Pařeniště a foliovníky - prodlužte si sezónu

pareniste-foliovniky

Nemůžete si skleník dovolit kvůli prostoru? Nebo si nejste natolik jistí svými zahradnickými zkušenostmi? V tom případě je pro vás ideální zvolit alternativu - fóliovník nebo pařeniště. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Je ale jen na vás a vašich možnostech, pro kterou z těchto variant se rozhodnete.

Pařeniště i fóliovník vám pomůžou prodloužit sezónu, ať už se jedná o předpěstování rostlinek nebo naopak k prodloužení vegetace. Máte také možnost vytvořit pro určité druhy rostlin v zakrytém prostoru specifické podmínky, bez nichž by v našich klimatických podmínkách nebyly schopné přežít.

Fóliovník

Fóliovník se podobá skleníku nejen velikostí a vzhledem. Dokáže během nepříznivého počasí vytvořit pro růst rostlin ideální prostředí bez menších teplotních výkyvů. Má samozřejmě kratší životnost, oproti skleníku se nemůžeme příliš spolehnout na jeho stabilitu a odolnost. Je také potřeba věnovat mu více péče, ať už po pohromách drobnými úpravami, nebo výměnou celé fólie přibližně každé 2 až 4 roky.

foliovnik-1

Výstavba fóliovníku je však snazší a poměrně levná, zvláště když na kostru využijete již použitý materiál. V tomto případě je možné využít pouze sadu spojek. Spousta z vás také ocení, že fóliovník můžete kdykoliv přesunout na jiné místo, což u skleníku s pevnými základy není možné. Výhodou je v určitém ohledu také krycí plachta, která propouští určité množství UV slunečního záření a rostliny si tak postupně zvykají na slunce. V letních měsících je naopak snahou přísun slunečních paprsků minimalizovat, proto je vhodné použít stínící rohože nebo textilie a pravidelně větrat.

Tip: Umístěte si do fóliovníku nádrž s vodou, kterou pak budete rostliny v něm zalévat. Voda se totiž přizpůsobí teplotě a rostliny při zavlažování nebudou vystaveny žádným teplotním šokům.

Hledáte pro svůj fóliovník vhodné místo? Pokud máte možnost, umístěte ho na jižní stranu k některé stěně z důvodu lepších tepelných podmínek. Kvůli světlu se zase doporučuje využít bílé stěny. Důležitá je i závětrná pozice a stav půdy, která by neměla být příliš vlhká. Myslete také na to, že byste si měli dopředu zajistit přívod vody a vhodnou přístupovou cestu.

foliovnik-2

Pařeniště

Důvodů, proč zvolit právě tento typ zahradnického zařízení, je hned několik. Pořídit si pařeniště je poměrně levnou záležitostí, ať už se rozhodnete pro nákup, nebo vlastní výrobu. Je také specifické malými rozměry, zabere tedy málo místa a není složité přesunout ho jinam. Pařeniště je vhodné i pro zahradníky-začátečníky. Nemusíte být tedy žádný fajnšmekr, abyste se dokázali o pařeniště a rostliny v něm postarat.

Velkou výhodou tohoto pomocníka na zahradě je, že ho snadno a rychle zvládne svépomocí vyrobit téměř každý z vás. Stačí vyrobit dřevěný deskový rám, který je potřeba naimpregnovat proti hnilobě nebo alespoň opálit. Na zakrytí pařeniště můžete využít použitý materiál – stará okna nebo pevné průsvitné plastové desky. Při stavbě je vždycky nutné myslet na větrání pařeniště a pohodlnou přístupnost k rostlinám v něm.

pareniste-1

Tip: Abyste rostlinám v pařeništi dopřáli více slunce, můžete také rám vyrobit z průsvitného materiálu – skla nebo plastu. Ani pevný rám z betonu není v žádném případě na škodu.  

V porovnání s fóliovníkem nebo skleníkem je potřeba se o půdu v pařeniště více starat. Aby byla stále výživná, měla by se měnit minimálně každé dva roky. Rostlinky se zalévají vlažnou vodou, aby se předešlo tepelným šokům. Pokud nastanou slunečné dny, je nezbytné pařeniště otevřít a dopřát tak rostlinám dostatek čerstvého vzduchu. Musí se však vždycky dávat pozor na úpal, tomu zabráníme natřením průsvitného materiálu vápnem na bílo. Naopak v zimě se rostliny v pařeništi chrání tepelněizolačním materiálem, jakým je například polystyren nebo slaměné rohože.

Tip: Chcete pařeniště na zahradě vylepšit, zlepšit podmínky rostlinám nebo si jen ulehčit práci? Opatřete vaše pařeniště automatickým otvíračem oken. Tepelné podmínky zlepšíte výhřevnými žárovkami nebo výhřevným kabelem umístěným v substrátu. Pomoc s pravidelným zaléváním vám zase poskytne průsaková hadice ponořená v půdě.

pareniste2

V případě, že chcete s pěstováním v pařeništi začít mnohem dříve, než by bylo jinak možné, musíte k tomu pařeniště přizpůsobit. Tzv. teplé pařeniště je totiž kromě slunce vyhříváno i zespodu. Docílíme toho tím, že pod substrátem vytvoříme vrstvu ušlapaného hnoje, jako alternativu můžeme využít i horký kompost. Opakem teplého je samozřejmě studené pařeniště, které je klasicky vyhříváno pouze slunečním zářením, a tedy nevyžaduje žádné další úpravy.

Jak je vám už jasné, pěstování rostlin v pařeništi ani ve fóliovníku nemůže být žádná věda. Věřte, že se vaše zahradnické zkušenosti budou neustále zlepšovat a zanedlouho si troufnete klidně i na skleník.

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej