Založení a péče o trávník

pece-travnik

Toužíte po krásném trávníku, na který se s radostí každý den podíváte, ale zároveň nechcete nad jeho péčí strávit většinu svého volného času?
Sestavili jsme pro Vás 10 rad, jak založit a pečovat o trávník.

1. Půdu si před založením trávníku připravte kultivátorem.
2. Použijte kvalitní osivo - zapravte jej, zaválcujte a důkladně zalijte.
3. První seč provádějte 3-5 týdnů po prvním výsevu. Nože od sekačky naostřete, ať je list trávy co nejméně roztřepený. 
4. Sbírejte posečenou trávu z trávníku - předejdete tak plísním a jiným chorobám.
5. Pravidelně z trávníku odstraňujte organický materiál (listí, plody...).
6. První měsíc nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Po zatravnění plochy zalévejte trávník dle klimatických podmínek. 
7. Vyčesejte po zimním období trávník a nahnojte ho.
8. Po 4.-5. seči provádějte vertikutaci.
9. Hnojivo vybírejte dle sezóny a dávkujte dle doporučení výrobce.
10. Od konce léta do začátku podzimu lze provádět ještě jednu vertikutaci.

Trávník je z hlediska pěstování a péče jeden z nejnáročnějších prvků na zahradě. Je však důležitou relaxační zónou, ať už na něm budeme chtít odpočívat, hrát s dětmi fotbal nebo se jen kochat pohledem na svěží zeleň. V posledních letech se těší velké oblibě i květnaté louky, které představují v přírodních zahradách neodmyslitelný prvek.

louka

Založení trávníku

Trávník zakládáme na jaře nebo na podzim. Při zakládání trávníku je důležitá příprava půdy. To znamená nakypření kultivátorem, který rozruší, prokypří a zároveň promísí půdu. Z půdy odstraníme veškeré  zbytky organického původu, jako jsou například kořeny a plevel. Také odstraníme kameny i stavební materiál. Dle potřeby doplníme chybějící složky půdy (písek při málo propustné a jílovité půdě, kompost při písčité a málo výživné půdě). 

Po nakypření půdu urovnáme pomocí hrábí a vysejeme připravené osivo (vhodný pomocník je secí vozík, který travní osivo dávkuje rovnoměrně) a hráběmi lehce zapravíme. Takto připravenou půdu utužíme zahradním válcem. V tomto období je velmi důležitá pravidelná zálivka. První seč provádíme po cca 3-5 týdnech po výsevu (dle klimatických podmínek).

 Travní osivo

Nabízená travní osiva jsou již svým složením trav uzpůsobena pro konkrétní využití. Před založením trávníku je proto velmi důležité uvědomit si, jak bude travní plocha využívána, a podle toho travní osivo vybrat. Pro trávník u rodinného domu s dětmi, který bude velmi zatěžován, volíme spíše parkové směsi, které jsou pro větší zatížení určeny. Je-li naším snem udržovaný anglický pažit, zvolíme směsi hřišťové nebo přímo golfové. Čerstvě vysetý trávník je nutné pravidelně zavlažovatLepší než kropicí konev či hadice je postřikovač, který nevyplaví semena. Důležitá je stálá vlhkost během prvních týdnů, kdy jednotlivé druhy trav vzcházejí. 

zalozeni-pece-o-travnik

I travní osivo má jen omezenou dobu klíčivosti, nemá tedy význam kupovat travní osivo do zásoby. Na balení je vždy uvedené množství osiva na potřebnou plochu, můžeme si tedy snadno spočítat potřebné množství. Obvykle se doporučuje 10 - 30 g / m2.

Péče o trávník a hnojení

Po zimním období je třeba trávník nejprve vyčesat (plastové nebo drátkové hrábě na listí, popřípadě drátkový adaptér na vertikutátor). Po vyčesání nahnojíme dávkou hnojiva a poté po třech až čtyřech sečích následuje prořezání (také označováno jako vertikutace). Provádíme ji dvěma směry, tzv. nakoso. Travní hnojiva jsou vyráběna tak, aby trávník dostal potřebné množství živin v daném období. Je tedy důležité dodržovat dávkování a podzimním hnojivem hnojit opravdu jen na podzim.

hnojeni-travniku

Během sezóny trávník pravidelně sekáme a zavlažujeme. Pokud chceme, aby trávník rychle zhoustl, provádíme seč dvakrát v týdnu o 1/3 délky listů. Tráva pak nemá takovou potřebu růst vzhůru, ale rozrůstá se spíše do stran. Velmi důležité je mít naostřené nože sekačky. Travní list je díky tomu čistě seřezáván a neprosychají mu tolik seříznuté konce. Nejšetrnější způsob zkracování trávníku je vřetenovou sekačkou. Ukazuje se, že je lepší pokosenou trávu odstranit z trávníku. Snižujete se tak riziko plísní a jiných chorob.

banner-brouseni-nozu

Letní období je vhodné pro aerifikaci, která se provádí na velmi zhutněných travnatých plochách. Aerifikace znamená provzdušnění a používá se na zlepšení přístupu vzduchu pro kořenový systém travního porostu. Na rodinné zahradě stačí jednou za dva až tři roky, kdy je travní drn utužen. Aerifikaci provází tzv. Topdressing trávníku, kdy jsou do trávníku rovnoměrně rozprostřeny a zapraveny složky pro vylepšení půdního profilu (písek, kompost, trávníkový substrát). Od konce léta do začátku podzimu lze provádět ještě jednu vertikutaci, díky čemuž travní drn před zimou zesílí a je v zimě odolnější vůči vnějším vlivům.  

Pokud vás zajímají nejčastější problémy s trávníkem. Přečtěte si jejich řešení v našem dalším článku.