Jéžův zahradní kalendář - říjen


kalendar-rijen


Říjen je měsíc, kdy se pomalu loučíme s většinou kvetoucích rostlin a příroda začíná postupně chytat podzimní barvy. V závislosti na teplotě je vhodné začít zahradu připravovat na zimu. Zároveň je ideální čas pro sázení ovocných stromů, stejně tak můžete sklízet dozrálé a vysévat ozimé druhy zeleniny.

Ovocná zahrada 

Říjen je typický sklizní zimních odrůd jablek a hrušek. Nepoškozené plody můžete skladovat v bedýnkách či přepravkách (ideálně v jedné, ne však ve více než ve dvou vrstvách) v chladných podmínkách, ideálně ve sklepě. Ostatní plody co nejdříve spotřebujte – například na mošt (co, kdy a jak moštovat? se dozvíte v našem předchozím článku), kompoty, džemy atd.

Od poloviny října až do prvních mrazíků můžete vysazovat ovocné stromy i keře. Kromě jabloní, hrušní, slivoní, třešní, višní či ořešáků určitě doporučujeme vyzkoušet i méně obvyklé druhy - například borůvky a kanadské brusinky, kiwi, moruše, zimolez kamčatský, muchovník, fíkovník i léčivé keře, jako je rakytník nebo hloh.

Jak postupovat při výsadbě stromků a keřů?

Pro vysazení stromku zvolte takové místo, aby měl v budoucnu dostatečný prostor pro růst (do šířky i do výšky). Doporučená vzdálenost od plotu bývá kolem 5 metrů, tím se můžete i do budoucna vyvarovat případným sporům se sousedy. Do vyhloubených jam nejprve zatlučte kůly, které by měly končit pod prvními větvemi. Nově vysazené stromky či keře ke kůlům přivažte, aby byly chráněné před případným poničením. Pokud nemáte zahradu oplocenou, obalte kmínky stromů ještě pletivem, které je bude chránit před okusem divokou zvěří.

Jéžovo tip: Pokud stromky připravené na výsadbu namočíte na jeden nebo dva dny do vody, lépe vám zakoření.

Od poloviny října je vhodný čas na výsadbu bobulovin. Pro podzimní výsadbu se hodí maliníky, rybíz, angrešty, josta i borůvky. Keře a stromky bobulovin vysazujte nejméně tak hluboko, jako rostly ve školce.

V říjnu už se dokončuje sklizeň zimního ovoce, proto můžete udělat částečný průklest koruny. Odstraňte nemocné, polámané a suché větve i ty, které korunu zahušťují, rostou dovnitř koruny nebo se křižují.

Zeleninová zahrada 

V říjnu je čas na sklizeň kořenové, tykvovité, luskové a košťálové zeleninyZeleninu byste měli po vyjmutí z půdy nechat nejprve oschnout a až poté uschovat, také není žádoucí ji nijak omývat (to uděláte až při spotřebě).

Co ještě na záhonech může zůstat?

Například celer, který stále ještě vydatně narůstá, proto s jeho slizní můžeme počkat až na listopad. Také pozdní košťáloviny můžete nechat na záhoně až do listopadu, zejména pak hlávkové zelí a hlávkovou kapustu - proti případným mrazům je však raději chraňte netkanou textilií. Růžičkovou kapustu, kadeřávek a pórek nechte v záhoně až do jara. Pokud je ochráníte před mrazem, budete je moci čerstvé sklízet po celou zimu. Nejlepší je je přikrýt – pórek silnou vrstvou suchého listí a kapustu s kadeřávkem provizorní stříškou zakrytou suchou slámou, přes kterou můžete dát igelit.

Po sklizni všechny prázdné zeleninové záhony zryjte a připravte je tak na další sezónu. Promoklou půdu můžete zlehčit rašelinným substrátem, kompostem s větším obsahem humusu nebo pískem. Pokud budete zarývat chlévský hnůj, vyvarujte se míst, kde plánujete pěstovat hlíznaté a cibulnaté rostliny.

Jsou druhy, které lze vysazovat i nyní?

Ano, například ozimé druhy česneku a hlávkového salátu, který je třeba vysadit do zhruba 10 cm hlubokých brázd, aby byl chráněn před zimním větrem. Pro výsadbu česneku vyčkejte na období od poloviny do konce října. Koncem měsíce můžete dále vysévat karotku a kuchyňskou cibuli. V případě, že dobře přezimují, budete z nich mít v příštím roce rané a vysoké sklizně. V teplejších oblastech vysévejte tyto druhy později, a to od konce listopadu do ledna. Stejným způsobem vysévejte i petržel.

Jéžovo tip: Pokud se chcete příští rok vyvarovat poškození rostlin slimáky, můžete na zahradě nahromadit větve a listí, jako úkryt pro ježka, který se o ně v průběhu sezóny postará.

Začátkem podzimu skliďte dýně, jejichž zralé plody poznáte podle toho, že mají seschlý (zdřevnatělý/zkorkovatělý) stonek a matné slupky. Dýně musíte utrhnout i se stopkou nejméně 5 cm dlouhou (tím předejdete nahnívání) a pokud je to možné, nechte je pár dní oschnout, aby slupka ztvrdla - na slunci nebo vevnitř v teple u kamen. Sklizené dýně přemístěte do chladného prostoru, kde nemrzne a kde se bude teplota pohybovat v rozmezí 10-18 °C. Skladujte je jednotlivě, aby se vzájemně nedotýkaly - ideálně na policích, které mohou být vystlané slámou. Na takovém místě se jim bude dařit a můžou zde vydržet i několik měsíců. 

Jak je to přes zimu s bylinkami?

V říjnu máte poslední šanci k vyzvednutí trsů bylinek, které můžete rychlit či používat i v zimě. Po vyrytí ze záhonů je zasaďte do květináčů a uchovávejte v chladu. Pokud je budete v zimě potřebovat, stačí je přenést do tepla, umístit na co nejsvětlejší místo a vydatně zalévat. Pro tento účel se zvlášť hodí máta, pažitka, šalvěj, listová petržel, rozmarýn a tymián. Rychle rostoucí letničky (majoránka, petrželka, řeřicha, kerblík) získáte výsevem do nádob.

Okrasná zahrada 

Měsíc říjen je obzvlášť vhodný pro výsadbu listnatých i jehličnatých okrasných dřevin. Půdu před výsadbou dobře zpracujte, vyčistěte od kamenů a případných jiných nežádoucích předmětů či plevelů a přimíchejte zahradnický substrát či kompost. Po výsadbě nezapomeňte na důkladnou zálivku.

Je možné vysazovat i některé okrasné rostliny? 

Říjen je ideálním měsícem, pokud uvažujete o založení nové skalky. Stejně tak můžete ještě celý říjen zakládat trvalkové záhony či je ve starších záhonech doplňovat (stejně jako ve skalce). Můžete tak nahradit místo po odkvetlých letničkách, které odstraňte ze záhonů a záhony zryjte. 

Pokud jste nestihli v září, můžete v teplých dnech první poloviny října stále ještě vysazovat okrasné cibuloviny - například tulipány, modřence, krokusy a hyacinty pro zimní i jarní rychlení, kosatce tvořící cibule, okrasné česneky a venkovní bramboříky. Počátkem října je za příznivého počasí ještě poslední vhodná doba též pro narcisyTulipány vysazujte do hluboce zrytého záhonu. Hloubka jamky by měla trojnásobně převyšovat výšku cibule. Cibule narcisů sázejte do hloubky 10-20 cm a dopřejte jim více vláhy, než ostatním cibulovinám.

V průběhu října můžete jednou, maximálně dvakrát naposledy posekat trávník. Poslední sekání proveďte zhruba v polovině měsíce. Pozor na výšku – trávník by měl stihnout ještě obrůst, jelikož příliš nízký trávník by mohl být snadno poškozen mrazem. 

To je od nás pro měsíc říjen vše, doufáme, že vám náš článek byl inspirací a věříme, že si ještě užijete poslední chvíle strávené na vaší zahrádce. 

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej