Jak vybrat řetězovou pilu, která bude pro vaši práci nejvhodnější?

blog-retezove-pily-2

Řetězová pila je nenahraditelným nástrojem pro všechny, ať už potřebujete připravit palivové dřevo, provádět údržbu zahrady, nebo se pustit do větších stavebních projektů, správná řetězová pila vám práci usnadní. Výběr správného modelu však může být složitý. V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které byste měli zvážit při výběru řetězové pily, která bude ideální pro vaše potřeby.

Účel použití

Prvním krokem je zvážit, k čemu budete řetězovou pilu potřebovat. Existují modely pro domácí údržbu, pro řezání menších stromů a keřů, a také speciální modely pro náročnější práce. Zvažte, jak často a jak budete pilu využívat.

Domácí údržba a drobné práce - HOBBY

Pokud plánujete používat řetězovou pilu převážně k domácí údržbě, jako je řezání menšího dřeva pro topení nebo při ořezu stromů a keřů ve vaší zahradě, pak budete spokojeni s elektrickým modelem v případě absence přívodu elektrické energie, můžete využít AKU pily. Pily jsou obvykle lehčí, tišší a vyžadují méně údržby než benzínové pily. Do třídy hobby patří pily, které si vystačí s lištou o délce 35 - 40 cm a s výkonem 1,5 - 2 kW.

Středně náročné úkoly - FARMER

Pro středně náročné úkoly, jako je řezání většího dřeva pro palivo nebo pravidelná údržba na venkovském pozemku, může být lepší zvolit benzínovou řetězovou pilu. Tyto pily nabízejí více výkonu a mobility pro práci na různých místech. U třídy farmer se již počítá s častějším používáním pily o výkonu 2 - 3 kW. Je možné vybavit pilu již delší vodící lištou na zpracování silnějších kmenů stromů. Obecně platí, že s délkou lišty by se měl zvedat i výkon stroje. Na pilu o výkonu 1,5 kW nelze namontovat lištu o délce 55 cm, jelikož dochází k nadměrnému tření, nevhodnému zatěžování motoru a ztrátě výkonu.

Profesionální a náročné úkoly - PROFESIONAL

Pro profesionály, často pracují se dřevem a potřebují pilu pro náročné úkoly, je klíčové zvolit vysoce výkonný model. Profesionální benzínové pily mají dostatek síly a délku lišty pro řezání velkých stromů a tvrdých materiálů. Ve třídě profesionál již najdeme pily pro každodenní použití s výkonem od 3 kW, které jsou určené lesníkům, dřevorubcům a stavařům na těžkou práci. V této kategorii převažují pily benzínové.

Třída pily Kubatura Výkon Použití
Hobby do 50 cm3 do 2 kW občasné použití na zahradách
u domu
Farmer (farmář) 50-70 cm3 2-3 kW použití u farem s lesním
nebo vodním hospodářstvím, ve stavebnictví
Profesionál nad 70 cm3 3-5 kW použití v oblasti lesnictví
i dřevorubectví

 

Benzínová nebo elektrická/AKU pila?

Každý pohon s sebou přináší určité výhody a nevýhody, které ovlivňují způsob použití produktu.

Benzínové motory disponují vyšším výkonem, ale také vyšší hmotností a hlučností. Tyto faktory ovlivňují celkový komfort při práci. Údržba je náročnější než u elektrických. U každé benzínové pily je od výrobce určen poměr směsi benzinu a oleje určené do palivové nádrže. Je možné použít nádobku s ryskami a docílit přesného poměru. Míchat směs tzv. od oka se nedoporučuje. Zároveň s benzínem je nutné doplnit i olej k promazání stroje. Pokud dojde olej, dochází k extrémnímu tření a zvyšování teploty motoru, které vede k jeho poškození nebo vypálení vodící lišty. U některých pil se navíc aplikuje mazivo i na lištu do připraveného otvoru. Jako náhražku nelze v žádném případě použít potravinářský olej. Zalepuje pohyblivé mechanismy a oprava může stát stejně jako celá nová pila.

clanek-pily

Pily s benzínovým pohonem
Klady Zápory
+ lepší mobilita - vyšší hlučnost
+ vyšší výkon - údržba
+ rychlejší práce - vyšší cena

 

U elektrických pil bývá na boku ukazatel hladiny oleje a je třeba ho často kontrolovat. Elektrická pila má mnoho výhod. Její provoz je ekologičtější, méně hlučný a její manipulace je jednoduší díky nižší hmotnosti a vibracím. Není náročná na údržbu a její pořizovací cena je příznivější než u pily benzínové. Je však zapotřebí být v dosahu elektrické sítě a věnovat pozornost kabelu, aby nedošlo k jeho přeříznutí.

Tyto nevýhody se ovšem netýkají aku řetězové pily. Díky její lehkosti a absenci kabelu se pila hodí například pro prořezávání větví v koruně stromů nebo zařezávání střešních latí. Pro běžného kutila je akumulátorová pila naprosto dostačující a zvládne s ní velké množství práce. Není však vhodná pro každodenní použití, protože po určité době dochází k opotřebení uhlíků, jejichž životnost je omezena. Řešením mohou být pily bezuhlíkové. Vydrží fungovat dlouhé roky, ale kvalita je zde vykoupena vyšší pořizovací částkou. 

Jéžovo tip: Jak poznám, že došly uhlíky? Klesá výkon a při manipulaci motor úplně vynechává.

clanek-pily-2

Pily s elektrickým/AKU pohonem
Klady Zápory
+ nižší cena - nižší výkon
+ tichý a ekologický chod - potřeba elektrického zdroje
+ jednodušší údržba - složitější mobilita (přítomnost kabelu)


Jak se mám o svou pilu starat?

Životnost jakéhokoli nářadí prodloužíme správným zacházením a pravidelnou údržbou. Po každém použití by měla být pila řádně vyčištěna od nečistot. Po vychladnutí motoru je třeba sundat boční kryt, vyjmout lištu s řetězem a vymést všechny piliny.

Jéžovo tip: U benzínových pil se doporučuje pohyblivé ústrojí vytřít štětečkem namočeným v benzínu.

Pozornost by měla patřit i samotné liště, jejíž drážka se také zanáší pilinami. V závěru je třeba si ohlídat správné nasazení řetězu, zuby na horním okraji lišty směřují vždy dopředu. Po nasazení krytu se řetěz jednoduše dotáhne, tak aby se plynule protáčel. Ostrý a dobře udržovaný pilový řetěz vám usnadní práci. Zajišťuje delší trvanlivost celé řezné soupravy, tvořené pilovým řetězem, vodící lištou a řetězkou. Součástí údržby je i kontrola vzduchového filtru.

obr-pece-o-pilu

Jak poznám, že je třeba pilový řetěz nabrousit?

  • řetěz se nevtahuje sám do dřeva a je nutno na pilu tlačit
  • místo hrubých třísek (pilin) vytváří pilový řetěz jen jemné piliny
  • objevuje se kouř v řezu navzdory mazání řetězu a správnému napnutí
  • pila v řezu uhýbá jedním směrem
  • motorová pila při řezání "vibruje" a "odskakuje". V takovém případě je nutno hlavně zkontrolovat výšky omezovacích dorazů (zubů), které musí vždy být nižší než zuby řezné.

Úhel ostření řezného zubu je dán typem řetězu a výrobcem. Piluje se vždy v úhlu 90° k vodící liště a řetězy se nejčastěji ostří pod úhlem 25° až 30° speciálními pilníky. Broušení řetězů je komplikovaný proces, a proto je lepší broušení svěřit odborníkům.

Jéžovo tip: Správné úhly jsou uvedeny na obalu řetězu.

clanek-pily-3

Motorová pila je velmi užitečný, ale zároveň nebezpečný pracovní nástroj. Nesprávné zacházení nebo zbytečná chyba může mít pro člověka i fatální následky. Proto je vždy nezbytné použít ochranu zraku a sluchu, pracovní rukavice a ideálně přiléhavé oblečení či ochranný štít.

JEŽEK tým

Snímek obrazovky 2017-08-16 v 11.15.03   Snímek obrazovky 2017-08-16 v 11.17.58  google plus sdílej