Nejčastější problémy s trávníkem #17

problemy-s-travnikem

Jistě se všichni shodneme na tom, že snem každého majitele zahrádky je mít krásný zelený trávník. Ten je totiž známkou dobré péče, kterou věnujete nejen okolí vašeho baráčku. Přitom však nejde jen o pravidelné sekání. Zahrádkáři se musí potýkat s daleko horšími věcmi, jako jsou mechy, plevely, krtci či jiní škůdci. Proto dnes všem našim sousedům rádi poradíme, jak takovým nepříjemnostem předcházet nebo jak je řešit.

Díry v trávníku

Výskyt malých děr v trávnících je poměrně běžnou záležitostí a nejčastěji za ně může hmyz. Jenže všemožných druhů živočichů, kteří mohou být původcem tohoto problému, je nespočet. Například cikády, některé druhy včel či různé larvy vytvářejí otvory menší velikosti – přibližně o velikosti tužky. Podstatně větší díry mohou být po krtcích, hadech či myších. Je zajímavé, že také ptáci mohou být příčinou tohoto problému – snaží se totiž získat potravu ze země tím, že do ní vrážejí.
Vyřešit tento problém můžete s pomocí nejrůznějších pastiček, odpuzujících prostředků či strašáků.

Tip: Počíhejte si na krtka! Kromě pastiček či ultrazvukových přístrojů můžete využít metody, které nebudou krtkovi příliš vonět.  Do krtčích chodbiček můžete vložit látku nebo papír napuštěný benzinem. Vyhnat ho můžete také dýmovnicí nebo speciálními aromatickými kuličkami. Doporučuje se také vysazovat rostliny, jejichž vůně není krtkovi moc příjemná – například afrikány nebo česnek.

Nežádoucí mech

Mechu se daří tam, kde je hutná či kyselá půda nebo na místě s nedostatkem světla. Také pokud žijete v oblasti, kde je poměrně velká vlhkost, je větší pravděpodobnost, že se objeví mechy právě u vás. Na hubení mechu se vyrábí spoustu prostředků. Po jejich aplikaci je nutné odumřelý mech z trávníku vyhrabat a na místo zasít trávu, aby se zabránilo jeho opětovnému růstu. Snížený výskyt mechu nám zaručí dobrá péče o trávník, která zahrnuje mimo jiné také pravidelné každoroční hnojení.

mech

Škůdci v podobě hub

V případě, že se vám na trávníku objevily houby, pravděpodobně je půda na vaší zahradě bohatá na organický materiál nebo je velmi vlhká. I přesto, že houby nejsou vůbec špatné, zrovna na trávníku jejich přítomnost nevyžadujeme. Nejen že vypadají opravdu nevzhledně, ještě těžší je se jich zbavit. Šetrně toho můžete dosáhnout odvodněním půdy nebo zvýšením průniku světla na dané místo. Samozřejmě lze také použít fungicidy k hubení hub, ale tím se nevyřeší základní příčina tohoto problému, a proto se může snadno stát, že se houby na trávník znovu vrátí.

houby

Hnědé skvrny

Je zcela jistě nežádoucí, když na vašem trávníku objevíte místy hnědé skvrny. I tuto nedokonalost způsobují s velkou pravděpodobností již zmíněné houby. Proto i řešení problému hnědých skvrn bude podobné – měli byste se nejen snažit půdu odvodnit, ale také správným způsobem zastřihovat trávník. Případně, pokud je to nutné, odstranit poškozené kusy a ty nahradit jinými, nebo vysít novou trávu. V případě rozsáhlejšího problému je nevyhnutelné opět použití fungicidu.

Tip: Vyvarujte se zalévání v době, kdy už trávník nebude mít možnost do setmění pořádně proschnout. Ideální je proto zalévat ho ráno, aby měla stébla trávy dostatek času na vyschnutí.

Holá místa

Za většinou problémů, které trápí náš pažit, stojí houby, proto ani v tomto případě tomu není jinak. Jak se zbavit hub jsme si však už popsali výše. Původem však může být také hmyz, kdy se určité druhy larev živí v půdě a nedovolí tak trávě, aby na daném místě vyrostla. Pokud část napadené půdy vykopnete a najdete v hlíně podezřelý organismus, máte vyhráno. Další alternativou je využití přípravků na hubení larev, nejefektivněji na konci léta nebo brzy zjara.

hola-mista

Místo trávníku louže

Ať už se jedná o situaci, kdy je trávník na vaší zahradě příliš vlhký, nebo je dokonce jako „na vodě“, v žádném případě to není pro jeho zdraví dobré. Právě takové podmínky jsou ideální pro růst hub nebo také pro tvorbu plísně, čemuž se všichni snažíme vyvarovat.
Čím je vlastně způsobeno, že se voda drží v trávníku a není schopná se vsáknout? Většinou za to může typ půdy – tedy pokud je jílovitá nebo příliš zhutněná.
Je tedy nutné se postarat o to, aby mohla voda lépe odtékat. Kompostová půda, hnůj nebo jiný organický materiál nám pomůže rozložit jílovitou půdu a tím zvýšit odvodnění. Zhutněnou půdu je zase potřeba provzdušnit – k tomu můžeme jednoduše použít zahradní vidle nebo speciální provzdušňovací stroje či náčiní.

voda1

Problémy, které se vám možná jednoho dne objeví kolem vašeho domu nebo už je dokonce řešíte, jsou často „během na dlouhou trať“. Důležité je ale nevzdat se, protože není nic lepšího, než když se můžete pyšnit tím nejzdravějším a nejzelenějším trávníkem v sousedství.

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej