Založení a péče o trávník

pece-travnik

Trávník je z hlediska pěstování a péče jeden z nejnáročnějších prvků na zahradě. Je však důležitou relaxační zónou, ať už na něm budete chtít odpočívat, hrát si s dětmi nebo se jen kochat pohledem na svěží zeleň.

V dnešním článku si proto představíme, jak o trávník pečovat, a ti z vás, co se chystají na založení úplně nové travnaté plochy, se dozví, jak na to. 

Nechte plochu zezelenat aneb Jak na založení trávníku?

Trávník zakládáme na jaře (duben, květen), nebo na podzim (září).

Při zakládání trávníku je důležitá příprava půdy. Tu je potřeba nakypřit kultivátorem, který ji pomůže rozrušit, prokypřit a zároveň promísit. Poté z půdy půjdou odstranit veškeré zbytky organického původu, jako jsou kořeny či plevel, a dále také kameny i stavební materiál. Pokud víte, že vaší půdě některá půdní složka chybí, podle potřeby ji doplňte (např. písek v případě málo propustné a jílovité půdy; kompost v případě písčité a málo výživné půdy). 

Po nakypření a "vyčištění" půdu urovnejte pomocí hrábí a vysejte připravené osivo (vhodný pomocníkem je secí vozík, který zvládne aplikovat travní osivo rovnoměrně) a hráběmi lehce zapravte. Takto připravenou půdu utužte zahradním válcem.

V období po výsevu (během prvních týdnů, kdy jednotlivé druhy trav vzcházejí) je velmi důležitá pravidelná zálivkaLepší než kropicí konev či hadice je pro tento případ postřikovač, který nemá takový tlak a semena se tedy spíše nevyplaví a zároveň zůstanou na ploše rovnoměrně rozprostřená.

Co se týká první seče, tu proveďte cca po 3-5 týdnech po výsevu (záleží na klimatických podmínkách ve vaší oblasti).

Nepodceňte výběr travního osiva

Nabízená travní osiva jsou již svým složením uzpůsobena pro konkrétní využití. Před založením trávníku je proto velmi důležité uvědomit si, jak bude travní plocha využívána, a podle toho zvolit druh travního osiva.

Například:

  • Pro trávník u rodinného domu s dětmi, který bude velmi zatěžován, volte spíše parkové směsi, které jsou většímu zatěžování přizpůsobeny.
  • Je-li vaším snem mít před domem krásný udržovaný anglický pažit, zvolte směsi hřišťové nebo přímo golfové.  

Myslete na to, že i travní osivo má omezenou dobu klíčivosti (a tedy použitelnosti), nemá proto význam kupovat jej do zásoby. Na balení je vždy uvedené množství osiva na konkrétní plochu - proto si nejprve zjistěte, jak velkou plochu chcete zatravnit, a podle tohoto údaje se při nákupu orientujte. Možná vám pomůže, že obvykle se doporučuje 10-30 g travního osiva na m2.

zalozeni-pece-o-travnik

Jak o trávník pečovat napříč celým rokem?

Po zimním období je třeba trávník nejprve vyčesat (použijte plastové nebo drátkové hrábě na listí, popřípadě drátkový adaptér na vertikutátor).

Po vyčesání nahnojte dávkou hnojiva, po 3-4 sečích poté následuje prořezání (možná budete znát spíše označení vertikutace), které proveďte dvěma směry, tzv. nakoso.

hnojeni-travniku

Během sezóny trávník pravidelně sečte a zavlažujte.

Pro sekání je velmi důležité mít dobře naostřené nože sekačky. Travní list je díky tomu seřezáván čistě a seříznuté konce tolik neprosychají. Nejšetrnější způsob zkracování trávníku je za pomocí vřetenové sekačky. Ukazuje se, že je lepší pokosenou trávu odstranit z trávníku, zvláště pokud je jí velké množství - snížíte tím riziko napadení trávníku plísněmi a jinými chorobami.

Jéžovo tip: Pokud chcete, aby trávník co nejrychleji zhoustl, provádějte seč dvakrát týdně o 1/3 délky trav. Tráva pak nemá takovou potřebu růst vzhůru, ale rozrůstá se spíše do stran.

banner-brouseni-nozu

Letní období je vhodné pro aerifikaci (provzdušnění), která se provádí na velmi zhutněných travnatých plochách. Aerifikace se provádí pro zlepšení přístupu vzduchu, vláhy i živin ke kořenovému systému travního porostu. Na rodinné zahradě ji stačí provádět jednou za 2-3 roky, kdy je travní drn utužen.

Opět můžete použít zahradní válec, na který připevníte opasky s hroty - ty provzdušní trávník do hloubky 5 cm. 

Zároveň s aerifikací je obvyklé provádět také tzv. topdressing trávníku, kdy jsou do trávníku rovnoměrně rozprostřeny a zapraveny složky pro vylepšení půdního profilu (písek, kompost, trávníkový substrát).

Od konce léta do začátku podzimu lze provádět ještě jednu vertikutaci, díky čemuž travní drn před zimou zesílí a v zimě je tak trávník odolnější vůči vnějším vlivům.  

Trávníkové desatero 

Opakování je matka moudrosti - proto jsme pro vás na závěr připravili 10 rad, které shrnují péči o trávník, aby to pro vás nebyla taková věda. 

  • Půdu si před založením trávníku připravte kultivátorem.
  • Použijte kvalitní osivo - zapravte jej, zaválcujte a důkladně zalijte.
  • První seč provádějte 3-5 týdnů po prvním výsevu, důležitý je dobře naostřený nůž. 
  • Posečenou trávu z trávníku sbírejte - předejdete tak plísním a jiným chorobám.
  • Pravidelně z trávníku odstraňujte veškerý materiál (listí, plody a další).
  • První měsíc nezapomínejte na pravidelnou zálivku.
  • Po zimním období trávník vyčesejte a nahnojte ho.
  • Po 4-5 sečích provádějte vertikutaci.
  • Hnojivo vybírejte dle sezóny a dávkujte dle doporučení výrobce.
  • Od konce léta do začátku podzimu lze trávník ještě jednou vertikutovat.

Váš trávník není spokojen?

Pokud váš trávník neprospívá a vy si s ním nevíte rady, možná vám pomůže jeden z našich předchozích článků, který se věnuje Nejčastějším problémům s trávníkem.

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej