Křovinořez, strunovka nebo vyžínač? Poradíme vám s výběrem

blog-krovinorez

Potřebujete doupravit trávník, rádi byste se zbavili náletových dřevin v okolí domu, případně přemýšlíte, jak vysekat příkopy či špatně dostupná místa? V takovém případě pro vás bude vhodným pomocníkem na zahradu křovinořez nebo vyžínač. Jenže jaký je mezi nimi rozdíl a který z nich si vybrat? V našem článku vám poradíme, k čemu který z nástrojů slouží a z jakých druhů máte na výběr. Také pokud si nevíte rady s výběrem vhodné žací struny nebo nože do vašeho nože, jste tu na správném místě.  

Křovinořez a vyžínač – co je co?

Rozdíl mezi křovinořezem a vyžínačem není často úplně zřejmý – na první pohled jsou totiž oba nástroje velmi podobné. Pojďme si tedy nejprve objasnit, k čemu který slouží, abyste si snadno mohli vybrat ten pravý nástroj pro vaše potřeby. 

Vyžínač neboli strunová sekačka je menší a lehčí nástroj určený k sečení. Používáme ho zejména na místech, kam je obtížné se dostat se zahradní sekačkou, tedy především kolem oplocení zahrady, kolem záhonů, stromů či různých staveb. Hodí se tedy zejména k následné úpravě trávníku po sečení. Vyžínače jsou opatřeny strunovou hlavicí, nebudou mít tedy problém s krátkou až středně dlouhou trávou, naopak větší trsy a silnější druhy trávy pro ně už mohou být problém.

Křovinořez je na rozdíl od vyžínače nástroj výkonnější a zpravidla i těžší. Je určen především k sekání vysoké, přerostlé či silné trávy a jak z názvu vyplývá, tak i k odstraňování křoví či mladých stromků. Pokud se tedy potřebujete zbavit porostu na neudržovaných plochách či například mladých náletových dřevin, je křovinořez tou ideální volbou. Pro toto náročnější sekání je potřeba využít jiného typu žacího ústrojí, a to kovový nůž.

Některé nástroje mohou mít funkci vyžínače a křovinořezu zároveň. Jedná se o velmi častou možnost, kdy je nástroj vybaven strunou i nožem, a každý si pak může podle aktuální potřeby vybrat, která násada je pro něj v danou chvíli vhodnější. 

Jéžovo tip: U některých multifunkčních modelů křovinořezů je možné tyč s žací hlavou nahradit jiným nástavcem – například prořezávací pilou či plotostřihem.

Z jakých způsobů napájení mám na výběr?

Ať už si zvolíte křovinořez nebo vyžínač, ještě je potřeba si vybrat, jakým způsobem bude nástroj napájen – elektricky, benzínově či bateriemi. Výběr vhodného způsobu napájení závisí především na účelu využití křovinořezu/vyžínače a na velikosti plochy, na které budete pracovat. 

 AKU napájení (napájení bateriemi) je vhodné především pro ty, kteří mají malou zahradu a ne příliš náročný terén. Nástroje na baterie jsou v porovnání s ostatními typy poměrně tiché a často jsou také lehčí. Zároveň s nimi lze snadno manipulovat, a to kdekoliv chcete, bez ohledu na přívod elektřiny. Někteří výrobci navíc vyrábějí baterie do svých produktů tak, aby byly kompatibilní i s ostatními nástroji. 

Benzínové nástroje jsou vhodné zejména při náročnější práci s velmi hustým travním porostem či dřevinami – mívají totiž zpravidla nejvyšší výkon. Naopak jejich nevýhodou v porovnání s ostatními typy je vyšší hmotnost a hlučnost. 

Nástroje napájené elektřinou jsou lehké a tiché. Manipulace s nimi může být však ztížena přítomností elektrického kabelu, kdy také hrozí nebezpečí v případě jeho přeseknutí. Elektrické nástroje je tedy ideální používat v místech, která nejsou příliš vzdálená od domu nebo od místa, kde je dostupné připojení k elektrické síti.  

Záleží na tvaru rukojeti? 

Při výběru křovinořezu či vyžínače máte možnost volby mezi dvěma typy rukojeti: D-rukojeť a U-rukojeť

Rukojeť ve tvaru D je navržena pro pohodlné a přesné sekání, čímž zaručuje, že budete mít úplnou kontrolu při sekání hranic trávníků nebo při práci na malých prostorech. 

Rukojeť ve tvaru U (nazývána také jako cyklo rukojeť nebo bike držadla) se širokým úchopem je vhodná při sekání v těžších podmínkách, jelikož je navržena tak, aby příliš nezatěžovala svaly. Zároveň pokud sečete na otevřeném prostranství, umožní vám tato rukojeť efektivní pohyb při sekání a zajistí optimální pracovní polohu. 

Žací struna nebo nůž?

Sečení pomocí žací struny je vhodné pro delší trávu a podobné jemné porosty. Strunové sekačky často bývají opatřeny systémy, které pomáhají strunu rychle vyměnit či vhodně nastavit její délku – a to zpravidla prostým poklepáním strunové hlavy o povrch. Struna se totiž neustále opotřebovává, a to především při styku s tvrdými předměty, a tím se postupně zkracuje její šířka záběru. 

Při volbě žací struny máte na výběr hned z několika možností. Jednak lze volit z různých metráží, stěžejní je však průměr struny, kdy každý křovinořez/vyžínač a jeho strunová hlava jsou přizpůsobeny na jeden konkrétní průměr. Průměr struny je navržen vždy tak, aby odpovídal výkonu stroje, proto je vhodné jej dodržovat. Pokud totiž zvolíte strunu silnější, mohou nastat problémy při jejím odvíjení, stejně tak samotné sekání pak není tak kvalitní. Nejen průměr struny, ale i její tvar, resp. profil, můžou hrát při sekání důležitou roli. Narazit můžete kromě kruhového profilu struny také na čtvercový nebo hvězdicový.

Platí, že klasická kruhová struna je nejodolnější, zatímco ostatní typy se opotřebovávají podstatně rychleji, jelikož kvůli profilování ztrácejí na síle. Na druhou stranu však čtvercový či hvězdicový profil může pomoci k lepšímu sečení, vzhledem ke svým ostrým hranám. Je tedy zcela na každém, jaká struna bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám a které dá přednost. 

Jéžovo tip: Nekupujte si žací strunu zbytečně do zásoby – časem totiž materiál, ze kterého je vyrobena, ztrácí na kvalitě. Čím více bude struna vystavena změnám teplot, vlhkosti i přímému slunečního svitu, tím bude křehčí, méně pružná a bude se tak rychleji opotřebovávat. 

Naopak žací nože nebo čepele jsou vhodné do hustších porostů či na sekání drobných dřevin. Pokud se tedy chystáte sekat převážně zarostlé a neudržované plochy, volte tuto násadu. Nože mají nejčastěji podobu trojzubce (trojramenného nože) a jsou vyrobené z kvalitní oceli. Křovinořezy opatřené žacím nožem mívají vyšší výkon než vyžínače, také jsou zpravidla těžší a často i finančně náročnější. 

I v případě žacích nožů lze vybírat hned mezi několika tvary. Součástí základního vybavení u křovinořezů bývá zpravidla trojramenný nůž, který je ideální pro hustší trávu a plevele. Někteří výrobci nabízí jako další možnost pilový kotouč, který je vhodný na likvidaci dřevin se slabými kmeny. U těch platí, že čím více zubů mají, tím lépe si dokážou poradit právě s drobnými dřevinami.

Jak se při práci příliš nenadřít?

Aby se vám s křovinořezem lépe pracovalo, zejména pokud vás čeká dlouhá a náročná práce, často bývá součástí balení zádový popruh (případně ramenní), který se snadno na nástroj připne a usnadní tak manipulaci s křovinořezem/vyžínačem.