Čerstvé domácí čaje. Jak na čaj z bylinek či pečený čaj?

domaci-caj

Opět je tu chladnější počasí, které si přímo žádá teplé nápoje a zabalit se do deky. Ježek blog pro vás má několik tipů, jak si doma můžete udělat lahodný čaj, a to bez jakékoliv chemie.

Pečený čaj

Nejoblíbenější variantou je pečený čaj, který je převážně českou specialitou a osvěžujícím řešením i pro ty, kteří moc nemusí čaje sáčkové, či mají rádi v nápojích kousky ovoce. V posledních letech je stále populárnější i přesto, že ho znaly již naše prababičky. Navíc je to další možnost, jak můžete využít svoji úrodu.

peceny-caj

A proč je tak oblíbený? Pečený čaj je naprosto přírodní a skládá se jen z ovoce, cukru a koření. Nemusíte se tedy bát žádných „éček“, umělých barviv či aromatických látek (a to i pokud si ho zakoupíte). A pokud si pečený čaj připravíte doma, víte přesně, co v něm je. Můžete si ho udělat přesně takový, jaký ho máte rádi. Fantazii se přeci meze nekladou. Pro pečený čaj je vhodné prakticky jakékoliv ovoce a zavařený vám vydrží až půl roku! A v případě, že jste zletilí, můžete přidat i krapet alkoholu (vodky, rumu aj.... tedy snad kromě piva :) ).

A jak na něj?

Základem pečeného čaje je ovoce, které může být čerstvé i mražené. Vybírat a kombinovat druhy ovoce můžete zcela dle své chuti. Můžete použít například jablka, hrušky, jahody, maliny, borůvky, ananas, rybíz, pomeranče, ostružiny, meruňky, broskve, třešně, hroznové víno, brusinky, višně, brusinky, švestky, mandarinky, atd. Zhruba polovinu by měly tvořit kyselejší druhy (například rybíz).

Ovoce nejprve důkladně omyjete a poté ho nakrájejte na menší kousky. Pokud používáte hrušky či jablka, tak je nemusíte dokonce ani loupat. Ve větší míse spolu smícháte nakrájené ovoce, cukr, oloupaný citrón nakrájený na kousky, přiměřeně koření. Podle chuti můžete právě zde přidat alkohol. Troubu předehřejete zhruba na 220 °C (180 - 220°C dle vaší trouby). Až směs důkladně promícháte, můžete přesypat do hlubšího pekáče a rovnoměrně rozetřít. Pekáč dejte do trouby a za občasného míchání pečte, dokud ovoce nepustí šťávu. To by mělo trvat zhruba 30-45 minut, což je velmi orientační čas a proto průběh pečení musíte často kontrolovat.

V mezičase si můžete připravit skleničky, které poté horkou směsí naplňte a po uzavření (zavíčkování) obraťte na pět minut vzhůru nohama.

Teď už si můžete užívat lahodnou chuť pečeného čaje, který provoní také váš dům. Na jednu porci postačí 1-4 lžíce této směsi. Směs poté pouze zalijete horkou vodou. Na dně hrnečku na vás bude čekat ještě další odměna v podobě kousků ovoce. J

Bylinkový čaj

Pokud pěstujete vlastní bylinky, máte zajisté nejednu velkou výhodu. Bylinkářská sezóna sice skončila, ale nastává doba, kdy letošní úrodu můžete nejenom zpracovat. Navíc můžete také úspěšně bojovat v chladném období s nachlazením, a to právě pomocí bylinných nálevů (hovorově čajů). Všechny bylinky mají úžasné účinky na všelijaké zdravotní problémy, ať už jsou psychické či fyzické podstaty. Můžou pomoci nejenom při nachlazení, únavě, dlouhodobých migrénách, při psychické zátěži, ale i tehdy, pokud si chcete udělat před zimou očistnou kúru.

bylinkovy-caj

Pokud si budete chtít sami bylinné směsi namíchat, určitě doporučujeme znát vlastnosti bylinek, které budete míchat. Získáte tím i mnohem lepší výsledky. Je také dobré se dopředu seznámit s tím, jaké mají jednotlivé bylinky chutě, jelikož ne všechny si mohou navzájem tzv. sednout. Pokud požadujete pouze léčivé účinky a chuť vás příliš nezajímá, nemusíte se těmito chuťovými kombinacemi příliš zabývat.

Pro lepší orientaci jsme uvedli několik možných zdravotních komplikací a k tomu zařazené bylinky dle jejich vlastností. Pro sestavení směsí většinou stačí několik druhů bylinek a kombinovat lze i napříč různými skupinami. Zásadní je, abyste brali v úvahu váš zdravotní stav a případné alergeny (mezi které bylinky patří). Určitá omezení platí i pro malé děti a těhotné ženy. Pokud si použitím některých bylin nejste úplně jisti, poraďte se se svým lékařem. Bylinky rozhodně nenahrazují léčbu běžnými léky, které vám předepíše lékař.

Pokud vás trápí nachlazení, mohou vám pomoci následující bylinky:

  • Bez černý, dobromysl obecná, heřmánek pravý, jitrocel kopinatý, levandule úzkolistá, lípa srdčitá, mateřídouška úzkolistá, meduňka lékařská, měsíček lékařský, podběl lékařský, růže šípková, šalvěj lékařská, třapatkovka nachová, yzop lékařský.


Proti chřipce a dalším virózám
vám pomohou:

  • Bez černý, dobromysl obecná, heřmánek pravý, kopřiva dvoudomá, lípa srdčitá, máta peprná, mateřídouška úzkolistá, měsíček lékařský, podběl lékařský, růže šípková, řebříček obecný, šalvěj lékařská, třapatkovka nachová.


Čistící účinky
mají:

  • Jahodník obecný, jitrocel kopinatý, kopřiva dvoudomá, měsíček lékařský, smetánka lékařská, třezalka tečkovaná.


Protizánětlivě
působí:

  • Bez černý, divizna velkokvětá, heřmánek pravý, jahodník obecný, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, levandule úzkolistá, máta peprná, mateřídouška úzkolistá, měsíček lékařský, růže šípková, řebříček obecný, saturejka horská, šalvěj lékařská, třapatkovka nachová, třezalka tečkovaná.


Na depresi a únavu
zabírají:

  • Dobromysl obecná, heřmánek pravý, lípa srdčitá, meduňka lékařská, rozmarýn lékařský, třezalka tečkovaná.


Pro dobrý spánek či proti nespavosti
pomáhají:

  • Bez černý, divizna velkokvětá, heřmánek pravý, levandule úzkolistá, majoránka zahradní, mateřídouška úzkolistá, meduňka lékařská.


Pro klidné nervy
zkuste:

  • Bazalka pravá, heřmánek pravý, levandule úzkolistá, majoránka zahradní, máta peprná, meduňka lékařská, měsíček lékařský, růže šípková, třezalka tečkovaná.


Recepty na bylinné nálevy

Nakonec vám zde uvedeme několik receptů, které vám pomohou od různých neduhů. Samozřejmě nejjednodušší variantou je, natrhat čerstvé bylinky, nechat několik minut louhovat a poté scedit. Pokud však čerstvé bylinky již nemáte, můžete využít sušené. Dávkování je uvedeno pro klasický hrneček – tedy 0,3 l.

Pokud vás trápí kašel či průdušky, určitě vám pomůže bezový čaj, který pomáhá i při chřipce, angíně, bronchitidě, rýmě a zánětu dutin. 

bezovy-caj

Do šálku nasypte 2 lžičky sušeného bezového květu, zalijte vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat a následně sceďte. Výhodou bezového čaje je, že má sám o sobě sladkou chuť a není tedy zapotřebí ho dochucovat.

Pokud trpíte nespavostí, zaručeně vám pomůže meduňkový čaj, který dále pomáhá i při žaludečních a střevních neurózách, zabraňuje nadýmání a pozitivně působí na srdeční arytmii.

Vroucí vodou zalijete 1-2 lžičky meduňky a necháte 15 minut louhovat. Po scezení můžete čaj přisladit medem, sirupem nebo i stévií.

Tip: Uklidňující koupel si užijete tak, že trochu odvaru z meduňky přidáte i do vany. Čerstvý list meduňky slouží i jako preventivní prostředek proti oparům rtu. 

Trápí vás nervozita, stres či únava? Udělejte si třezalkový čaj, který mimo jiné podporuje i krevní oběh, pomáhá při alergiích (díky kvercetinu) a celkově působí hojivě a dezinfekčně.

trezalkovy-caj

Z třezalky lze připravit nejen nálev, ale i odvar. Nálev je vhodnější pro domácí použití a jeho příprava trvá kratší dobu. Vroucí vodou přelijte 2 lžičky třezalky a nechte 15 minut odstát. Po scezení ještě teplý čaj vypijte.

Pokud máte potíže s trávením či žaludkem, pomůže vám řebříčkový čaj. Ten dále pomáhá při žaludečních kolikách, nechutenství, průjmu a nadýmání. Dále je vhodný jako podpora léčby zánětů močových cest nebo utišuje kašel.

Zalijte 1 lžičku řebříčku horkou vodou a nechte 15 minut louhovat v zakryté nádobě. Řebříček se nesmí vařit ve vroucí vodě. Až scedíte, vypijte nálev ještě teplý a ideálně před jídlem.

Tip: Pokud máte citlivé zuby, pomůže vám, pokud vypijete řebříčkový čaj zastudena.

Heřmánkový čaj pomůže při nachlazení i horečkách. Heřmánek dále pomáhá při léčbě zánětů a podráždění pokožky nebo sliznice. Také ho můžete použít jako ošetření povrchových prasklinek na kůži, pohmožděnin, omrzlin.

heremankovy-caj

Vroucí vodou přelijete 1,5 lžičky heřmánku a necháte 10 až 15 minut odstát, poté scedíte. Pijte ho teplý, ideálně po jídle a vždy si připravte čerstvý.

Na problémy dýchacího ústrojí, plicní onemocnění a nadýmání je zase vhodný čaj z oregana (dobromysl). Má příznivý vliv na duševní rozpoložení člověka a dále pomáhá při infekčních chorobách, onemocněních trávicí trubice, ledvin, jater, dýchací soustavy (převážně astmatu).

Zalijte 1,5 lžičky dobromyslové nati vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Opět čaj pijte ještě teplý. 

Na bolest v krku zabírá čaj z lipového květu, který dále pomáhá při kašli a zahlenění, při žaludečních křečích a střevní kolice, dále proti revmatismu a hořečnatých onemocněních dýchacích cest.

Do skleněné nádoby (ideálně z varného skla) nasypte posekané sušené květy, zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Po scezení můžete podávat s medem.

Pokud trpíte na bolesti hlavy, uleví vám šípkový čaj. Ten dále pomáhá při únavě, nachlazení, zvyšuje odolnost proti infekci a pročišťuje močové cesty.

sipkovy-caj

Namočte šípky přes noc ve studené vodě a následující den vařte 10 minut. Po uvaření smíchejte s citronovou šťávou a ochuťte medem. Pijte pouze teplý, studený ztrácí účinek.

Pokud trpíte akné, pomůže kopřivový čaj. Ten dále pomáhá při pálení žáhy, zklidňuje zánětlivé klouby a infekce močových cest. Zmírňuje zánětlivé reakce při ekzému či jiných kožních vyrážkách a při vylučování nadbytku tekutiny z organismu. V neposlední řadě zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy a může zeslabovat prostatické potíže.

Natrhejte špičky mladých kopřiv (cca 2 hrnky), dejte je do skleněné nádoby, přelijte vroucí vodou a nechte stát 20 až 25 vteřin. Užívejte ráno, ideálně půl hodiny před snídaní.

Pokud vás trápí křeče, menstruační bolesti či zápach z úst, pomůže čaj z mateřídoušky. Ten dále zabírá i na suchý a dráždivý čaj (především u dětí) a skvěle rozpouští hleny – je to tedy ideální pomocník na zahleněné průdušky. Pomáhá při bolestech hlavy, uklidňuje a zaručuje příjemný spánek. Jako bonus také pomáhá při odvykání kouření.

Do skleněné nádoby nasypte sušenou nať mateřídoušky, zalijte vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat a poté přeceďte do vyhřátých šálků. 

V případě, že trpíte na nevolnost, oslabenou imunitu či časté škytání, měl by pomoci mátový čaj. Mírní zažívací obtíže z tučných jídel, stimuluje tvorbu žluči a trávicích šťáv, pomáhá při nachlazení a rovněž tlumí menstruační bolesti. Máta také pomáhá pro osvěžení dechu a lze ji použít jako obklad na kůži, vyrážku nebo jiná drobná poranění.

Otrhejte a operte lístky máty, které položte do konvice, nalijete vroucí vodu a nechte přejít varem. Konvici zakryjte a nechte 15 minut odstát. Nápoj můžete i s mátovými lístky nalít do sklenic.

Bílý čaj

Pomáhá jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám či rakovině. Dále pomáhá v boji proti bakteriím a virům, snižuje vysoký krevní tlak či hladinu cholesterolu Prospívá srdci, zlepšuje imunitní systém člověka, zabraňuje předčasnému stárnutí a udržuje lidské tělo v dobré kondici.

bily-caj

Čaj připravíte z 2-3 čajových lžiček sušených lístků, zalijete čerstvou vodou, kterou jste ohřáli maximálně na 80 stupňů. Čaj přikryjte a nechte louhovat 3 až 5 minut. Čaj pijte ideálně neslazený.

Ať už si pečený či bylinkový čaj sami připravíte, nebo zvolíte kupovanou variantu, věříme, že si ho skvěle vychutnáte. Pokud jste zvolili bylinný čaj jako zbraň proti některým zdravotním potížím, přejeme brzké uzdravení.

Na zdraví!

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej