Nečekejte s výsevem do jara #9

 necekejte-s-vysevem

Zima sice teprve začíná, my už se ale můžeme pomalu připravovat na další zahradní sezónu. A i když prosinec není tím nejvhodnějším měsícem k výsevům z důvodu velmi krátkých dnů a nedostatku slunečního svitu, existují určité druhy rostlin, které můžeme vysadit ještě dávno předtím, než vůbec začne jaro.

listopadu je ideální čas na zeleninu – ředkvičky, salát či cibuli. Budete moci o to dříve sklízet úrodu, je ale potřeba rostlinky chránit přikrytím bílou netkanou textilií. Do konce listopadu je možné vysazovat také listnaté opadavé dřeviny i růže.

MUŠKÁTY

Právě v tomto období, tedy na přelomu listopadu a prosince, je ideální doba na předpěstování sazeniček muškátů. Rostou poměrně dlouhou dobu a vykvétají dokonce až půl roku po výsevu.

Předtím, než se dáme do samotného vysévání muškátu, si připravíme výsevní misku, semínka a velmi jemný substrát (nejlépe prosetý).

Semínka vysazujeme do výsevních misek, které jsou naplněné substrátem. Bohatě postačí, když budeme semínka vysévat jen pár milimetrů pod povrch a jemně je překryjeme substrátem. Semínka, k tomu, aby vyklíčila, potřebují teplotu okolo 20°C a neustále mírně vlhký substrát. V takových podmínkách dokážou vyklíčit už druhý nebo třetí den. Udržování vlhkosti substrátu je nesmírně důležité po celou dobu pěstování.

1-(1)

ČESNEK

Zda je ještě vhodná doba na vysévání česneku poznáte podle půdy. Pokud ještě není zmrzlá, můžete se směle pustit do práce. Nemusíte se bát ani mrazivého počasí během zimy, česnek je vůči němu odolný. Pro česnek byste měli zvolit takovou půdu, která bude dobře zásobená živinami, a místo poskytující dostatek tepla a slunečního svitu.

Před vysazováním vybereme pouze zdravé stroužky česneku a ty pak kořenovou stranou směrem dolů vysazujeme do hloubky přibližně 6 cm a alespoň 30 cm od sebe. Správě by měly stroužky už do zimy zakořenit, ale nad zem by se měli dostat až na jaře.

2

RANÁ ZELENINA

Těsně před nástupem mrazů si můžete také najít čas na mrkev a petržel. Stejně jako u česneku je i u této zeleniny podstatné, aby rostlinky vyklíčily až na jaře. Před samotným výsevem se doporučuje důkladně půdu zrýt, aby se později nedeformovaly jejich kořeny. Semínka vyséváme v řadách dostatečně daleko od sebe, abychom byli schopni rostlinky na jaře pohodlně okopávat. Osivo zaséváme do hloubky asi 5 mm, překryjeme zeminou a důkladně přimáčkneme.

Tip: Jelikož jsou semínka velmi jemná a malá (obzvláště u mrkve), doporučuje se promíchat je se suchým pískem. Při výsevu pak nehrozí, že bude na jednom místě více osiva, než je potřeba.

3 (1)

Čas, který v tomto zimním období věnujete své zahradě, se vám jistě na začátku jara mile odvděčí.

Přejeme krásný začátek prosince!

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej