Zahradní nářadí – bez něj to nepůjde #18

 zahradní-naradi

Každá upravená zahrada je výsledkem tvrdé práce. Nestačí nám však pouze pracovitost, vytrvalost a smysl pro design. K tomu, abychom mohli efektivně a snadněji pracovat potřebujeme celou řadu zahradního náčiní a nářadí. Nejeden zkušenější a zapálenější zahrádkář se jistě může pochlubit speciálním nebo vlastně vyrobeným nářadím či zlepšovadlem. My si dnes ovšem představíme takové, se kterými si vystačíte při běžných pracích na vaší zahradě - neměly by proto chybět ve výbavě žádného z vás.

Lopata

Ať už chcete vykopávat díry nebo nabírat písek, bez lopaty to půjde jen velmi ztěžka. Vždy je potřeba si vybrat konkrétní typ podle druhu práce - ideálně však s čepelí z odolného materiálu, například oceli. Dnes už se jich vyrábí nepřeberné množství. Vybírat můžete mezi několika tvary a velikostmi čepele – srdcovky“ se využívají pro zemní i stavební práce, uhelky podle názvu na nabírání uhlí či sněhu. Stejně tak u násady záleží na materiálu i tvaru. Může být klasicky rovná, ve tvaru T či s madlem na jejím konci.

lopata

Rýč

Speciálním typem lopaty je rýč. Pro něj je typická podlouhlá špičatá čepel a násada s madlem. Na čepeli často také najdeme nášlapnou hranu, která slouží k pohodlnějšímu zarytí rýče do země pomocí chodidla. S rýčem snadno uděláte hlubší jámu, přeříznete silnější kořeny nebo zarovnáte okraje záhonů.

Vidle

Tento nástroj s tenkými kulatými hřeby nemusí být jen pomůckou farmářů. Vidle se sice nejčastěji používají k manipulaci s trávou, senem nebo také s kompostovanou zeminou či hnojem, ale tím jejich využití nekončí. Vyrábějí se také vidle s větším počtem neostrých hrotů – ty můžete použít speciálně na brambory či kamení a uhlí.
Pokud narazíte na vidle se silnými a plochými hroty, byla by chyba je zaměnit s těmi klasickými. Tyto rycí vidle mají totiž úplně jiné využití – slouží podobně jako rýč ke kopání v těžké (jílovité) půdě. Právě díky tvaru hrotů se oproti rýči snadněji zapíchnou do země.

vidle

Hrábě

I přesto, že i zde existuje velké množství druhů, nejčastěji budete využívat hrábě kovové nebo dřevěné. Kovové, tedy ty těžší, se využívají k rozmělnění nebo zarovnání půdy nebo vyhrabávání mechu. Pokud však potřebujete na podzim shrabat listí, bohatě postačí lehčí varianta, dřevěné hrábě, nebo můžete využít švédské hrábě s mnoha pružnými dráty vedle sebe.

hrábě

Ruční lopatka

Žádný zahradník se jistě neobejde bez zahradní lopatky a většinou to také bývá to první nářadí, které si pořídí. Jistě ji budete mnohokrát za rok držet v ruce, proto byste měli vybrat pohodlnou, odolnou, z kvalitního materiálu. Využijete ji, pokud se staráte o menší nebo pokojové rostliny – lopatka vám postačí při sázení i přesazování.

Zahradní nůžky

Pokud se bavíme o nářadí, které je na zahradě nezbytné, nesmíme zapomenout na nůžky. Na zahradě i v bytě je využijete poměrně často – jsou obecně důležité pro udržení zdraví rostlin, růstu a vzhledu. Jsou tedy hojně využívány, proto je potřeba je čas od času vyměnit za nové. Na trhu si můžete vybrat mezi klasickými malými nůžkami na drobné úpravy rostliny, nůžky s dlouhou rukojetí na silnější větve nebo také nůžky s delším ostřím na keře a živé ploty.

nůžky

Motyka

V případě, že hledáte vhodné nářadí, které vám poslouží při okopávání rostlin a v boji s plevelem, motyka  je jednou z nejlepších variant. Násada s kovovým ostřím vám snadno pomůže půdu nakypřit a plevel lze pak jednodušším způsobem vytrhnout i s kořeny. Na výběr je opět několik variant tvaru ostří, také můžete volit mezi kratší a delší násadou, a to podle konkrétního druhu práce na zahrádce. Výjimkou nejsou ani motyky víceúčelové.

Čistota a servis nářadí

Aby vám vaše nářadí mohlo sloužit co nejdéle, měli byste se mu patřičně věnovat. Po každé činnosti na zahrádce si nářadí zaslouží být znovu čisté a také uschované na suchém místě, aby nedošlo ke korozi. Pokud k očištění použijete například WD-40, nic tím nezkazíte.
Vedle čistoty je však potřeba myslet i na to, aby bylo nářadí patřičně ostré – jedině tak vám může dlouhou dobu plnohodnotně sloužit.

Při výběru nářadí na vaši zahradu byste vždycky měli nejprve myslet na to, aby vyhovovalo nejen potřebám vaší zahrady, ale také vašim rukám – komfort, váha i délka nástroje hraje vždy důležitou roli. Jakmile budete „vyzbrojeni“ správným zahradním náčiním, všechna ta náročná práce na zahradě bude najednou lépe zvládnutelná. Mimo jiné se tím vyhnete i nepříjemnostem v podobě bolestí zad a mozolů.

Pro inspiraci si můžete na závěr prohlédnout nabídku známé holandské značky DeWit, která své zahradní nářadí vyrábí z kvalitní oceli a jasanového dřeva. Konkrétní produkty této značky jsou představeny ve videu níže.

Tip na závěr: Zahradní nářadí vám nemusí posloužit jen na zahradě. Pokud se budete trápit, čím obdarovat na Vánoce či narozeniny své blízké, žádný zahrádkář jistě novým přírůstkem zahradního nářadí nepohrdne.

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej