CROPAID - ochrana před intenzivním teplem

blog-cropaid-ochranapredteplem-2

Velmi často se zabýváme jen ochranou rostlin před mrazem, ale právě teplo a sucho bývá často opomíjeno a přesto je pro rostliny stejně nebezpečné jako mráz a chlad.

Vysoká teplota působí na rostlinu většinou ve spojení s účinky jiných faktorů, jako je nadměrné světlo, sucho, nedostatek kyslíku v pletivech nebo také silný vítr spolu s nízkou relativní vlhkostí vzduchu. Zvláště při vysokých teplotách je důležité, aby rostliny měly dostatečné zásoby vody. Rostliny se absorbovanou vodou ochlazují a odolávají tak lépe intenzivnímu teplu.

Cropaid NPA proti mrazu a chladu jsme vám již představili v článku Cropaid - ochrana proti mrazu. Víme však, že rostliny je nutné chránit nejen před mrazem a chladem, ale i před intenzivním teplem a suchem. Rádi bychom vám představili další produkty značky Cropaid.

Ochraňte rostliny před intenzivním teplem

Nejen mrazem a chladem mohou být rostliny poškozeny. Pokud je rostlina vystavena vysoké teplotě nad kritickou hranici a dochází k poškozování tkání teplem, mluvíme zde o přehřátí. Stav, kdy dochází vlivem vysokých teplot k poškozování rostlin, se nazývá tepelný stres.

Jak se poškození teplem projevuje?

Velmi časté jsou změny zbarvení poškozené části rostliny, změny tvaru orgánů rostliny - zkroucení, opad listů, změny plodnosti pylu a jeho životnosti nebo změny pohlavnosti květů. Může docházet k nekrotickým poškozením listů, které se projevuje žlutohnědými až hnědými skvrnami a poškozením stonků nebo kmenů při náhlých změnách teploty. Nejohroženější jsou mladé rostlinky, které nemají ještě vyvinutou povrchovou ochranou vrstvu. Nejčastěji proto bývají poškozeny růstové vrcholy rostlin, které jsou nejméně vyzrálé. Ve sklenících můžeme pozorovat poškození listů v blízkosti skel.

sucho a teplo 
Poškození Rhododendronu suchem.

zmrzla-malina

Poškození plodu maliníku intenzivním teplem.

Slunecni-uzeh-mladych-letorostu-jablone

Poškození růstových vrcholů rostliny intenzivním teplem. 

 

Citlivost některých rostlin a příznaky poškození intenzivním teplem 

Brambory

Vysoké teploty v kombinaci s nízkým obsahem kyslíku jsou příčinou tzv. černání srdéčka brambor, v kombinaci s vyšší půdní vlhkostí po dozrání hlíz a při jejich pozdní sklizni mohou vést k předčasnému klíčení a zmlazování brambor, deformace hlíz brambor, rzivost dužniny, kde se objevují hnědavá ložiska vlivem nedostatečného příjmu vápníku a železa.

Hrušeň

Dochází ke žloutnutí a nekróze vrcholu listu, při delší době působení se objeví příznaky slunečního úžehu, tj. papírovité nekrózy čepele, může dojít i k opadu plodů.

Jabloň

Může dojít i k opadu plodů, na straně vystavené přímému slunci může dojít ke slunečnímu úžehu plodů. Vysoké teploty jsou také příčinou sklovitosti jablek.

Okrasné rostliny

Citlivé jsou např. Monstera deliciosa, Philodendron, Ficus elastica, Dracaena a palmy, příznakem je sluneční úžeh listů, většinou se objevuje na místech intenzivního dopadu světla - např. u oken.

Paprika

Při delší době působení se objeví příznaky slunečního úžehu, tj. papírovité nekrózy čepele, dochází k opadu pupenů a květů (při teplotách ve dne 32 °C a v noci 21 °C nebo vyšších ), může dojít ke slunečnímu úžehu plodů.

Peckoviny

Příznaky na listech jsou podobné jako u hrušně, vysoká teplota je pravděpodobně jednou z příčin výskytu zdvojených plodů u švestky.

Rajče

Dochází k opadu pupenů a květů, může dojít ke slunečnímu úžehu plodů.

Rododendron a azalka

Poškozeny bývají mladé listy, pokud vadnou a zároveň jsou vystaveny přímému slunečnímu záření, příznakem jsou nekrotické léze na listech.

Tykvovité (dýně, cuketa, meloun, okurka...)

U některých tykvovitých dochází ke žloutnutí okraje listů a jeho vrcholu. Trvá-li toto období déle, mění se barva listu na světle zelenou.

 

 

 Poškození plodu broskvoně (peckovina) při intenzivním teple.

 

Cropaid Antiheat a Cropaid Antiheat Max

Když už víte, že nejen mráz a chlad je pro rostliny nebezpečný, ale i intenzivní teplo a sucho může být pro rostliny fatální, představíme si další produkty značky Cropaid, a to Cropaid Antiheat a Cropaid Antiheat Max.

Oba tyto přípravky jsou vyvinuty tak, aby rostliny před intenzivním teplem a suchem ochránily. 

Cropaid Antiheat je také vhodný pro okrasné rostliny ve směsi s hnojivy pro použití jak při pěstování v substrátu, tak při tradičních produkčních systémech, pro jahody a drobné ovoce obecně. Produkt je absorbován listy a kořeny a zvyšuje odolnost proti intenzivnímu teplu.

  • Efektivní dodávka mikroživin - až 5krát účinnější než směsi na bázi síranů.
  • Zvyšuje odolnost plodiny vůči podmínkám biotického a abiotického stresu.
  • Rychlé a snadné použití, pouze jeden produkt
  • Použitelné přes kořenový systém (kapkové zavlažování) a listy (postřik na listy)
  • Konzistentní a spolehlivá kvalita Cropaid

 

Cropaid NPA Antifrost MAX Antiheat Antiheat MAX
Balení 1 l 1 l 1 l 1 l
Zvýšení produkce Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Prevence poranění Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Typ ochrany
Proti mrazu Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Proti poškození chladem a mrazem Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Proti intenzivnímu teplu Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
V období sucha Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
vybrat vybrat vybrat vybrat

 
Tabulka pro snadnější výběr produktů Cropaid. 

Díky rozšiřující se značce Cropaid teď ochráníte své rostliny nejen proti chladu a mrazu, ale i proti intenzivnímu teplu a suchu. Cropaid tedy poskytuje kompletní péči o většinu běžně pěstovaných rostlin a chrání je zároveň před stresem. Všechny produkty jsou k dispozici na našem e-shopu