Poradíme vám s výběrem ideální zahradní sekačky

zahradni-sekacky-vyber

Sekačky jsou jedním z největších zahradních pomocníků v průběhu hlavní sezony každého zahrádkáře. Při výběru sekačky se bere v potaz její výkon, snadná manipulace, bezproblémová údržba a celková spolehlivost. Pro dosažení všech těchto specifik je lepší se jejímu výběru blíže věnovat. Každý model nabízí jiné možnosti a pro někoho může být složitější se v široké nabídce zorientovat. V tomto článku se vám pokusíme nastínit základní typy sekaček, upozornit, na co brát při výběru sekačky zřetel a v závěru přidáme shrnutí v podobě našich několika tipů.

Typy sekaček

Na trhu existuje několik základních typů sekaček, které se od sebe liší svou hmotností, hlučností, použitým typem energie. Při výběru sekačky také řešíme, pro jaký typ a velikost plochy sekačku vybíráme, kdy se každý typ hodí pro jiné účely. Základně můžeme sekačky dělit na vřetenové (ruční, motorové), bubnové, rotační (elektrické, benzínové, robotické, akumulátorové či traktory), cepové nebo lištové.

Vřetenové a rotační sekačky se obvykle používají hlavně pro údržbu okrasných zahrad či sportovních ploch. Zahradní traktory můžete využívat pro údržbu parků či rozhlehlých veřejných ploch. Bubnové a lištové sekačky se používají při sekání vysoké trávy, a to převážně luk. Cepové sekačky se využívají pro sečení méně využívaných ploch, jako jsou například příkopy. Z tohoto důvodu si blíže rozebereme jenom ty, které můžete využít hlavně v domácnosti, a to především ty, které jsou určené pro údržbu okrasného trávníku na zahradě.

Rotační sekačky

Tyto sekačky kosí trávu horizontálně položeným rotujícím nožem. Elektrické jsou vhodné pro menší trávníky, kdežto benzínové jsou ideální pro středně velké a členité terény. Dobře s nimi posekáte vyšší a hustší travní porost. Pokud by pro vás byl rozhodující jednoduchý způsob startování, tak nezoufejte, i benzínové sekačky se dají nastartovat jednoduše stisknutím tlačítka. 

Benzínová sekačka s pojezdem Sharks SH 2850BS

Elektrická nebo benzínová sekačka?

V případě, že se rozhodnete pro rotační sekačku, bude tohle asi první otázka, kterou budete řešit. Pro snazší rozhodování vám níže nastíníme výhody i nevýhody jednotlivých typů.

Elektrické sekačky

Výhody:

 • nižší pořizovací cena
 • nízká hmotnost
 • tichý a ekologický provoz
 • snadná ovladatelnost
 • minimální nároky na údržbu
 • spolehlivost
 • možnost práce ve strmém terénu

Nevýhody:

 • můžete pracovat pouze tam, kde je přívod proudu
 • musíte si při práci hlídat přívodní kabel (délka – krátký x dlouhý)
 • nebezpečí spojené s přeseknutím kabelu
 • nižší výkon – vhodné pro menší travnaté plochy
  PROTECO elektrická sekačka na trávu 1.600W 51.06-ES-1600

Benzínové sekačky

Výhody:

 • vhodné pro středně velké travní plochy i s členitým terénem
 • zvládnou posekat i vyšší a hustější travní porosty
 • funkční i mimo dosah přívodu elektrické energie
 • nejste omezeni přívodním elektrickým kabelem
 • šetrné k životnímu prostředí
 • dlouhodobější životnost
 • vyšší výkon

Nevýhody:

 • vyšší pořizovací cena
 • vyšší hmotnost
 • větší hluk (většina splňuje hlukové normy)
 • komplikovanější údržba
 • odér z výfuku
  Benzínová sekačka s pojezdem Sharks SH 2650

Vřetenové sekačky

Pokud chcete udržovat váš trávník vždy ve skvělém střihu, ale již vás bolí záda z neustálého zastřihávání trávníku nůžtičkami, máme pro vás řešení. Vřetenové sekačky představují mechanicky poháněný typ sekaček, který se svým řezem nejvíce podobá manuálnímu zastřihávání nůžkami. Hodí se pro úpravu nízkých okrasných trávníků a jsou vhodné hlavně pro menší plochy. Takto posekaná plocha nevysychá, působí čerstvě a nežloutne. Pokud chcete docílit vzhledu typického anglického trávníku, jsou vřetenové sekačky pro vás to pravé. Použité stočené nože sekačky trávu nesekají, nýbrž stříhají, čímž docílíte kýženého cíle.

Bubnové sekačky 

Tyto sekačky jsou vhodné pro sekání vysoké trávy (až 150 cm).

Výhody:                     

 • tráva zůstane složenáv řádcích
 • silný motor zvládá i složitý a svažitý terén
 • lehčí manipulace díky velkým kolům

Nevýhody:

 • nejsou vhodné na údržbu zahradních trávníků
 • vysoká hmotnost
  Bubnová sekačka Lumag HGS-50058

Velikost plochy

Dalším kritériem pro rozhodování je velikost vašeho trávníku nebo jiné travnaté plochy. Obecně totiž platí, že čím větší plochu budete sekat, tím větší by měla být šířka záběru rotujícího nože zahradní sekačky:

 • do 100 m2 – šířka záběru cca 30 cm
 • do 400 m2 – šířka záběru cca 40 cm
 • do 1000 m2 – šířka záběru cca 45 cm
 • nad 1000 m2 – šířka záběru nad 45 cm

Velikost sekačky

Velké samochodné sekačky jsou snem každého zahrádkáře a jsou vybaveny mnoha funkcemi. Stinnou stránkou těchto sekaček je však nejenom jejich pořizovací cena, ale i fakt, že jsou vyráběné spíše pro větší plochy – díky tomu mají sice silnější, ale o to těžší motor a větší koš. Výše popsané vlastnosti vám na velkých plochách mohou práci výrazně urychlit, ale také výrazně snížují ovladatelnost sekaček. Ideální pomocníkem jsou hlavně tehdy, pokud se na velkých plochách nemusíte vyhýbat žádným překážkám. Pokud máte velkou zahradu s větším počtem záhonů či dalších překážek, volte raději lehčí model.

Pojezd

Sekačka s pojezdem vám výrazně ušetří a usnadní práci díky tomu, že nebudete muset sekačku tlačit sami, ale zároveň zvýší její pořizovací cenu a hmotnost. Benzinové sekačky bez pojezdu se skvěle hodí pro údržbu menších a členitějších zahrad. Na druhé straně jsou benzinové sekačky s pojezdem, které mají vlastní pohon, a nemusíte je mnohdy namáhavě tlačit před sebou. Většinu práce za vás odvedou samy a vy tak určujete pouze směr. To oceníte hlavně u větších zahrad, které mají členitý pozemek. Některé lepší sekačky mají dokonce navíc i vícerychlostní a variabilní typy pojezdů. Rotační sekačky s pojezdem jsou také vybaveny celou řadou dalších prvků, které by vám měly práci na zahradě nejenom ulehčit, ale i zpříjemnit.

PROTECO sekačka na trávu benzínová 200ccm s pojezdem 51.06-BS-200

Výkon motoru

Zjednodušeně můžeme říci, že pro menší zahrádky vám bude stačit motor s menším výkonem kolem 4 HP, pro střední si vystačíte s výkonem kolem 5 HP a pro velké zahrady nad 1 500 m² bude ideální výkon 6 HP.

Šasi

V závislosti na tom, jak často plánujete sekat, vybírejte i šasi. Pokud například budete v hlavní sezóně sekat trávu 1x do měsíce, vybírejte vyšší saši. Při koupi proto kontrolujte velikost výletového otvoru, aby sekačka také dobře sbírala do koše. U amerických strojů bývá obvykle šasi podstatně nižší. Suchou trávu budou sbírat dobře, ale u nerovného povrchu zahrady, možná narazíte na problémy.

Materiál sběrného koše

Vrtá vám hlavou, zda je lepší látkový nebo plastový koš? Zde záleží hlavně na vašich osobních preferencích, jelikož názory se liší. Donedávna byly koše výhradně plastové, v poslední době se vyrábí převážně látkové. Látkový koš umožňuje lepší proudění vzduchu, takže se lépe naplní čerstvě posekanou trávou. Na druhé straně se však může při provozu rychleji zanést a je těžší se pak drobné trávy zbavit – kdežto plastový stačí omýt silnějším proudem vody. Můžete najít i sekačky, kde se materiály kombinují – látková část usnadní výše zmíněné proudění a horní plastová část usměrní vzduch tak, aby tráva se tráva plnila od zadní části koše.

Servis

Benzinová sekačka vyžaduje pravidelný servis a je podstatné dodržet několik zásad. Po prvních hodinách užívání je důležité myslet na výměnu oleje, čímž předejdete zbytečnému poškození motoru. Poté můžete olej měnit cca jednou ročně. To můžete provádět sami, nebo navštívit servis. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, je lepší vybírat sekačku i podle sítě servisů a najít si ten, který máte nejblíže. Nebudete pak muset čekat delší dobu na vyřízení reklamace v hobby marketu. Je důležité pravidelně kontrolovat vzduchový filtr, aby mohl motor pracovat s optimální směsí vzduchu/benzinu a neztrácel zbytečně výkon.

Dále byste měli pravidelně kontrolovat naostření nože, aby se tráva sekala, nikoliv trhala. Po každém sekání je důležité očistit vnitřní prostor šasi, aby se na něm neusazovala čerstvě posekaná vlhká tráva a nezamezila proudění vzduchu v šasi a následnému sběru trávy do koše. Pozor na čištění vodou, aby vám vnitřek, včetně uložení koleček, zbytečně nekorodoval. V servisu vám mohou vyčistit i seřídit motor, lanovody či pojezd, ale také nabrousit nože.

Bubnová sekačka Lumag HGS-85064

Tipy na závěr

Na závěr lze říci, že při nákupu sekačky byste se měli rozhodovat hlavně podle vašich preferencí a potřeb. Důležitá je jednoduchost ovládání a nastavitelnost výšky kosení (tuto možnost nabízejí i nejlevnější sekačky, avšak zdlouhavě u každého kola zvlášť). U sekaček s pojezdem je lepší, když půjde měnit rychlost – fixní by vám nemusela vyhovovat (moc rychlá x moc pomalá chůze). Výhodou je, pokud má sekačka větší zadní kola – lépe tak bude zvládat nerovný povrch a bude se s ní lépe manipulovat. Větší komfort vám také zajistí sekačky, u kterých půjde madlo výškově nastavit.

Některé sekačky nabízí i možnost madlo složit, čímž vám při skladování ušetří prostor. Dalším parametrem je již výše zmíněná velikost a typ koše – na větší plochu jistě oceníte větší koš. Dále si všímejte spojení koše a sekačky – toto spojení by mělo být pod co nejmenším úhlem, aby se koš efektivně plnil.

Věříme, že jsme vám výběr alespoň trošku usnadnili a těšíme se na vás příští týden s dalším článkem. Mezitím si můžete čas zkrátit čtením dalších článků na našem blogu. 

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej