Jéžův zahradní kalendář - prosinec

kalendar-prosinec

A je tu prosinec! Zdálo by se, že si od celoroční práce na zahrádce můžete na chvíli odpočinout, ale i v období předvánoční idylky je třeba zahrádku pravidelně kontrolovat, sem tam dokončit, co se vám nepodařilo v listopadu. Zkrátka vypomoci tak, aby vám zahrádka v pořádku přečkala až do jara.

Prosinec patří podle průběhu počasí v posledních letech spíš k měsícům podzimním, sníh a mráz přichází obvykle až po Vánocích. Teplé a vlhké počasí můžete využít i k výsadbě podzimního česneku. Podmínkou je nezamrzlá vláčná půda. Pozdě sázený česnek bývá v dobrém zdravotním stavu, stroužky vysazené v chladné půdě totiž už tolik neohrožují půdní houby a jiné patogeny, které jsou aktivní při vyšších teplotách. 

Ovocná zahrada

Hlavní práce, včetně sklizně, již máme hotové a tak nás čeká zejména příprava zahrady na příští jaro. V případě, že ještě nemrzne, můžeme vysazovat ovocné stromy nebo provádět zimní postřik ovocných dřevin, kde ale musíme počítat s tím, že nebude tak účinný jako zjara. Pokud ještě teploty neklesly pod -5 °C, můžeme začít s průklestem ovocných stromů a lísek. Začít můžeme řezem starších jabloní a hrušní, hlavně u stromů starších deseti let. Pokud máme na zahradě přestárlé, nemocné či nadbytečné ovocné stromy z přehoustlých výsadeb, odstraníme je úplně.

Dále ze stromů odstraňujeme suché listy, které samy neopadaly a mohly by být úkrytem pro různé škůdce, a také zbylé scvrklé ovoce, které by mohlo způsobit moniliózu (moniliová hniloba jádrovin). Věnovat se můžeme i řezání roubů ovocných stromů (peckovin – hlavně třešní a višní). Rouby je ideální odebírat od poloviny prosince až do konce ledna a ideálně pokud nemrzne. Kromě roubů můžeme řezat i řízky rybízu, uložit je stejně jako rouby a na jaře je vysadit do volné půdy. Letorosty by měly být naprosto zdravé, ideálně jednoleté výhony a nejlépe z vnější (jižní) koruny stromu. Nejlepší je přechovávat je v chladu (0-2 °C) a vlhku (vlhký písek), aby nevyschly nebo nevyrašily. Můžeme je například položit i vedle stromu, přikrýt je listím a sněhem a na jaře, až půda trochu povolí, je zapíchnout do země.

winter-1604909_960_720

Další činností, kterou můžeme na konci roku udělat, je zmlazení rybízu nebo angreštu. V případě, že máme možnost sehnat močůvku, můžeme ji teď využít k přihnojení ovocných stromů - u keřů bobulovin můžeme prohazovat kompostem půdu a polévat močůvkou. Připravíme nové kůly ke stromkům a kmeny chráníme proti okusu zvěří, pokud to hrozí. Ještě tento měsíc můžeme vykopat jámy pro jarní výsadbu stromů, pokud jsme tak už neučinili. Ve vinici bychom měli ukončit hnojení a rytí, připravit kůly pro jarní výsadbu a případně vykopat přestárlé keře. A na závěr to nejdůležitější – určitě nezapomínejme pravidelně kontrolovat uskladněnou úrodu. Pokud najdeme zcela zkažené nebo kazící se ovoce, okamžitě ho odstraníme, aby nepoškodilo celou úrodu.

Zeleninová zahrada

Zeleninová zahrada je v tomto měsíci ještě relativně plodná, a pokud nám na záhoně zbyly ještě nějaké druhy ozimé zeleniny, tak se můžeme těšit například z pažitky, naťové petržele, zimní cibule nebo pastináku a získat můžeme ještě i listy celeru. Sklidit můžeme i poslední čínské zelí, zimní salát, špenát, nové listy bylinek či růžičkovou kapustu. Ze záhonu sklidíme také letní pór, ten zimní na záhonech nechat můžeme i bez ochrany proti mrazům. Kadeřávek můžeme sklízet průběžně, jelikož za teplejších dní narůstá a v případě, že přijdou silné mrazy, postačí, když přihrneme zeminou a přikryjeme ho netkanou textilií.

Jéžovo tip: Pokud budeme kadeřávek sklízet až po prvních mrazech a jako první budeme sklízet spodní listy, bude rozhodně chutnější.

Máte-li chuť ještě něco vysít, můžete do truhlíku zasadit hrášek, sóju, kopr, řeřichu, kerblík, hořčici či čočku. Jestli máte na zahradě léčivé rostliny, které jsou citlivé na mrazy, určitě je ochraňte chvojím a listím. V tomto měsíci dokončujeme hnojení a rytí záhonů i přehazování kompostu. Můžeme vyvést i pařeniště, které v případě potřeby opravíme a uložíme. V případě, že jste ještě něco nestihli zazimovat, máte nyní nejvyšší čas. Nejdůležitější je opět pravidelná kontrola vaší úrody - zkaženou nebo kazící se zeleninu odstraňujte, aby nepoškodila celou úrodu.

Okrasná zahrada

Pokud na své okrasné zahradě pěstujete nějaké stálezelené dřeviny, možná vám zahradu kromě bílé pokrývky bude zdobit i nějaká ta barva. Například červená u cesmíny, hlodu, dřišťálů nebo tisu, oranžová nebo žlutá u hlohyně a rakytníku, dokonce i černé kuličky ptačího zobu.

December-TTD1-580x270

To, že už všechno ostatní listí opadalo minulý měsíc, všude je sníh a nic jiného nekvete, ovšem neznamená, že na zahradě nebude žádná práce. Musíme se minimálně postarat o okrasné dřeviny, aby je nepoškodil těžký mokrý sníh. Jejich koruny je lepší s prvním sněhem stáhnout a také je lepší sníh ze stromů setřesávat dolů, aby se pod ním větve nelámaly. Opačný efekt má však sníh na záhony a u kmenů stromů, kde funguje jako izolace a zároveň jako zásoba vody. Pokud ještě nemrzne, můžete listnaté i jehličnaté dřeviny stále zalévat. Keřové růže se také musí ochránit – přiryjte k nim půdu nebo je zakryjte kompostem. Růže, které byly napadené černou skvrnitostí, ihned spalte. Chvojím ochraňte choulostivější trvalky a dvouletky a v případě trvalek můžete přihnojit slamnatým hnojem, který je také ochrání před mrazy.

winter-garden

Ještě naposledy můžeme stříhat živý plot. Pokud se chcete pustit do výsadby stromů, je lepší nevysazovat mohutnější jedle, smrky nebo borovice, jelikož bychom je museli v tom nejlepším růstu odstranit. Z tohoto důvodu je lepší vybrat rovnou takové, které svou velikosti korespondují s prostorem, který máte na zahradě k dispozici – můžete volit například azalky, kalmie, rododendrony nebo vřesy. Určitě nikdy neokopávejte rododendrony nebo azalky, které mají své vyživovací kořeny těsně pod povrchem půdy. Důležité je také pravidelně kontrolovat stav uskladněných cibulí a hlíz, které máte v plánu sázet na jaře, a chránit je proti plísním.

Ty cibuloviny, které připravujeme pro rychlení, můžeme postupně přemístit do teplejších prostor. Balkonové rostliny, které jsme uskladnili, je potřeba občas mírně zalít, aby neproschly. Stejně tak je důležité průběžně během zimy kontrolovat i vodní rostliny a v případě potřeby jim zvlhčovat substrát. To samé platí i pro fuchsie a muškáty, kterým také prospívá mírně zarosený substrát.

Ptactvo v zahradě

V zimním období nejeden z nás chce přikrmovat drobné ptáky, kteří od jara do podzimu zcela neúnavně likvidují hmyzí škůdce a také semena a zárodky plevelů, které se vyskytnou v záhonech na zahrádce, kompostu nebo jiných místech. Podporou ptactva v zimě zvyšujeme jejich šanci na přežití. Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte nebo vyrobíte vlastní krmítko a začnete ptáčky přikrmovat, zapomeňte na zbytky z kuchyně. Obecně platí, že krmivo pro divoké ptactvo by mělo být kvalitní. Ideální je slunečnice, jablka, pšenice a různá další zrna.

S přikrmováním je nejvhodnější začít již v listopadu a krmit pravidelně na určitých místech, aby si ptáci na místo krmení zvykli a stihli navýšit tukové zásoby, které jim pomohou přežít zimu. S krmením však můžeme začít i v průběhu zimy. Naopak na jaře a v létě s krmením přestaňte. V tomto období mají ptáci potravy dost.

 

wren 038e (John Harding) (A)_cropped

Nalezli jste ježka na zahradě? 

Podívejte se na náš článek, kde se dozvíte co s ním dělat.

Prosincových zahradních aktivit je podstatně méně, než v jarních či podzimních měsících. Pokud už jste vše podstatné stihli a zahrádku vyzdobili do vánoční atmosféry, tak si teď můžete na chvíli odpočinout a užívat si blížící se Vánoce, třeba se svařákem a čerstvě napečeným cukrovím. A my se na váš těšíme zase příště s dalším článkem.

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej