Příprava zahrady na jaro #26

priprava-zahrady

Jak se zdá, jaro už při pohledu z okna i do kalendáře začalo, a proto je nejvyšší čas myslet i na vaši zahradu. Než začne to pravé zahradní šílenství plné zasévání, pěstování – zkrátka znovuzrození života na vaší zahradě, můžete se věnovat jiným důležitým činnostem, bez kterých by byl průběh sezóny o to složitější.

Jarní úklid záhonů

Abyste mohli na záhonech začít s pěstováním nových rostlin, je nejdříve potřeba dát záhony do pořádku – odstranit listí a další nežádoucí nečistoty a zbavit se odumřelých jednoletých rostlin, které na zahradě zůstaly přes zimu.
Postarat byste se měli také o plevel – zjara, kdy bývá půda ještě poměrně vlhká, nám půjde plení rychleji od ruky. Plevele se můžete zbavit spálením nebo umístěním do speciálních kontejnerů na bioodpad (a stejně tak i všech rostlin, které mohou být nějakým způsobem nakažené nemocí nebo napadené škůdci). V žádném případě by se neměl dostat na kompost, semena by totiž začala nově klíčit a plevel by se snadno na vaši zahradu vrátil.

Záhonům pak dodáte více živin a energie tím, že přidáte zhruba 5cm vrstvu hnoje, kompostu nebo jiného organického materiálu bohatého na živiny.

Nechte plochu zezelenat aneb jak na založení trávníku?

Trávník zakládáme na jaře (duben, květen), nebo na podzim (září).

Při zakládání trávníku je důležitá příprava půdy. Tu je potřeba nakypřit kultivátorem, který ji pomůže rozrušit, prokypřit a zároveň promísit. Poté z půdy půjdou odstranit veškeré zbytky organického původu, jako jsou kořeny či plevel, a dále také kameny i stavební materiál. Pokud víte, že vaší půdě některá půdní složka chybí, podle potřeby ji doplňte (např. písek v případě málo propustné a jílovité půdy; kompost v případě písčité a málo výživné půdy). 

Po nakypření a "vyčištění" půdu urovnejte pomocí hrábí a vysejte připravené osivo (vhodný pomocníkem je secí vozík, který zvládne aplikovat travní osivo rovnoměrně) a hráběmi lehce zapravte. Takto připravenou půdu utužte zahradním válcem.

V období po výsevu (během prvních týdnů, kdy jednotlivé druhy trav vzcházejí) je velmi důležitá pravidelná zálivkaLepší než kropicí konev či hadice je pro tento případ postřikovač, který nemá takový tlak a semena se tedy spíše nevyplaví a zároveň zůstanou na ploše rovnoměrně rozprostřená.

 

 

Nezapomeňte na skleník

Kdy jindy se pořádně vrhnout na skleník, když ne právě teď? Pokud jste nestihli dezinfekci půdy na podzim, udělejte alespoň údržbu skleníku na jaře. Prosklení z vnějšku i vnitřku důkladně vyčistěte čistícím prostředkem, abyste se zbavili veškerých nečistot – řas, mechu a také důkladně odstranili škůdce a nemoci, které byly schopné ve skleníku přezimovat. Na polykarbonátové skleníky existují speciální přípravky, ty skleněné stačí omýt klasickým čističem na sklo nebo okna. Čistými výplněmi bude totiž lépe pronikat sluneční světlo v době, kdy to budou rostliny uvnitř potřebovat.

cisteni-skleniku

Péčí o prosklení skleníku to však nekončí. Neměli byste zapomenout ani na podlahu a ostatní místa, které je dobré zamést a v nejlepším případě i omýt – odstraníte tak všechny nečistoty, které se během minulé sezóny a přes zimu ve skleníku nashromáždily. Skleník je potřeba nechat po několik dní důkladně vyvětrat, aby mohl po čištění zcela vyschnout a nedocházelo ke tvorbě plísně.  Abyste předešli snadnému napadení mladých rostlin, měli byste důkladně vymýt nebo pořídit nové výsevní misky a nádoby, ve kterých budete nové rostlinky pěstovat.

Jéžovo tip: V případě, že se co nejdříve postaráte o škůdce, vyhnete se velkým problémům, které by vás v průběhu sezóny mohly potkat. Důkladně se tedy zaměřte na vaše trvalky a zkontrolujte, zda nejsou okupovány škůdci – běžní jsou slimáci, šneci nebo mšice.

Dešťová voda nad zlato

Tím, že na vaší zahradě budete mít připravené sudy na vodu, budete moci využít každého jarního deště k vytvoření dostatečných zásob. V teplých a suchých letních měsících totiž není vody nikdy dost, proto se tím vyhnete problémům s nedostatkem vody na zavlažování. V období sucha musí vodárenské společnosti čerpat podzemní vodu, což je velmi náročné pro životní prostředí i pro nás jako spotřebitele – finančně. Proto tím, že si schraňujete dešťovou vodu, se výrazným způsobem podílíte na šetrném chování vůči přírodě.
Mimo to je dešťová voda tou nejlepší, kterou můžete vaší zahradě dopřát. Především pro borůvky, kamélie nebo rododendrony, pro které je kohoutková voda často příliš zásaditá.

3_1

Čas na řez růží

Předtím, než se dáte do řezu, je potřeba z růží odkrýt vrstvu hlíny, kterou byly po celou zimu chráněné před umrznutím. Často se stává, že sníh napáchá velké škody – musíte se tedy zbavit všech zmrzlých nebo nalomených větví. Odstranit by se měly i ty, které se kříží nebo příliš rostlinu zahušťují. U růží platí pravidlo, že řežeme spíše více než méně. Řezy je vždy vhodné vést kolmo ve vzdálenosti 5 mm nad očkem. Nepostačíte si pouze s nůžkami, na několik let staré silné větve budete muset použít zahradnickou pilku.

Údržba plotů a pletiv

Na jaře je také ideální doba k tomu, abyste opravili poškozené ploty nebo branky. Ty je kromě toho dobré také důkladně vyčistit a odstranit tak všechny nečistoty, mechy a plísně. Často budete muset použít tuhý kartáč, abyste odstranili i „zažranou“ špínu. Aby vaše oplocení dostalo na jaře nový a čistší nádech, bude možná potřeba jej znovu natřít. V případě dřevěného plotu je nezbytné – předtím, než nanesete dvě vrstvy barvy nebo laku – aby bylo dřevo naprosto suché.

uprava-plotu

Zahradní nářadí

Věnovat péči veškerému náčiní, které budete přes sezónu potřebovat, můžete už dávno předtím, než začne zahrádkářská sezóna. Nářadí byste měli pravidelně čistit a pokud je potřeba tak i ostřit – nejen proto, že tím zachováte jeho dlouholetost, ušetříte spoustu peněz, ale hlavně také zabráníte snadnému šíření chorob. Obzvláště pomocí zahradních nůžek se totiž snadno mohou při stříhání do zdravé rostliny přenést bakterie či plísně.

Při čištění bude nejspíše potřeba silného čistícího prostředku, horké vody a drátěnky, abyste se mohli zbavit veškerých usazených nečistot.
Nezapomeňte ani na naostření – to dodá vašim nástrojem o trochu lepší výkon a také s nimi budete schopni provádět daleko čistší řezy. Pro ještě lepší funkci se doporučuje čepele i panty promazat olejem nebo WD40.

Jéžovo tip: Abyste snáze předešli výskytu koroze na nářadí, aplikujte na ně v rámci péče penetrační olej.

Které nářadí by vám nemělo před začátkem sezóny chybět? To se dočtete v našem článku.

zahradni-naradi

Vytvořte oblast pro kompostování

Pokud jste ještě nezačali kompostovat, právě nyní je ten správný okamžik – ať už si jednoduše pořídíte kompostér, nebo si vytvoříte vlastní s pomocí pár dřevěných prken. Pro lepší výběr kompostéru jsme pro vás připravili přehledného rádce.

Kompost je místem, kam shromažďujeme organický odpad, aby se nám vytvořil materiál velmi bohatý na živiny. Celému procesu kompostování napomůžete tím, že každý měsíc pomocí vidlí kompostovanou směs provzdušníte.
Všechen organický materiál, kterého se po zimě na záhonech zbavujete, je právě nejlepší dále kompostovat. Ideální je z čerstvého odpadu vytvořit na začátku sezóny nový „kompost“ a nezaměňovat jej s tím starým, který už můžeme používat ke hnojení.

Pro inspiraci a spoustu dalších rad a tipů nezapomeňte navštívit naši zahrádkářskou komunitu na Facebooku.

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej google plus sdílej