Rozkvetlé Vánoce aneb nezapomeňte na barborky

barborky_1

V posledním článku, který jsme věnovali adventu, jsme se zmínili o tradici trhání barborek na svátek svaté Barbory - letos připadá na pondělí 4. 12. 2017. Rozkvetlé barborky symbolizovaly příchod nového světla – tedy Ježíše Krista. Pro vdavek chtivé slečny to také kdysi znamenalo, že ta, která měla rozkvetlou barborku ve váze, se do roka vdala. Téma barborek je nejen pro zahrádkáře mnohem více zajímavá a tak jsme se rozhodli ji věnovat ještě jeden článek.

Jaké větvičky se vlastně hodí?

Pro barborky je lepší vybírat větvičky, které mají hodně květních pupenů. Větvičky třešní nebo višní mají pupenů dostatek. Kromě těchto klasických „barborek“ můžete úspěšně použít i jiné druhy dřevin. Vděčné jsou například i větvičky sakury, což je japonský název stromu třešně a jejich květů.

barborky

Pokud se chcete držet bílo-růžového nádechu, udělá vám rozhodně parádu i větvička okrasné mandloně nebo magnolie (růžové), šeříku (bílý, fialový nebo růžový), jabloně (bílo-růžový), ptačí třešně, jasmínu, švestky, slivoně, kaliny nebo trnky (všechny bílé). Pokud však chcete barvu trošku netradiční, můžete použít větvičku kdoulovce (oranžovo-červená) nebo zlatice (Forsythia), známé více jako zlatý déšť. Žlutá barva vám zaručeně rozjasní pokoj. Vedle toho vám poslouží i větvičky břízy nebo vrby. 

Postup

Bude stačit trocha péče a za ideálních podmínek vám mohou na Vánoce vykvést. Stačí seříznout větev ostrým nožem a šikmými řezy, aby byla plocha, která přijímá vodu, co největší. Určitě nepoužívejte nůžky, které by větev poškodily, a nemohla by tak vodu přijímat. V případě, že zapomenete barborky v pondělí seříznout, nebude vadit i menší skluz, pokud máte doma vytopeno. Větvičky doma vložte do vázy s vodou, dopřejte jim dostatek světla na místě, kde je chladno a není průvan. Podle rychleného druhu větví cca 5 až 12 dní před kvetením přenesete na teplejší místo.

barborky

Užitečné rady

  • Květní pupeny jsou baculatější a bývá jich víc pohromadě.
  • Pokud budete mít zpoždění více než 3 dny, můžete to dohnat jednoduchým trikem – větev na chvíli ponoříte do vlažné vody.
  • Větvičky nedávejte blízko zdroje tepla (například topení) – sucho a vysoká teplota jim neprospívá (výjimka jsou zlatice, kterým suchý vzduch nevadí).
  • To můžete zachránit, když budete pravidelně rosit rozprašovačem nebo v jejich blízkosti postavíte nádobu s vodou. Případně můžete celé na chvíli ponořit do vody.
  • Na části větve, která bude ponořená pod vodou, odlámejte pupeny (nebudou tak brát sílu ostatním).
  • Jejich konečnou délku upravte podle vaší vázy – proto je lepší uříznout větvičku delší (50 - 80 cm).
  • Nádoby s vodou můžete buď pravidelně vyměňovat a důkladně čistit, nebo bude stačit, když do vody přidáte výživu pro řezané květiny a dle potřeby pouze vodu dolévat.
  • Pokud budete mít v bezprostřední blízkosti i mísu jablek, urychlíte tím nakvétání – zralé ovoce uvolňuje etylen (urychluje kvetení).
  • Teplota by se neměla měnit často a náhle.

Věříme, že barborky ozdobí domov dle vašich představ. Při volných chvílích pak můžete mrknout i na další články z našeho blogu, kde nalezte mnoho jiné inspirace.

JEŽEK tým 

 Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej