Uskladňujeme plodiny na zimu #2

 uskladnujeme-plodiny


Jak už jsme se zmínili v předchozím článku, letošní léto bylo opravdu velmi plodné. Spousta z vás proto teď určitě řeší, kam se všemi těmi plody. Že už nemáte v mrazáku žádné místo? To vůbec nevadí. Vždyť přece naši předkové v dávných dobách také neměli takové možnosti k dispozici, a přece se byli schopni o úrodu postarat. Představíme si tedy pár způsobů, jak na uskladnění plodin – tak, aby byly ztráty co nejmenší.


Budeme se bavit hlavně o cibulovinách. Pokud chceme, aby nám uskladněné cibule nebo česnek vydržely co nejdelší dobu, je nutné, abychom je zbavili špinavých slupek a kořínků a aby byly pořádně vysušené. Důležité je, aby v místnosti, kde plodiny skladujeme, bylo především sucho a teplota se pohybovala nejvýše do 10 °C. Dost záleží také na tom, aby cibule ležela pouze v jedné vrstvě. Potřebuje totiž dostatek vzduchu, jinak má tendenci začít hnít.

zavesenacibule

Tip: Nevíte, jakým způsobem nechat cibuloviny pořádně vysušit? Můžete je po vytrhnutí ze země nechat ležet, ale v tomto případě hrozí, že by se mohly silným sluncem poničit. Proto je lepší cibule i s natěmi v trsech zavěsit na kryté místo, kde budou mít možnost dostatečně dlouhou dobu vysychat. Je však důležité na zavěšené plodiny myslet v období mrazů a ihned je odklidit do teplejšího prostředí.

Co když ovšem chceme skladovat trochu náročnější plodiny, jako jsou například rajčata?

rajcata

Je pravda, že s těmito plody je to o něco složitější – rajčata totiž nevydrží moc dlouho. Pokud však máte nějaké zelené plody, které vám nestihly na zahrádce dozrát, hodí se na skladování více než zralé kousky. Jak nám zelená rajčata ale nejlépe dozrají? Můžeme vytrhnout celou rostlinu i s kořeny a za ně ji pak pověsit třeba na půdě. Nezapomeňte ji ale zbavit všech listů. Další možností je jednotlivé plody vyskládat na plech, který vyložíme pečícím papírem, a přikrýt je vlhkou utěrkou. Nedozrálá rajčata nám pak nejrychleji dozrají na teplém místě.

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej     twitter sdílej