu. Rychlit můžete také aromatické bylinky či čekankové puky, a pokud je tepleji, můžete rychlit i rebarboru, kdy její část oddělíte a vsadíte do květináče, který umístěte ideálně do chladnějšího prostředí, a mírně zalévejte. Pro výsev si připravte kvalitní zeminu, kterou ideálně tepelně vydezinfikujte.

zahrada-v-zime


V lednu, zejména když počasí a kratší dny nedovolují trávit na zahrádce mnoho času, můžete začít pomalu plánovat, na které záhony vysadíte jakou zeleninu. U toho myslete na střídání plodin v rámci jednotlivých stanovišť a záhonů. Zimní večery jsou naprosto ideální pro plánování všeho, co byste na zahradě rádi změnili, vyseli, vytvořili, vybudovali. Mrkněte na náš článek Naplánujte si zeleninovou zahradu, který je celý věnovaný tomuto tématu.

Pokud je tepleji, využijte toho ke zrytí všech záhonů, pokud jste tak již neučinili.

Pravidelně můžete kontrolovat, zda zelenina, kterou jste vyseli na podzim, není nijak poškozena hlodavci či jinou zvěří. Pokud nemrzne a záhony nejsou pod sněhem, můžete vysévat mrkev a kořenovou petržel.

Další tipy:

  • Pokud vám na zahradě napadá hodně sněhu, je lepší ho pravidelně odklízet – a to jak z cestiček, po kterých potřebujete chodit, tak ze zahradních staveb (skleníků, domků) i z ovocných stromků, kdy hrozí jejich přetížení.
  • Sklep je důležité pravidelně větrat a to zejména ve dnech, kdy jsou teploty nad nulou.
  • U staršího osiva se teď vyplatí udělat zkoušku klíčivosti, abyste měli případně dostatek času obstarat si nová, dokud je ještě v obchodech pořádný výběr.
  • Můžete provést revizi zahradního nářadí a techniky.
  • Stejně tak můžete zkontrolovat oplocení, případně ho opravit a předejít tím vniknutí zvířat, která by vám mohla okusovat stromky či přezimující zeleninu.
  • Leden je ideální doba pro zpracování kompostu. Vše, co bylo nahoře a po stranách, můžete přemístit doprostřed a naopak. Můžete na kompost přidat hnojůvku či močůvku i popel ze dřeva.
  • Můžete vypomáhat i ptákům, kteří přiletí vaši zahradu navštívit. Do připraveného krmítka jim můžete dávat olejnatá semena, vločky a nesolený lůj. Případně můžete zakoupit krmnou směs přímo v obchodě. Nikdy do krmítka nedávejte solené nebo kynuté pečivo a slaný lůj!
  • Můžete zrecyklovat vánoční stromek skartováním pro mulčování.
  • Na novou sezónu můžete pomalu nachystat skleníky a pařeniště.

Okrasná zahrada

Do venkovních truhlíků můžete vysévat semena trvalek, které potřebují projít mrazem k vyklíčení. Časté změny teplot a oblevy v teplejších oblastech mohou přinést některým trvalkách problémy s vlhkostí, a tak byste měli zajistit, aby se u nich zadržovalo co nejméně vody.

Napadaný sníh je důležité pravidelně z větví oklepávat, aby se nepoškodily. Případně můžete koruny stromů svázat. Pruhem juty můžete lehce stáhnout túje a jalovce, aby je těžký sníh nepoškodil. Odklizený sníh můžete nasypat ke kořenům, kde může působit jako izolační vrstva a zároveň v období tání jako závlaha. Neopadavé keře, zelené trvalky, okrasné trávy a dokonce ani trávník se totiž bez závlahy neobejdou.

Jéžovo tip: Pokud teploty v noci klesají pod nulu, je lepší zalévat rostliny kolem poledne, kdy už se teplota země pravděpodobně stihne dostat nad bod mrazu a voda se tak stačí vsáknout ke kořenům.

Pokud je zimních srážek nedostatek, budete muset kořeny zalévat. Při oteplení musíte zalévat stálezelené listnáče a jehličnany, jelikož během zimy odpařují vodu a v případě, že ji nemají z čeho přijímat (napadaný roztátý sníh), mohou uschnout.

jezkuv-zahradni-kalendar-leden

Skalničkám naopak sníh nevadí – chrání je totiž před sluncem, a pokud není sníh, je vhodné ty choulostivější přikrýt alespoň chvojím. Jako izolaci můžete využít i slámu, suché listí, seno či netkanou textilii. Dále je důležité těmto rostlinám odstranit při oblevě pokrývku proti chladu. Předejdete tak jejich zapaření a až vyšší teploty zase opadnou, budete ji moci vrátit zpět. Musíte se také postarat o ochranu kmenů proti přehřátí během slunečních dní a následného poškození nočními mrazy. Kmeny natřete vápenným mlékem a obalte vhodným materiálem. Případně můžete jen opřít prkno na jižní stranu kmenu.

Pokud předpověď počasí hlásí, že přijde větší mráz, zkontrolujte ochranu choulostivých rostlin. Pokud se náhodou objeví předčasně vyrašené pupeny na stromech a keřích, můžete je zachránit tím, že je překryjete jehličím, senem nebo slámou. Již nyní můžete také vysévat do misek, pokud chcete předpěstovávat sazenice dlouho se vyvíjejících letniček. Abyste urychlili kvetení cibulnatých rostlin, přemístěte je ze sklepa (chladu) do tepla. Pro roubování můžete ostříhat výhony okrasných dřevin.

Chcete, aby vám okrasné květiny na okně vykvetly už v květnu? Vysejte je už nyní, jejich růst je totiž pomalý. Jedná se například o begónie, petúnie či lobelky. Loňské muškáty, které máte uskladněné v chladné místnosti, můžete nyní seříznout na polovinu a přenést do světlejší místnosti. Tím by měly nasadit nové výhony a pěkně se rozkošatit - v tmavší místnosti by stále hnaly holé větvičky do výšky.

Můžete rychlit cibule šafránů, nízkých tulipánů i drobných narcisů. Kontrolujte přezimované pelargónie, fuchsie, durmany a další rostliny.

Je lepší pravidelně kontrolovat případný výskyt škůdců u pokojových rostlin, abyste mohli v případě jejich výskytu ihned zasáhnout – v této chvíli obvykle stačí listy pouze očistit vatou namočenou v lihu a postříkat přípravkem na bázi minerálního oleje. Můžou se objevit svilušky, molice nebo červci.

Pokud pěstujete rostliny s léčivými účinky, můžete je vrátit na zahradu – do květináčů na balkon či parapet. Pro jejich pěstování jsou velmi důležité půdní a klimatické podmínky. Na teplotu jsou nejvíce náročné léčivky z čeledi hluchavkovité: bazalka, máta, saturejka, šalvěj a levandule. Ve vyšších polohách zase můžete pěstovat heřmánek, měsíček nebo libeček, který snáší i místa, kde padá stín.

zahrada-v-zime

Neustále kontrolujte dřeviny, které chráníte proti okusu zvěří speciálním pletivem. Pokud náhodou došlo k jejich poškození, budete muset okousaná místa ošetřit štěpařským voskem. U stromů můžete také kontrolovat, zda suché větve neobsahují rakovinné nádory, a tyto větve odstraňovat. Tento měsíc je také vhodný na kontrolu tvaru okrasných keřů a stromů. Šeříky a komule Davidovy, které mají příliš vyhnané vlky, můžete zkrátit až o 1/3, aby do jara stihly ještě nasadit nové výhony s pozdějšími květy. Stejné omlazení prospěje i vrbám a břízám.

Dlouhé větve potřebují zkrátit zejména převislé odrůdy – předejdete tím dotyku se zemí a také se nebudou zbytečně proplétat. Můžete prořezávat snad všechny okrasné stromy a keře kromě těch, které pokvetou již brzy na jaře. Pokud se nacházíte v teplejších oblastech a nejsou velké mrazy, můžete sestříhávat živý plot. Již v listopadovém článku o zazimování jsme vám poradili, že v jezírku musí být díry, aby ryby přežily – ty kontrolujte a případně vytvářejte nové. A poslední rada na závěr – pokud to není nutné, pak nevstupujte na zmrzlý trávník, aby ho vaše stopy nepoškodily.

V prosinci vás sice nechala zahrada trochu odpočinout. Už od ledna ale postupně práce přibývá a přibývat jí bude až do podzimu. Že už zkraje roku nabíráte mírný skluz? Nevadí, rok je dlouhý a není nic, co by se nedalo dohnat během února.

Jak na závěr praví pranostika: „Leden jasný, roček krásný.“ Tak uvidíme, na co se letos můžeme těšit. Vy se minimálně můžete těšit na některý z našich dalších článků.

JEŽEK tým

Facebook sdílej  google plus sdílejtwitter sdílej