Topení dřevem - výhody a úskalí #8

 topeni-drevem

Mít doma teplo je jedním ze základních požadavků, který v období studené zimy jistě všichni máme. A co si budeme povídat, není nad to zapálit si oheň v krbu a jen tak si užívat teplo domova.

Pokud zrovna nespadáte do skupiny těch, kteří mají topení vyřešené elektřinou nebo plynem, už je nejvyšší čas začít se zajímat o to, čím budete v průběhu zimy topit. S tím samozřejmě souvisí také včasné zajištění daného paliva.

Co se vytápění v kotli týče, často volíme mezi dvěma variantami – dřevo nebo uhlí, někdy také můžeme zvolit kombinaci těchto dvou paliv. Dnes se ovšem zaměříme spíše na dřevo.

Jaké jsou výhody topení dřevem?

Ačkoliv dřevem se topí už stovky, možná tisíce let, stále je tento způsob vytápění mezi lidmi velice oblíbený. Jedním z důvodů může být minimální odpad, který během topení vzniká. Ze sta kil dřeva zbude cca 1 kg popela. Nejde však jen o odpad ve hmotné podobě. Také všechny látky, které se při spalování dřeva uvolňují do ovzduší, jsou ekologicky přívětivější – nevytváří se totiž skleníkové plyny jako při spalování uhlí.

Dalším důvodem, proč lidé často sahají spíše po dřevu, je jeho cena. Topení samo o sobě sice není úplně finančně nenáročné, ale v porovnání s ostatními druhy, kdy ceny elektřiny a plynu neustále rostou, se vytápění dřevem zdá být nejvýhodnější.

Tip: Věděli jste, že popel můžete použít jako hnojivo? Dřevěný popel není na rozdíl od popela z uhlí vůbec škodlivý. Naopak obsahuje vzácné minerální látky (vápník, draslík, hořčík, fosfor), které prospívají rostlinám. Hnojit rostliny proto můžete přímo vychladlým popelem nebo popel ve vodě rozpustit, a s takovým roztokem poté hnojit. Popel jako hnojivo můžeme použít také na kompost .

A co nevýhody?

Když se zaměříme na nevýhody, jsou to spíše praktické věci. Měli byste mít například dostatečně velký prostor ke skladování dřeva. Je nutné myslet na to, že musíte mít přichystané zásoby na celou zimu, což je velmi prostorově náročné. Dřevo by mělo být uskladněné na vzdušném místě, kde bude chráněné před deštěm, aby mohlo dobře vysychat. Můžete je vyskládat do tzv. ježků v podobě kuželovitých hromad.

drevo1

Jak už jsme naznačili, dřevo je nutné nechat pořádně proschnout. Doporučuje se ho takto nechat přibližně po dobu dvou let.

Dále je potřeba myslet na to, že pokud chcete mít zatopeno v kotli, musíte oheň neustále udržovat – ručně přikládat po určité době tak, aby vám v kotli nevyhaslo. Také popel, i když ho není moc, musíte po každém topení z kotle vybírat. A to především v porovnání s elektrickou či plynovou variantou topení.

Jaké dřevo zvolit?

Pokud si nechcete tvořit příliš velké zásoby dřeva na zimu, zvolte buk nebo dub. Zrovna tyto druhy totiž poměrně dlouho hoří. Velmi výhřevná je také borovice. Dále se doporučuje bříza, která nemá tendenci praskat a vystřelovat. Je možné zvolit i dřevěné pelety nebo brikety, vždy však záleží na druhu kamen či kotlů, ve kterých topíme.

drevo2

Pořádně se zahřejete

Pokud se rozhodnete pro topení dřevem a nekoupíte si již naštípané dřevo, čeká vás nemalá práce. Nejdříve je nutné dříví nařezat na stejně dlouhé části a ty pak rozštípat. Aby vám šla práce rychle od ruky, je dobré pořídit si kvalitní sekeru. Dnes už se prodávají nejen dřevěné, ale i z lehkého a odolného plastu, mají ergonomický tvar násady a často protiskluzové plochy.

V případě, že se vám nechce dříví štípat, můžeme si objednat už připravené dřevo, kterým pak můžete rovnou topit. Další možností je pořízení pomocníka, kterým je automatická štípačka na dřevo.

Všem sousedům přejeme příjemný předvánoční čas v teple domova a těšíme se zase za týden s tématem prvních výsevů. 

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej