Nejčastější problémy s trávníkem #17

problemy-s-travnikem

Jistě se všichni shodneme na tom, že snem každého majitele zahrádky je mít krásný zelený trávník. Ten je totiž známkou dobré péče, kterou věnujete nejen okolí vašeho baráčku. Přitom však nejde jen o pravidelné sekání. Zahrádkáři se musí potýkat s daleko horšími věcmi, jako jsou mechy, plevely, krtci či jiní škůdci. Proto dnes všem našim sousedům rádi poradíme, jak takovým nepříjemnostem předcházet nebo jak je řešit.

Nepodceňte výběr travního osiva

Nabízená travní osiva jsou již svým složením uzpůsobena pro konkrétní využití. Před založením trávníku je proto velmi důležité uvědomit si, jak bude travní plocha využívána, a podle toho zvolit druh travního osiva.

Například:

  • Pro trávník u rodinného domu s dětmi, který bude velmi zatěžován, volte spíše parkové směsi, které jsou většímu zatěžování přizpůsobeny.
  • Je-li vaším snem mít před domem krásný udržovaný anglický pažit, zvolte směsi hřišťové nebo přímo golfové.  

Myslete na to, že i travní osivo má omezenou dobu klíčivosti (a tedy použitelnosti), nemá proto význam kupovat jej do zásoby. Na balení je vždy uvedené množství osiva na konkrétní plochu - proto si nejprve zjistěte, jak velkou plochu chcete zatravnit, a podle tohoto údaje se při nákupu orientujte. Možná vám pomůže, že obvykle se doporučuje 10-30 g travního osiva na m2.

zalozeni-pece-o-travnik

Jak o trávník pečovat napříč celým rokem?

Po zimním období je třeba trávník nejprve vyčesat (použijte plastové nebo drátkové hrábě na listí, popřípadě drátkový adaptér na vertikutátor).

Po vyčesání nahnojte dávkou hnojiva, po 3-4 sečích poté následuje prořezání (možná budete znát spíše označení vertikutace), které proveďte dvěma směry, tzv. nakoso.

hnojeni-travniku

Během sezóny trávník pravidelně sečte a zavlažujte.

Pro sekání je velmi důležité mít dobře naostřené nože sekačky. Travní list je díky tomu seřezáván čistě a seříznuté konce tolik neprosychají. Nejšetrnější způsob zkracování trávníku je za pomocí vřetenové sekačky. Ukazuje se, že je lepší pokosenou trávu odstranit z trávníku, zvláště pokud je jí velké množství - snížíte tím riziko napadení trávníku plísněmi a jinými chorobami.

Jéžovo tip: Pokud chcete, aby trávník co nejrychleji zhoustl, provádějte seč dvakrát týdně o 1/3 délky trav. Tráva pak nemá takovou potřebu růst vzhůru, ale rozrůstá se spíše do stran.

banner-brouseni-nozu

Letní období je vhodné pro aerifikaci (provzdušnění), která se provádí na velmi zhutněných travnatých plochách. Aerifikace se provádí pro zlepšení přístupu vzduchu, vláhy i živin ke kořenovému systému travního porostu. Na rodinné zahradě ji stačí provádět jednou za 2-3 roky, kdy je travní drn utužen.

Opět můžete použít zahradní válec, na který připevníte opasky s hroty - ty provzdušní trávník do hloubky 5 cm. 

Zároveň s aerifikací je obvyklé provádět také tzv. topdressing trávníku, kdy jsou do trávníku rovnoměrně rozprostřeny a zapraveny složky pro vylepšení půdního profilu (písek, kompost, trávníkový substrát).

Od konce léta do začátku podzimu lze provádět ještě jednu vertikutaci, díky čemuž travní drn před zimou zesílí a v zimě je tak trávník odolnější vůči vnějším vlivům.  

Trávníkové desatero 

Opakování je matka moudrosti - proto jsme pro vás na závěr připravili 10 rad, které shrnují péči o trávník, aby to pro vás nebyla taková věda. 

  • Půdu si před založením trávníku připravte kultivátorem.
  • Použijte kvalitní osivo - zapravte jej, zaválcujte a důkladně zalijte.
  • První seč provádějte 3-5 týdnů po prvním výsevu, důležitý je dobře naostřený nůž. 
  • Posečenou trávu z trávníku sbírejte - předejdete tak plísním a jiným chorobám.
  • Pravidelně z trávníku odstraňujte veškerý materiál (listí, plody a další).
  • První měsíc nezapomínejte na pravidelnou zálivku.
  • Po zimním období trávník vyčesejte a nahnojte ho.
  • Po 4-5 sečích provádějte vertikutaci.
  • Hnojivo vybírejte dle sezóny a dávkujte dle doporučení výrobce.
  • Od konce léta do začátku podzimu lze trávník ještě jednou vertikutovat.

Nežádoucí mech

Mechu se daří tam, kde je hutná či kyselá půda nebo na místě s nedostatkem světla. Také pokud žijete v oblasti, kde je poměrně velká vlhkost, je větší pravděpodobnost, že se objeví mechy právě u vás. Na hubení mechu se vyrábí spoustu prostředků. Po jejich aplikaci je nutné odumřelý mech z trávníku vyhrabat a na místo zasít trávu, aby se zabránilo jeho opětovnému růstu. Snížený výskyt mechu nám zaručí dobrá péče o trávník, která zahrnuje mimo jiné také pravidelné každoroční hnojení.

mech

Houbové choroby

V případě, že se vám na trávníku objevily houby, pravděpodobně je půda na vaší zahradě bohatá na organický materiál nebo je velmi vlhká. I přesto, že houby nejsou vůbec špatné, zrovna na trávníku jejich přítomnost nevyžadujeme. Nejen že vypadají opravdu nevzhledně, ještě těžší je se jich zbavit. Šetrně toho můžete dosáhnout odvodněním půdy nebo zvýšením průniku světla na dané místo. Samozřejmě lze také použít fungicidy k hubení hub, ale tím se nevyřeší základní příčina tohoto problému, a proto se může snadno stát, že se houby na trávník znovu vrátí.

houby

Hnědé skvrny

Je zcela jistě nežádoucí, když na vašem trávníku objevíte místy hnědé skvrny. I tuto nedokonalost způsobují s velkou pravděpodobností již zmíněné houby. Proto i řešení problému hnědých skvrn bude podobné – měli byste se nejen snažit půdu odvodnit, ale také správným způsobem zastřihovat trávník. Případně, pokud je to nutné, odstranit poškozené kusy a ty nahradit jinými, nebo vysít novou trávu. V případě rozsáhlejšího problému je nevyhnutelné opět použití fungicidu.

Tip: Vyvarujte se zalévání v době, kdy už trávník nebude mít možnost do setmění pořádně proschnout. Ideální je proto zalévat ho ráno, aby měla stébla trávy dostatek času na vyschnutí.

Holá místa

Za většinou problémů, které trápí náš pažit, stojí houby, proto ani v tomto případě tomu není jinak. Jak se zbavit hub jsme si však už popsali výše. Původem však může být také hmyz, kdy se určité druhy larev živí v půdě a nedovolí tak trávě, aby na daném místě vyrostla. Pokud část napadené půdy vykopnete a najdete v hlíně podezřelý organismus, máte vyhráno. Další alternativou je využití přípravků na hubení larev, nejefektivněji na konci léta nebo brzy zjara.

hola-mista

Místo trávníku louže

Ať už se jedná o situaci, kdy je trávník na vaší zahradě příliš vlhký, nebo je dokonce jako „na vodě“, v žádném případě to není pro jeho zdraví dobré. Právě takové podmínky jsou ideální pro růst hub nebo také pro tvorbu plísně, čemuž se všichni snažíme vyvarovat.
Čím je vlastně způsobeno, že se voda drží v trávníku a není schopná se vsáknout? Většinou za to může typ půdy – tedy pokud je jílovitá nebo příliš zhutněná.
Je tedy nutné se postarat o to, aby mohla voda lépe odtékat. Kompostová půda, hnůj nebo jiný organický materiál nám pomůže rozložit jílovitou půdu a tím zvýšit odvodnění. Zhutněnou půdu je zase potřeba provzdušnit – k tomu můžeme jednoduše použít zahradní vidle nebo speciální provzdušňovací stroje či náčiní.

voda1

Problémy, které se vám možná jednoho dne objeví kolem vašeho domu nebo už je dokonce řešíte, jsou často „během na dlouhou trať“. Důležité je ale nevzdat se, protože není nic lepšího, než když se můžete pyšnit tím nejzdravějším a nejzelenějším trávníkem v sousedství.

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej