Naplánujte si zeleninovou zahradu

naplánujte si zeleninovou zahradu

Období zimy je pro zahrádkáře a pěstitele relativním obdobím klidu. Je proto vhodná doba vrhnout se na činnosti, na které nezbývá přes sezónu příliš času. A k těmto činnostem zcela jistě patří kromě pročítání zajímavých knížek nebo blogů o zahradničení také plánování nadcházející sezóny. V tomto článku vám pomůžeme konkrétně s tím, jak si jednoduše naplánovat svoji zeleninovou zahradu. 

Nakreslete si mapku a plánujte

Ještě než naběhnete do obchodů pro zásobu nových semínek a sazenic, měli byste si vytvořit plán. To znamená dopředu si rozmyslet, jaké plodiny chcete pěstovat a přitom zjistit, jestli na všechny vaše pěstitelské záměry budete mít dostatek záhonů i času.

mceclip1-6

Pokud jste si v minulém roce udělali podobný plánek pro výsadbu a výsev, máte z půlky vyhráno - zcela jistě ho totiž využijete pro plánování i té nadcházející sezóny. Pokud ho v šuplíku nemáte nebo jej nenajdete, vzpomeňte si alespoň na to, co jste na které stanoviště umisťovali. Jak jistě víte, ideální je plodiny na stanovištích střídat, a to nejlépe v tříletých nebo čtyřletých cyklech. Pokud totiž na místě pěstujete pořád to samé, zemina je pouze jednostranně vytěžována a plodině tak začnou brzy chybět živiny, které rostliny potřebují.

Jéžovo tip: Pokud nemáte jinou možnost a musíte plodiny umisťovat na stále stejná místa, obohaťte stanoviště o substrát či kompost (na podzim), abyste do půdy dodali všechny potřebné živiny. 

Při vytváření plánku nebo mapky výsevu pro nadcházející sezónu myslete na následující:

  • Rozmístěte plodiny jinak, než jste je pěstovali minulou sezónu (přitom ale myslete na to, aby spolu rostlinám na jednom záhoně bylo dobře).
  • Při rozmisťování stále myslete na to, aby měly plodiny vhodné podmínky – co se týká světla, půdy atd.
  • Nezaměřujte se pouze na to, CO budete pěstovat, ale také JAK dlouho vám to zabere - jedině tak budete schopni využít veškerý prostor na maximum.
  • Některé druhy zeleniny vyžadují předpěstování, musíte si na to proto buď ve skleníku, nebo přímo v interiéru vyhradit místo.
  • Vycházejte z vašich minulých zkušeností – pokud máte ještě dnes nacpanou lednici rajčaty ve všech možných podobách, naplánujte si na příští sezónu skromnější výsev/výsadbu a zkuste raději vypěstovat něco nového.

Jéžovo tip: Jak na předpěstování rostlin se dočtete v jednom z našich předchozích článků.

Nakonec může plánek pro užitkovou zahradu vypadat třeba takto, záleží jen na vaší kreativitě a možnostech. 

rozvrzeni-zahrady

Připravte si semínka 

Až když máte vytvořený plánek, je vhodná doba začít řešit semínka. Nakoupit nebo použít stará? To je oč tu běží. Z minulé sezóny a možná ještě i z těch předcházejících vám jistě některá semínka zbyla. Obecně se uvádí, že při běžném skladování (tedy při teplotách pod 20 °C) vám semínka vydrží až pět let. Pokaždé to však může být trochu jinak, proto není lepší řešení než se na vlastní oči přesvědčit – a to zkouškou klíčivosti

Jak provést zkoušku klíčivosti?

Část semínek, tedy náš testovací vzorek, umístěte do misky na navlhčený savý papír, vatu, buničinu či papírovou utěrku (využít můžete i vlhký písek). Misku pak zakryjte propíchanou potravinářskou fólií nebo průhledným víkem pro vytvoření stálé teploty a vlhkosti. Semínka nechte klíčit při teplotě 18-20 °C, doba klíčení závisí na konkrétním druhu semínek - u většiny druhů budete muset na vyklíčení počkat asi 10-20 dní.

Jak zjistíte výsledek zkoušky? Stačí už jen spočítat, jaká část semínek vám vyklíčila. Orientačně se můžete řídit podle následujícího: 

  • 75 % a více vyklíčených semen značí, že je osivo v pořádku a můžete je v klidu použít pro výsev,
  • nad 50 % je ještě uspokojivý výsledek, pro vás je to ale známka toho, že musíte vysévat hustěji, než jste zvyklí,
  • pod hranicí 50 % už však tato semena k výsevu nedoporučujeme, ať nejste později zklamaní z pěstitelského neúspěchu.

mceclip2-4

Tím, že odstraníte stará semínka, si v zásobě semínek uděláte také větší pořádek. Můžete si je rovnou také lépe zorganizovat a rozdělit například podle toho, o jaký druh zeleniny se jedná. Když si je takto po částech zagumičkujete, bude se vám v nich pak lépe hledat. 

Jéžovo tip: Na pytlíky se semínky můžete využít také fotoalbum s plastovými stránkami opatřenými kapsami, nebo také speciální eurofolie na sběratelské kartičky, které si můžete založit do šanonu.

mceclip0-10

Zbývající semínka, která nemáte na novou sezónu připravená, si nakupte – v průběhu ledna je seženete nejen ve specializovaných obchodech, ale běžně také v klasických supermarketech. 

Nezapomeňte ani na ostatní příslušenství

Přípravou semínek to však nekončí. Do začátku sezóny si budete muset pořídit další nezbytnosti, zvláště pokud se chystáte některé druhy předpěstovávat. 

Připravili jsme pro vás seznam věcí, abyste na nic z toho nezapomněli:

A spoustu dalších věcí, které vám do začátku sezóny chybí, můžete najít u nás v sekci Pěstování.

Nyní jste tedy připraveni na to začít plánovat svoje zeleninové záhony tak, abyste při pěstování byli co nejúspěšnější a zároveň i nejefektivnější. Plánování je totiž klíčem k úspěšné (nejen) zeleninové zahradě - tak hodně štěstí.

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej