Jak vybrat řetězovou pilu, která bude pro vaši práci nejvhodnější?

blog-retezove-pily-2

Máte zahradu, chalupu nebo rodinný dům a potřebujete nařezat dřevo na topení, porazit strom, prořezat keř nebo jen zaříznout latě u kurníku? 

Před nákupem řetězové pily by měl každý nejprve zhodnotit své potřeby a finanční možnosti. Základním kritériem pro výběr řetězové pily je především četnost a způsob použití. Od toho se odvíjí i potřebný výkon pro vybranou práci. 

Další parametry, které je nutné při nákupu pily brát v potaz je hmotnost, druh pohonu a také délka lišty. Do třídy hobby patří pily, které si vystačí s lištou o délce 35 - 40 cm a s výkonem 1,5 - 2 kW. Jsou dostačující pro každého domácího kutila, na běžné práce kolem domu, na úpravu dřevin a přípravu dřeva na otop. Méně výkonné pily mají menší hmotnost a kratší lišta zajišťuje pohodlnější manipulaci při řezání. U třídy farmer se již počítá s častějším používáním pily o výkonu 2 - 3 kW. Je možné vybavit pilu již delší vodící lištou na zpracování silnějších kmenů stromů. Obecně platí, že s délkou lišty by se měl zvedat i výkon stroje. Na pilu o výkonu 1,5 kW nelze namontovat lištu o délce 55 cm, jelikož dochází k nadměrnému tření, nevhodnému zatěžování motoru a ztrátě výkonu. Ve třídě profesionál již najdeme pily pro každodenní použití s výkonem od 3 kW, které jsou určené lesníkům, dřevorubcům a stavařům na těžkou práci. V této kategorii převažují pily benzínové.

Třída pily Kubatura Výkon Použití
Hobby do 50 cm3 do 2 kW občasné použití na zahradách
u domu
Farmer (farmář) 50-70 cm3 2-3 kW použití u farem s lesním
nebo vodním hospodářstvím, ve stavebnictví
Profesionál nad 70 cm3 3-5 kW použití v oblasti lesnictví
i dřevorubectví

 

Benzínová nebo elektrická/AKU pila?

Každý pohon s sebou přináší určité výhody a nevýhody, které ovlivňují způsob použití produktu.

Benzínové motory disponují vyšším výkonem, ale také vyšší hmotností a hlučností. Tyto faktory ovlivňují celkový komfort při práci. Údržba je náročnější než u elektrických. U každé benzínové pily je od výrobce určen poměr směsi benzinu a oleje určené do palivové nádrže. Je možné použít nádobku s ryskami a docílit přesného poměru. Míchat směs tzv. od oka se nedoporučuje. Zároveň s benzínem je nutné doplnit i olej k promazání stroje. Pokud dojde olej, dochází k extrémnímu tření a zvyšování teploty motoru, které vede k jeho poškození nebo vypálení vodící lišty. U některých pil se navíc aplikuje mazivo i na lištu do připraveného otvoru. Jako náhražku nelze v žádném případě použít potravinářský olej. Zalepuje pohyblivé mechanismy a oprava může stát stejně jako celá nová pila.

Pily s benzínovým pohonem
Klady Zápory
+ lepší mobilita - vyšší hlučnost
+ vyšší výkon - údržba
+ rychlejší práce - vyšší cena

 

U elektrických pil bývá na boku ukazatel hladiny oleje a je třeba ho často kontrolovat. Elektrická pila má mnoho výhod. Její provoz je ekologičtější, méně hlučný a její manipulace je jednoduší díky nižší hmotnosti a vibracím. Není náročná na údržbu a její pořizovací cena je příznivější než u pily benzínové. Je však zapotřebí být v dosahu elektrické sítě a věnovat pozornost kabelu, aby nedošlo k jeho přeříznutí.

Tyto nevýhody se ovšem netýkají aku řetězové pily. Díky její lehkosti a absenci kabelu se pila hodí například pro prořezávání větví v koruně stromů nebo zařezávání střešních latí. Pro běžného kutila je akumulátorová pila naprosto dostačující a zvládne s ní velké množství práce. Není však vhodná pro každodenní použití, protože po určité době dochází k opotřebení uhlíků, jejichž životnost je omezena. Řešením mohou být pily bezuhlíkové. Vydrží fungovat dlouhé roky, ale kvalita je zde vykoupena vyšší pořizovací částkou. 

Jéžovo tip: Jak poznám, že došly uhlíky? Klesá výkon a při manipulaci motor úplně vynechává.

Pily s elektrickým/AKU pohonem
Klady Zápory
+ nižší cena - nižší výkon
+ tichý a ekologický chod - potřeba elektrického zdroje
+ jednodušší údržba - složitější mobilita (přítomnost kabelu)


Jak se mám o svou pilu starat?

Životnost jakéhokoli nářadí prodloužíme správným zacházením a pravidelnou údržbou. Po každém použití by měla být pila řádně vyčištěna od nečistot. Po vychladnutí motoru je třeba sundat boční kryt, vyjmout lištu s řetězem a vymést všechny piliny.

Jéžovo tip: U benzínových pil se doporučuje pohyblivé ústrojí vytřít štětečkem namočeným v benzínu.

Pozornost by měla patřit i samotné liště, jejíž drážka se také zanáší pilinami. V závěru je třeba si ohlídat správné nasazení řetězu, zuby na horním okraji lišty směřují vždy dopředu. Po nasazení krytu se řetěz jednoduše dotáhne, tak aby se plynule protáčel. Ostrý a dobře udržovaný pilový řetěz vám usnadní práci. Zajišťuje delší trvanlivost celé řezné soupravy, tvořené pilovým řetězem, vodící lištou a řetězkou. Součástí údržby je i kontrola vzduchového filtru.

Jak poznám, že je třeba pilový řetěz nabrousit?

  • řetěz se nevtahuje sám do dřeva a je nutno na pilu tlačit
  • místo hrubých třísek (pilin) vytváří pilový řetěz jen jemné piliny
  • objevuje se kouř v řezu navzdory mazání řetězu a správnému napnutí
  • pila v řezu uhýbá jedním směrem
  • motorová pila při řezání "vibruje" a "odskakuje". V takovém případě je nutno hlavně zkontrolovat výšky omezovacích dorazů (zubů), které musí vždy být nižší než zuby řezné.

Úhel ostření řezného zubu je dán typem řetězu a výrobcem. Piluje se vždy v úhlu 90° k vodící liště a řetězy se nejčastěji ostří pod úhlem 25° až 30° speciálními pilníky. Broušení řetězů je komplikovaný proces, a proto je lepší broušení svěřit odborníkům.

Jéžovo tip: Správné úhly jsou uvedeny na obalu řetězu.

Motorová pila je velmi užitečný, ale zároveň nebezpečný pracovní nástroj. Nesprávné zacházení nebo zbytečná chyba může mít pro člověka i fatální následky. Proto je vždy nezbytné použít ochranu zraku a sluchu, pracovní rukavice a ideálně přiléhavé oblečení či ochranný štít.