Rádce při výběru trampolín

vyber-trampoliny

 

Trampolíny jsou skvělým způsobem, jak přimět nejen vaše děti k tomu, aby zábavu spojily s dostatkem pohybu. Jenže jak se rozhodnout pro tu ideální trampolínu? A jaké možnosti vůbec existují? Ať už pořizujete trampolínu úplně poprvé nebo jen potřebujete vyměnit starou za novou, podívejte se spolu s námi ve zkratce na to, co byste měli o trampolínách a všem kolem nich vědět.

Jaký tvar trampolíny vybrat?

Kulaté trampolíny jsou tradičně využívány pro rekreační účely. Jsou nejuniverzálnějším a nejzákladnějším typem pro venkovní použití. Velikost takových trampolín se v průměru pohybuje kolem 3,5 metru, takže je snadno umístíte do téměř kteréhokoliv prostoru na vašem dvorku či zahradě.

Obdélníkové trampolíny jsou určeny spíše pro profesionály, jelikož nabízejí možnost vyššího odrazu. Výhodou tohoto tvaru je snazší přizpůsobení prostoru, naopak oproti kulatým trampolínám jsou ty obdélníkové podstatně dražší.

Poohlédněte se po něčem méně tradičním...

Mini trampolíny jsou většinou využívány pro fitness účely, ale ocení je jistě imalé děti při radovánkách v interiéru či exteriéru. Jsou nejen cenově dostupné, ale díky nim si i dospělí mohou skvěle zlepšit kondičku. Tyto trampolíny samozřejmě nejsou opatřené ochrannou sítí, což může především u dětí představovat nebezpečí.

trampolína-3

Zapuštěné trampolíny poskytují větší stabilitu, pevnost a bezpečnost právě díky zapuštění do země. Celá trampolína stojí na několika plochých kovových nohou, ty pokračují v nosné tyče, na kterých je upevněna ochranná síť. Před samotnou montáží trampolíny je potřeba vyhloubit jámu o průměru trampolíny - hloubka by měla být alespoň 80 cm ve středu a 50 cm při okrajích - a pak ji vyložit netkanou textilií, aby se zabránilo prorůstání rostlin a erozi. Trampolína pak stojí na plochých nohou kolem jámy.

Na trhu jsou k dispozici také nafukovací trampolíny, někdy označované jako vodní, jelikož po nafouknutí je ideální používat je na vodě. U tohoto druhu trampolíny je místo pružin využíván vzduch.

Jde to i bez pružin

Co se týče pružin, existují dva základní typy trampolín – trampolíny s pružinami a bez nich.

Klasické trampolíny, tak jak je všichni dobře známe, jsou opatřeny pružinami, které jsou upevněné na okrajích trampolínové rohože. Nevýhodou u pružin může i přes jejich ochranu pomocí měkkého krycího lemu být velké riziko možných poranění.

Trampolíny bez pružin nejsou na českém trhu příliš rozšířené a známé. Namísto pružin jsou opatřeny laminátovými pruty a kovový rám je umístěn dostatečně hluboko pod skákací plochou tak, aby na něj nebylo možné spadnout a zranit se. Trampolínová rohož tudíž poskytuje větší prostor pro skákání.

trampolína-1

Jakou velikost ideálně zvolit?

Vybrat vhodnou trampolínu, především co se velikosti týká, tak aby vyhovovala vašemu prostoru, je jeden z nejdůležitějších kroků.

  • 244 cm
    Tato nejmenší velikost venkovní trampolíny je určená především pro využití malými dětmi a stejně tak vám bude vyhovovat, pokud nedisponujete příliš velkým volným prostorem. Trampolína této velikosti má nosnost do 100 kg, při vyšší hmotnosti by mohlo dojít k jejímu poškození.
  • 305 cm
    Další v pořadí velikostí jsou trampolíny o průměru 305 cm. Jejich nosnost už je větší, konkrétně 150 kg, proto jsou vhodné pro děti každého věku a také malé rodiny. Tento velikostní typ už většinou disponuje schůdky pro lepší přístupnost.
  • 366 cm
    Trampolíny o průměru 366 cm jsou ideálními pro většinu z nás a tudíž i nejvíce vyhledávanými. Jejich nosnost je stejně jako u předchozího typu 150 kg, ale nabízejí větší prostor pro dovádění, takže se vaše děti i vy budete moci pořádně sportovně vyžít.
  • 427 cm a více
    Trampolíny takových rozměrů už jsou určeny pro opravdu náročné "skokany". Jsou vhodné pro lidi každého věku a dopřejí vám opravdu velký prostor pro skákání.

Jéžovo tip: Pokud je skákací plocha ve výšce alespoň 80 cm, nemusíte se obávat, že by hrozilo nebezpeční pro starší či těžší skokany.

trampolína-2

Ochranná síť

Pokud se zrovna nejedná o minitrampolíny pro vnitřní účely, u venkovních trampolín je takřka nezbytnou součástí ochranná síť. Nejenže absorbuje otřesy, ale především přidává během skákání na bezpečnosti - nehrozí tedy vypadnutí z trampolíny a je tedy výrazně sníženo riziko úrazu. Přístup na trampolínu je na ochranné síti vyřešen nejčastěji otvorem se zipem a pro větší bezpečnost často i přezkami. V dnešní době už jsou u trampolín běžné vnitřní ochranné sítě, není tedy možné dostat se do kontaktu s nosnými tyčemi ani pružinami, a pohyb na trampolíně je tedy o to bezpečnější.

V rámci péče o naši trampolínu bychom měli myslet na to, že pro správnou funkci ochranné sítě je potřeba ji při nepříznivém počasí a obzvláště v zimě uklízet na suché místo. Výměnu ochranné sítě se doporučuje provádět každé 2 roky.

Jaké příslušenství si vaše trampolína zaslouží?

Krycí či ochranné plachty zajistí, aby byla skákací plocha chráněna před nepříznivým počasím, poškozením i nečistotami. Před instalací plachty je nutné odstranit ochrannou síť a nosné tyče - plachta se tedy upevňuje na samotnou skákací plochu. Vyrábí se také krycí plachty, které lze používat v době jejího používání i mimo ní - ty chrání trampolínu před nečistotami, hmyzem, částečně také poskytují ochranu před deštěm a slunečními paprsky. Upevňují se z vrchu na ochrannou síť a vytvoří tak jakousi "stříšku" trampolíny.

Přestože plachta poskytuje trampolíně ochranu, v průběhu zimy se však raději doporučuje celou trampolínu rozebrat a uklidit na suché a nemrznoucí místo, aby byla podpořena její delší životnost. Pokud není jiná možnost, odkliďte alespoň skákací plochu, ochrannou síť a lem.

trampolína-4

Trampolíny můžete umístit na kterýkoliv rovný povrch. Je čistě na vás, zda zvolíte trávník, dlažbu nebo kamenný koberec. Výhodou umístění trampolíny na trávníku nebo jiném podobném měkkém povrchu je však možnost ukotvení trampolíny pomocí kotvicí sady. Ta vám zajistí stabilitu vaší trampolíny především při silném větru a dalším extrémním počasí. Kotvicí sada se skládá z pásů s přezkami a bodáků s protihrotem. 

Žebřík je v některých případech již součástí balení a pokud ne, je ideální si jej dokoupit. S žebříkem bude přístup na trampolínu, zejména pro děti, o to snadnější a především bezpečnější. Na výběr jsou plastové nebo kovové, pro větší bezpečnost se stupínky často vyrábí z protiskluzového materiálu.

Pro zajištění ještě větší bezpečnosti je možné k trampolíně dokoupit také spodní ochrannou síť - ta brání přístupu malých dětí nebo domácích mazlíčků do prostoru pod skákací plochou a je tím tedy výrazně sníženo riziko možné nehody. Ochranná síť se k trampolíně upevňuje pomocí elastických popruhů.

Abyste si pobyt na trampolíně ještě více užili, skvělým doplňkem je např. basketbalový koš. Na odkládání drobných věcí jistě oceníte také závěsnou kapsu.

JEŽEK tým

Facebook sdílej  google plus sdílejtwitter sdílej