Kdy a jak na výsadbu nových keřů #16

kere

Před pár týdny jsme se s Jéžovým týdeníkem zajímali o výsadbu živých plotů. Dnešní téma bude mít také co dočinění s keři. Je samozřejmostí, že keře, stejně jako všechny ostatní rostliny, potřebují dostatečnou péči, aby nám vydržely zdobit zahrádku co nejdelší dobu. Bohužel každý keř, i přesto, že mu bude dopřána dobrá péče, někdy přestárne a začne vypadat nepěkně. Právě v této chvíli je ideální doba tyto keře vyměnit za nové.

Kdy můžu nové keře vysazovat?

Pro výměnu starých keřů za nové, tedy výsadbu nových keřů, bychom si měli zvolit období mírné zimy – může to být tedy pozdní podzim, zimní doba bez mrazů nebo i předjaří. Výměnu se doporučuje provádět v období od října do března. Slunný den bez mrazů je ideálním dnem, kdy se můžeme pustit do práce.

2-(1)

Jak postupovat při samotné výsadbě?

Důležitým krokem je výběr vhodného místa, aby měl keř v budoucnu dostatečný prostor na růst – nevzroste jen do výšky, ale také do šířky. Nemusíme se ani bát zvolit místo, kde jsme nedávno zlikvidovali jiný porost.

Vysazovat můžeme dřeviny s kořenovým balem i bez něj. S keři bez kořenového balu bychom však měli pracovat jen za příznivého počasí, aby nedošlo k poškození rostliny.

Pokud se rozhodneme vysazovat prostokořenné rostliny (ty bez kořenového balu), musíme je nejdříve upravit. Je potřeba mírně zkrátit jak nadzemní část, tak i nejdelší kořeny.

Vykopaná jáma musí být tak hluboká, aby se do ní vešly kořeny a nebylo je nutné nijak ohýbat. Zároveň by měl být keř vysazen hlouběji, než jak rostl doposud.

Tip: Při výkopu jámy se snažte všechny kořeny v zemině přesekat. Dno jámy také důkladně prokypřete, můžete přimíchat i kompostovou zeminu. Na dno jámy pak nalejte konev vody a nechte ji vsáknout.

5-(1)

Pokud máme na zahrádce kvalitní zeminu, můžeme jí dřevinu zasypat. Ideální je však použít substrát nebo zeminu z kompostu. Aby se zemina dostala důkladně mezi kořeny, je dobré rostlinou občas zatřást. Zeminu kolem vysazeného keře důkladně přimáčkneme a nejlépe také překryjeme suchým listím, abychom ochránili kořeny před mrazem.

V případě, že vysazujeme dřevinu s kořenovým balem, bude postup téměř stejný. Není však potřeba rostlinu jakkoliv upravovat, jen je opět nutné připravit si dostatečně velkou jámu (nejlépe dvakrát větší, než je kořenový bal) a keř vysadit do hloubky, v jaké rostl doposud.

Tip: Pokud vysazujete vyšší nebo prostorově náročnější keře, nezapomeňte dřevinu vhodně ukotvit, aby byla chráněná a snadno ji nevyvrátil vítr. Použít můžete dřevěný kolík, ke kterému rostlinu pevně přivážete.

7

Jaké dřeviny si vybrat?

Pokud chceme pouze obnovit zahrádku, na místo starého keře nejspíše zvolíme keř stejného druhu. Pokud bychom však chtěli sáhnout po některé jiné odrůdě, musíme vybírat podle nároků každé dřeviny. Jde o to, že podmínky zahrady musí danému druhu vyhovovat a je také dobré předem si zjistit, jak moc je péče o keře náročná.

Můžete se sami přesvědčit o tom, že vaše obměněná zahrádka bude vypadat zase o něco lépe, více svěže a barevně než doposud.

Jéža přeje všem sousedům, ať jde práce od ruky a ať se dílo podaří!

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej