Jéžův zahradní kalendář - červen

kalendar-cerven

Červen je obdobím, kdy květiny vykvétají do krásných barev a na užitkové zahradě je spoustu čerstvé úrody. Na tento měsíc připadá i nejdelší den v roce – 21. červen, který přináší vyšší teploty a další dávku slunečních paprsků. Jak využít dlouhých teplých dní na zahrádce v tomto měsíci? 

Zeleninová zahrada

Pokud jste si během května nenašli čas na některé druhy zeleniny, můžete je vysévat ještě v průběhu června. Například mrkev, cukrovou kukuřici či cukety, dále můžete vysazovat sazenice pórku, zelí i kedluben, z exotičtějších druhů se nemusíte bát ani melounu či baklažánu.

Ačkoliv se za měsíc vhodný pro výsev fazolí považuje květen, ani v červnu na tuto zeleninu není pozdě. Jejich výhodou je rekultivační funkce, kdy jsou na sebe schopné navázat vzdušný dusík pro svoji potřebu i potřebu ostatních rostlin. Nejchutnějším druhem jsou keříčkovité – ty, pokud chceme sklízet mladé a křehké, je potřeba vysévat 2-3x v intervalu 3 týdnů. Chybou by bylo nechat lusky na rostlině přezrát. S příliš velkou úrodou se můžete snadno poprat – stačí lusky očistit, povařit v osolené vody, poté ihned zchladit a nechat zamrazit.

1

Neměli byste zapomenout ani na zeleninu ve skleníku – především rajčata, papriky nebo okurky. Jelikož rostliny začínají nabírat na velikosti i hmotnosti, je důležité jim dostatečně včas poskytnou oporu. Papriky se doporučuje vysazovat do řádků a oporu jim pak poskytnout pomocí horizontálně taženého provázku upevněného na několika kolících v řádku. Stejný postup se doporučuje u lilků, aby těžké plody neponičily výhony nebo celé rostliny. V případě rajčat můžete využít kůly, kovové spirály nebo vodorovně natažený drát se spuštěnými provazy – čím dříve po vysazení rajčat začnete s vyvazováním, tím lépe.

Ti, kdo holdují čerstvým salátům ze zahrádky, se očekávané úrody dočkali mezi prvními. Nicméně s příchodem dvou nejteplejších letních měsíců – června a července – se mohou objevovat problémy. Vysoké teploty hlávkovým salátům příliš nevyhovují, mají totiž tendenci předčasně vybíhat do květů, hlávky podehnívají a listy mohou hořknout. Pokud tedy uvažujete o výsevu salátů, je potřeba pozorně vybírat odrůdu, která je osvědčená celoročně.

2

Ani v měsíci červnu nezapomeňte pečovat o vaše zeleninové záhony. Může se objevit plíseň na cibuli, okurkách nebo rajčatech – často je příčinou přetrvávající deštivé počasí a dlouhodobé odvlhčení listů. U rajčat a paprik, především pak ve sklenících či fóliovnících, se můžete potýkat s černáním špiček plodů, kterému se můžete vyhnout vápenatým postřikem na list. Je důležité také stále myslet na jednocení a okopávaní zeleninových druhů.

Ovocná zahrada

Ne náhodou je měsíc červen spojován s červenou barvou – dozrávají třešně a také drobné ovoce: jahody, maliny i rybíz. Dřeviny v tomto měsíci aktivně rostou, je tedy potřeba jim dopřávat pravidelnou zálivku.

Třešně můžete sklízet v průběhu celého měsíce, záleží vždy na pěstované odrůdě. Koncem měsíce narazíte i na některé odrůdy višní. U třešní i višní, které dozrávají až později, je nutné aplikovat na stromy lepové desky, které mají za úkol odstranit vrtuli třešňovou. Jako prevenci proti červivosti plodů můžete použít speciální postřiky proti tomuto škůdci.

Další ovoce, ze kterého budete mít radost i co se sklizně týče, jsou meruňky, a to konkrétně od poloviny června. Abyste co nejvíce zvýšili květní násadu v příštím roce, proveďte letní, tzv. Šittův řez (vedení řezů lze vidět na obrázku), na který je právě v tomto měsíci ideální doba. Přínosem řezu pro meruňky je také zvýšená mrazuodolnost květních pupenů a urychlení nástupu do plné plodnosti.

3

Pokud chcete sklízet velké a kvalitní plody, je dobré je nyní zredukovat neboli udělat probírku plůdků. Obecně se doporučuje mezi jednotlivými plody udržovat vzdálenost 8-10 cm, u rostlin s velkými plody až 12 cm.

Co největší úroda je podmíněna neustálou péčí o rostliny i samotné plody. V letních měsících mají škůdci nejaktivnější období, měli bychom si tedy (obzvláště nyní) připomínat, jak předcházet nejrůznějším chorobám. U jabloní nebo hrušní se jedná o strupovitost, angrešt i broskvoně musíme chránit před padlí. Velkým nebezpečím jsou také mšice, a to bohužel u většiny ovocných druhů, a stejně tak tzv. žraví škůdci, jako housenky a larvy. Vždy bychom však měli zvážit ekologickou stránku věci, tedy volit takovou ochranu, která bude šetrná k životnímu prostředí. Je totiž nutné podotknout, že například angrešt, který je mírně zasažen padlí, ještě nutně nemusí znamenat zmařenou úrodu.

4

Okrasná zahrada

Měsíc červen je ve znamení vysévání dvouletek – tuto snahu poté oceníte na podzim i počátkem jara. Na českých zahrádkách se můžeme nejčastěji setkat s maceškami, oblíbené jsou také sedmikrásky či pomněnky nejen v modré barvě - u nich je důležité zmínit, že jejich semena potřebují ke klíčení světlo, proto je nezasypávejte substrátem. Problémem při výsevu dvouletek mohou být vysoké teploty, neboť tak může snadno docházet k přesychání a následnému uhynutí výsevu. S tím se lze snadno vypořádat – stačí nádobu s výsevem umístit na místo s teplotou ideálně 15-18 °C – nejlépe tedy do sklepa nebo alespoň na chladnější místo ve skleníku. Nicméně v okamžiku, kdy začnou semena klíčit, opět potřebují světlo. Přeschnutí můžete také snadno předejít vrstvou vermikulitu, kterou zasypejte semena, abyste je udržovali ve vlhkém prostředí.

5

Vysoké trvalky vyvazujte k opoře, aby je silné deště lehce neponičily. Stejně tak vyvazujte i popínavé rostliny, které nejsou samopnoucí.

Na rozdíl od ovocné zahrady má už na té okrasné spousta rostlin své za sebou, je proto potřeba se o takové postarat a odstraňovat odkvetlé květy. Některé jednoletky (chrpy, kopretiny) seřízneme těsně nad zemí a přihnojíme, abychom podpořili další kvetení. Dále je potřeba sklidit cibule tulipánů a hyacintů a uložit je ideálně na chladné, tmavé a suché místo.

Co by to bylo za měsíc, abychom nemuseli řešit řez dřevin – nyní konkrétně těch choulostivých, kdy se jedná například o javory s druhovým jménem dlanitolistý nebo japonský. Řez provádějte s citem a pouze je-li to nutné – tedy v případě nemocných nebo provozu bránících větví. Tvarovat můžete také zimostráz, čas máte asi do poloviny měsíce. U něj si však dejte pozor na slunné počasí, kdy není ideální řez provádět, aby nedošlo k popálení listů ostrým sluncem.

6

Jezírko je skvělým doplňkem, který oživí vaši zahradu, na druhou stranu je potřeba se o ně neustále starat – zejména tehdy, když se venku oteplí, proto na ně nyní nezapomeňte. Neustále doplňujte čerstvou vodu, čistěte hladinu od vodních řas a odčerpávejte přebytečné živiny. Je hned několik způsobů, jak se jich zbavit – pomoci mohou některé druhy rostlin (růžkatec, leknín) či minerální filtry, okamžité řešení však poskytne pouze mechanické vylovení řas síťkou.

Nezapomeňte však ani na odpočinek a pomalu se nalaďte na blížící se letní období, ke kterému neodmyslitelně patří grilování, relax u bazénu a další zahradní radovánky. 

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej