Jak vybrat přenosné ohniště aneb Oheň na zahradě

blog-prenosne-ohnistě

Máte rádi pohled do plápolajícího ohně, ale absence zahrady nebo krásně pěstěný trávník vám nedovolí založit si na zemi vlastní táborák? Přesně pro tyto účely jsou tu bytelná a vzhledná přenosná ohniště. Vybírat lze z několika variant/průměrů v rozměrech od 60 do 100 cm. K nejprodávanějším průměrům patří 70 a 80 cm, kde rozděláte již celkem velký oheň a jeho hmotnost se pohybuje okolo 12 – 15 kg. Velké 100 cm ohniště nabízí oheň opravdu velkorysý, nutno však počítat s váhou přesahující 22 kg. Kromě tradičních kruhových ohnišť se lze setkat také s více netradičními a originálními tvary.

Ručně vyráběná a precizně zpracovaná ohniště ze surové černé oceli zabezpečují výbornou odolnost a ideální tepelnou vodivost. Tloušťka oceli by měla být alespoň 2 mm, u slabších plechů může dojít v průběhu času ke snazšímu prohoření samotného plechu. Na trhu se lze setkat také se silnostěnnými ohništi, které disponují tloušťkou 3 a více mm. Téměř bezúdržbové ohniště je stabilní a na zahradě je vhodné na jakoukoliv rovnou plochu, aniž by poškodilo udržovaný trávník. Zároveň je zajímavým designovým kouskem, který vynikne jak v minimalistické moderní zahradě, tak i na tradičním venkovském dvorku. Zásadní výhodou přenosného ohniště je užití nejen na zahradu, ale i na balkón nebo terasu. Snadno se dá naložit do auta a přivézt si ho třeba do kempu, na chatu, na sportoviště, k vodě, prostě kamkoliv, kde si chcete vychutnat opečený špekáček, grilovat s přáteli nebo jen tak relaxovat u ohně. 

U přenosných ohnišť je kladen velký důraz i na bezpečnost. Použité barvy jsou žáruvzdorné a netoxické. Je však potřeba dodržovat zásady bezpečnosti pro manipulaci s otevřeným ohněm a hlídat děti a čtyřnohé kamarády, kteří jsou velmi zvídaví. Před létajícími jiskrami může být ohniště vybaveno drátěným krytem, který ochrání okolí před propálením, a navíc velmi dobře vypadá. Na konci rozjímání u ohně je dobré použít víko, které je vhodné k udušení ohně a zároveň kryje před deštěm a jinými vlivy. U drátěného krytu, víka i roštu vždy vybírejte průměry shodné s průměrem vašeho ohniště. Vzhledem k unikátnímu tvaru každé řady ohniště je nutné také věnovat pozornost kompaktnosti obou částí dle výrobkové řady.

Díky rozmanitému příslušenství má ohniště širokou škálu využití. Za pomoci grilovacího roštu či grilovací pánve ugrilujete dokonalý steak, zeleninu nebo jiné oblíbené specialitky. Grilovací rošty jsou k dostání v kulaté či hranaté verzi. Kulatý rošt dokonale kopíruje tvar ohniště a dosahuje maximální grilovací plochy.

Jéžovo tip: Hranatý rošt disponuje sice menší grilovací plochou, avšak vzniklé mezery po stranách umožňují přisypat brikety bez sundání roštu.

S přidáním trojnožky lze nad ohniště zavěsit kotlík a uvařit si v přírodě tradiční kotlíkový guláš. Na trojnožku je možné připevnit i grilovací rošt, kterým získáte výhodu regulace výšky, což se hodí, pokud na grilování nemáte dřevěné brikety, ale pouze větší kusové dřevo. Při horších povětrnostních podmínkách ochrání ohniště vysoký nástavec, který zabrání rozfoukávání a umožní plynulejší hoření.

Údržba přenosných ohnišť je velice jednoduchá. Častým používáním v sezóně je možné zabránit vzniku koroze, která však není na škodu a patří k přirozenému procesu. Vnitřní část se nikdy nesmí natírat žádnou barvou, postačí ošetřit tenkou vrstvou potravinářského oleje. Vnější část v případě rzi, lze odstranit jemným brusným papírem a natřít žáruvzdorným lakem. Pro uhašení ohniště nikdy nepoužívejte vodu.

Jéžovo tip: Pokud nemáte víko k udušení plamene, doporučujeme písek.

Nyní už jen stačí doplnit grilovací náčiní. Na manipulaci s vlastními gurmánskými skvosty potřebujeme: chuť k jídlu, kleště, obracečku a opékací vidlice. Skvělou vychytávkou pro ty, které už nebaví zdlouhavě držet špekáček nad plamenem, je podpěra opékací vidlice, kam jde jednoduše vidlici odložit, ale zároveň nepřerušit proces opékání.