Jéžův zahradní kalendář - červen

Ovocná zahrada | Zeleninová zahrada | Okrasná zahrada

kalendar-cerven

Červen je obdobím, kdy všechno kvete, na zeleninové i ovocné zahradě je spoustu čerstvé úrody. Dny se prodlužují, máte tedy příležitost pořádat grilovačky i zahradní oslavy na vaší zahradě. Na tento měsíc připadá i nejdelší den v roce – 21. červen, který přináší vyšší teploty a další dávku slunečních paprsků.

Zeleninová zahrada

Pokud jsme si během května nenašli čas na některé druhy zeleniny, můžeme je vysívat ještě v průběhu června. Mrkev, cukrová kukuřice, cukety, vysazujeme sazenice pórku, zelí i kedlubny, z exotičtějších druhů se nemusíme bát ani melounu či baklažánu.

Ačkoliv se za měsíc vhodný pro výsev fazolí považuje květen, ani v červnu na tuto zeleninu není pozdě. Jejich výhodou je rekultivační funkce, kdy jsou na sebe schopné navázat vzdušný dusík pro svoji potřebu i potřebu ostatních rostlin. Nejchutnějším druhem jsou keříčkovité – ty, pokud chceme sklízet mladé a křehké, je potřeba vysévat 2-3x v intervalu 3 týdnů. Chybou by bylo nechat lusky na rostlině přezrát. S příliš velkou úrodou se můžete snadno poprat – stačí lusky očistit, povařit v osolené vody, poté ihned zchladit a nechat zamrazit.

1

Neměli bychom zapomenout ani na zeleninu ve skleníku – především rajčata, papriky nebo okurky. Jelikož rostliny začínají nabírat na velikosti i hmotnosti, je důležité jim dostatečně včas poskytnou oporu. Papriky se doporučuje vysazovat do řádků, oporu jim pak poskytnou pomocí horizontálně taženého provázku upevněného na několika kolících v řádku. Stejný postup se doporučuje u lilků, aby těžké plody neponičily výhony nebo celé rostliny. V případě rajčat můžeme uvažovat o použití kůlů, kovových spirál nebo vodorovně nataženého drátu se spuštěnými provazy – čím dříve po vysazení rajčat začneme s vyvazováním, tím lépe.

Ti, kdo holdují čerstvým salátům ze zahrádky, se očekávané úrody dočkali mezi prvními. Nicméně s příchodem dvou nejteplejších letních měsíců – června a července – se mohou objevovat problémy. Vysoké teploty hlávkovým salátům příliš nevyhovují, mají proto tendenci předčasně vybíhat do květů, hlávky podehnívají a listy mohou hořknout. Pokud tedy uvažujeme o výsevu salátů, je potřeba pozorně vybírat odrůdu, která je osvědčená celoročně.

2

Ani v měsíci červnu nesmíme zapomenout o naše zeleninové záhony pečovat. Může se objevit plíseň na cibuli, okurkách nebo rajčatech – často je příčinou přetrvávající deštivé počasí a dlouhodobé odvlhčení listů. U rajčat a paprik, především pak ve sklenících či fóliovnících, se potýkáme s černáním špiček plodů, kterému se můžeme vyhnout pomocí vápenatého postřiku na list. Je důležité také stále myslet na jednocení a okopávaní zeleninových druhů.

Ovocná zahrada

Ne náhodou je měsíc červen spojován s červenou barvou – dozrávají třešně a také drobné ovoce: jahody, maliny i rybíz. Dřeviny v tomto měsíci aktivně rostou, je tedy potřeba jim dopřávat pravidelnou zálivku.

Třešně můžeme sklízet v průběhu celého měsíce, záleží vždy na pěstované odrůdě. Koncem měsíce narazíme i některé odrůdy višní. U třešní i višní, které dozrávají až později, je nutné aplikovat na stromy lepové desky, které mají za úkol odstranit vrtuli třešňovou. Jako prevenci proti červivosti plodů můžeme použít speciální postřiky proti tomuto škůdci.

Další ovoce, ze kterého můžeme mít radost i co se sklizně týče, jsou meruňky – konkrétně od poloviny června. Abychom co nejvíce zvýšili květní násadu v příštím roce, měli bychom provést letní, tzv. Šittův řez (vedení řezů lze vidět na obrázku) na který je právě v tomto měsíci ideální doba. Přínosem řezu pro meruňky je také zvýšená mrazuodolnost květních pupenů a urychlení nástupu do plné plodnosti.

3

Pokud chcete sklízet velké a kvalitní plody, je dobré nyní zredukovat, neboli udělat probírku plůdků. Obecně se doporučuje mezi jednotlivými plody udržovat vzdálenost 8-10 cm, u rostlin s velkými plody až 12 cm.

Co největší zdravá úroda je podmíněna neustálou péčí o rostliny i samotné plody. V letních měsících mají škůdci nejaktivnější období, měli bychom si tedy (obzvláště nyní) připomínat, jak předcházet nejrůznějším chorobám. U jabloní nebo hrušní se jedná o strupovitost, angrešt i broskvoně musíme chránit před padlí. Velkým nebezpečím jsou také mšice – bohužel u většiny ovocných druhů – stejně tak tzv. žraví škůdci, jako housenky a larvy. Vždy bychom však měli zvážit ekologickou stránky věci, tedy zvolit spíše takovou ochranu, která bude šetrná k životnímu prostředí. Je totiž nutné podotknout, že angrešt, který je mírně zasažen padlí, ještě nutně nemusí znamenat zmařenou úrodu.

4

Okrasná zahrada

Měsíc červen je ve znamení vysévání dvouletek – tuto snahu budeme poté moci ocenit na podzim i počátkem jara. Na českých zahrádkách se nejčastěji setkáváme s maceškami. Oblíbené jsou také sedmikrásky či pomněnky nejen v modré barvě, jejichž semena potřebují ke klíčení světlo, proto je nezasypáváme. Problémem při výsevu dvouletek mohou být vysoké teploty, neboť tak může snadno docházet k přesychání a následnému uhynutí výsevu. S tím se lze snadno vypořádat – stačí nádobu s výsevem umístit na místo s teplotou ideálně 15-18°C – nejlépe tedy do sklepa nebo alespoň na chladnější místo ve skleníku. Nicméně v okamžiku, kdy začnou semena klíčit, opět potřebují světlo. Přeschnutí můžeme také snadno předejít vrstvou vermikulitu, kterou zasypeme semena, abychom je udržovali ve vlhkém prostředí.

5

Vysokým trvalkám pomůžeme vyvázáním k opoře, aby je nemohl silný déšť lehce poničit. Stejně tak vyvazujeme i popínavé rostliny, které nejsou samopnoucí.

Narozdíl od ovocné zahrady už na té okrasné má spousta rostlin své za sebou, je proto potřeba se o takové postarat a odstranit odkvetlé květy rostlin. Některé jednoletky (chrpy, kopretiny) seřízneme těsně nad zemí a přihnojíme, abychom podpořili další kvetení. Dále je potřeba sklidit cibule tulipánů a hyacintů, ideálně na chladné, tmavé a suché místo. Ještě, než odkvetou levandule, můžeme si je uchovat jako dekoraci pomocí sušení.

Co by to bylo za měsíc, abychom nemuseli řešit řez dřevin – nyní konkrétně těch choulostivých, kdy se jedná například o javory s druhovým jménem dlanitolistý nebo japonský. Řez provádíme s citem a pouze je-li to nutné – tedy v případě nemocných nebo provozu bránících větví. Tvarujeme také zimostráz, čas máme asi do poloviny měsíce. U něj si však musíme dát pozor na slunné počasí, kdy není ideální řez provádět, aby nedošlo k popálení listů ostrým sluncem.

6

Jezírko je skvělým doplňkem, který oživí vaši zahradu, na druhou stranu je potřeba se o ně neustále starat – zejména pak, když se venku oteplí. Neustále bychom měli doplňovat čerstvou vodu, čistit hladinu od vodních řas a odčerpávat přebytečné živiny. Je hned několik způsobů, jak se jich zbavit – pomoci nám mohou některé druhy rostlin (růžkatec, leknín), minerální filtry, okamžité řešení však poskytne pouze mechanické vylovení řas síťkou.

 

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej