Jéžův zahradní kalendář - prosinec

Ovocná zahrada | Zeleninová zahrada | Okrasná zahrada

kalendar-prosinec

A je tu prosinec!  Zdálo by se, že si od celoroční práce na zahrádce můžete na chvíli odpočinout, ale i v období předvánoční idylky je třeba zahrádku pravidelně kontrolovat, sem tam dokončit, co se vám nepodařilo v listopadu. Zkrátka vypomoct tak, aby vám zahrádka v pořádku přečkala až do jara.

Prosinec patří podle průběhu počasí v posledních letech spíš k měsícům podzimním, sníh a mráz přichází obvykle až po Vánocích. Teplé a vlhké počasí můžete využít i k výsadbě podzimního česneku. Podmínkou je nezamrzlá vláčná půda. Pozdě sázený česnek bývá v dobrém zdravotním stavu, stroužky vysazené v chladné půdě totiž už tolik neohrožují půdní houby a jiné patogeny, které jsou aktivní při vyšších teplotách. 

 

 

Ovocná zahrada

Jako první se podíváme na ovocnou zahradu. Hlavní práce, včetně sklizně již máte hotové a tak vás čeká převážně příprava zahrady na příští jaro. V případě, že ještě nemrzne, můžete vysazovat ovocné stromy nebo provádět zimní postřik ovocných dřevin, kde ale musíte počítat s tím, že nebude tak účinný jako zjara. Pokud ještě teploty neklesly pod - 5 °C, můžete začít s průklestem ovocných stromů a lísek. Začít můžete řezem starších jabloní a hrušní, hlavně u stromů starších deseti let. Pokud máte na zahradě přestárlé, nemocné či nadbytečné ovocné stromy z přehoustlých výsadeb, odstraňte je úplně.

Dále ze stromů odstraňte suché listy, které samy neopadaly a mohly by být úkrytem pro různé škůdce, a také zbylé scvrklé ovoce, které by mohlo způsobit moniliózu (moniliová hniloba jádrovin). Věnovat se můžete i řezání roubů ovocných stromů (peckovin – hlavně třešní a višní). Rouby je ideální odebírat od poloviny prosince až do konce ledna a ideálně pokud nemrzne. Kromě roubů můžete řezat i řízky rybízu, uložit je stejně jako rouby a na jaře je vysadit do volné půdy. Letorosty by měly být naprosto zdravé, ideálně jednoleté výhony a nejlépe z vnější (jižní) koruny stromu. Nejlepší je přechovávat je v chladnu (0 – 2 °C) a vlhku (vlhký písek), aby nevyschly nebo nevyrašily. Můžeme je například položit i vedle stromu, přikrýt je listím a sněhem a na jaře až půda trochu povolí, je zapíchnout do země.

winter-1604909_960_720

Další činností, kterou můžete na konci roku udělat, je zmlazení rybízu nebo angreštu. V případě, že máte možnost sehnat močůvku, můžete ji teď využít k přihnojení ovocných stromů - u keřů bobulovin můžete prohazovat kompostem půdu a polévat močůvkou. Můžete připravit nové kůly ke stromkům a kmeny můžete chránit proti okusu zvěří. Ještě tento měsíc můžete vykopat jámy pro jarní výsadbu stromů, pokud jste tak už neučinili. Ve vinici byste měli ukončit hnojení a rytí, připravit kůly pro jarní výsadbu a případně vykopat přestárlé keře. A na závěr to nejdůležitější – určitě nezapomínejte pravidelně kontrolovat vaši uskladněnou úrodu. Pokud najdete zkažené nebo teprve se kazící ovoce, okamžitě ho odstraňte, aby nepoškodilo celou úrodu.

Zeleninová zahrada

Zeleninová zahrada je v tomto měsíci ještě relativně plodná, a pokud vám na záhoně ještě zbyly nějaké druhy ozimé zeleniny, tak se můžete těšit například z pažitky, naťové petržele, zimní cibule nebo pastináku a získat můžete ještě i listy celeru. Sklidit můžete i poslední čínské zelí, zimní salát, špenát, nové listy bylinek či růžičkovou kapustu. Ze záhonu musíte sklidit také letní pór, ten zimní na záhonech nechat můžete i bez ochrany proti mrazům. Kadeřávek můžete sklízet průběžně, jelikož za teplejších dní narůstá a v případě, že přijdou silné mrazy, postačí, když přihrnete zeminu a přikryjete ho netkanou textilií. Když ho budete sklízet až po prvních mrazech a jako první budete sklízet spodní listy, bude rozhodně chutnější.

Máte-li chuť ještě něco vysít, můžete do truhlíku zasadit hrášek, sóju, kopr, řeřichu, kerblík, hořčici či čočku. Jestli máte na zahradě léčivé rostliny, které jsou citlivé na mrazy, určitě je ochraňte chvojím a listím. V tomto měsíci dokončujte hnojení a rytí záhonů i přehazování kompostu. Můžete vyvést i pařeniště, které můžete opravit, pokud je nutné, a uložit. V případě, že jste ještě něco nestihli zazimovat, máte nyní nejvyšší čas. Nejdůležitější je opět pravidelná kontrola vaší úrody - zkažené nebo kazící se zeleninu odstraňujte, aby nepoškodila celou úrodu.

Okrasná zahrada

Poslední částí tohoto kalendáře je tradičně okrasná zahrada. Pokud na ní pěstujete nějaké stálezelené dřeviny, možná vám zahradu kromě bílé pokrývky bude zdobit i nějaká ta barva. Například červená u cesmíny, hlodu, dřišťálů nebo tisu, oranžová nebo žlutá u hlohyně a rakytníku, dokonce i černé kuličky ptačího zobu.

December-TTD1-580x270

To, že už všechno ostatní listí opadalo minulý měsíc, všude je sníh a nic jiného nekvete, ovšem neznamená, že na zahradě nebude žádná práce. Musíte se minimálně postarat o okrasné dřeviny, aby je nepoškodil těžký mokrý sníh. Jejich koruny je lepší s prvním sněhem stáhnout a také je lepší sníh ze stromů setřásávat dolů, aby se pod ním větve nelámaly. Opačný efekt má však na záhony a u kmenů stromů, kde funguje jako izolace a zároveň jako zásoba vody. Pokud ještě nemrzne, můžete listnaté i jehličnaté dřeviny stále zalévat. Keřové růže se také musí ochránit – přiryjte jim půdu nebo je zakryjte kompostem. Růže, které byly napadené černou skvrnitostí, ihned spalte. Chvojím ochraňte choulostivější trvalky a dvouletky a v případě trvalek můžete přihnojit slamnatým hnojem, který je také ochrání před mrazy.

winter-garden

Ještě naposledy můžete ostříhat živý plot. Pokud se chcete pustit do výsadby stromů, je lepší nevysazovat mohutnější jedle, smrky nebo borovice, jelikož byste je museli v tom nejlepším růstu odstranit. Z tohoto důvodu je lepší vybrat rovnou takové, které svou velikosti korespondují s prostorem, který máte na zahradě k dispozici – můžete volit například azalky, kalmie, rododendrony nebo vřesy. Určitě nikdy neokopávejte rododendrony nebo azalky, které mají své vyživovací kořeny těsně pod povrchem půdy. Důležité je také pravidelně kontrolovat stav uskladněných cibulí a hlíz, které máte v plánu sázet na jaře a chránit je proti plísním.

Ty cibuloviny, které připravujete pro rychlení, můžete postupně přemístit do teplejších prostor. Balkonové rostliny, které jste uskladňovali, je potřeba občas mírně zalít, aby neproschly. Stejně tak je důležité průběžně během zimy kontrolovat i vodní rostliny a v případě potřeby jim zvlhčovat substrát. To samé platí i pro fuchsie a muškáty, kterým také prospívá mírně zarosený substrát.

 

Ptactvo v zahradě

V zimním období nejeden z nás chce přikrmovat drobné ptáky, kteří od jara do podzimu zcela neúnavně likvidují hmyzí škůdce a také semena a zárodky plevelů, které se vyskytnou v záhonech na zahrádce, kompostu nebo jiných místech. Podporou ptactva v zimě zvyšujeme jejich šanci na přežití. Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte nebo vyrobíte vlastní krmítko a začnete ptáčky přikrmovat, zapomeňte na zbytky z kuchyně. Obecně platí, že krmivo pro divoké ptactvo by mělo být kvalitní. Ideální je slunečnice, jablka, pšenice a různá další zrna.

S přikrmováním je nejvhodnější začít již v listopadu a krmit pravidelně na určitých místech, aby si ptáci na místo krmení zvykli a stihli navýšit tukové zásoby, které jim pomohou přežít zimu. S krmením však můžete začít i v průběhu zimy. Naopak na jaře a v létě s krmením přestaňte. V tomto období mají ptáci potravy dost.

 

wren 038e (John Harding) (A)_cropped

 

Nalezli jste ježka na zahradě? 

Poradíme Vám, co s ním udělat. zde

 

Prosincových zahradních aktivit je podstatně méně, než v jarních či podzimních měsících. Pokud už jste vše podstatné stihli a zahrádku vyzdobili do vánoční atmosféry, tak si teď můžete na chvíli odpočinout a užívat si blížící se Vánoce, třeba se svařákem a čerstvě napečeným cukrovím. A my se na váš těšíme zase příští týden s dalším článkem.

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej