Zimolez - jedlý, ale i jedovatý #11

zimolez

Pokud hledáte vhodnou „popínavku“, která bude zdobit váš plot či pergolu, zimolez je tou pravou volbou. Není vůbec náročný na pěstování a může dorůstat výšky až několika metrů. V případě, že už máte starou a vysokou rostlinu, je však nutné myslet na to, že tíha rostliny může například plot poničit.

Zimolez řadíme mezi opadavé dřeviny. Při pěstování bychom mu měli dopřát ideálně polostinné či slunné místo, kde však bude zemina dostatečně vlhká. Rostliny zimolezu množíme jednoduše hřížením, často se používá také řízkování. Zimolez se velmi často pěstuje jako okrasný keř. Vybírat můžeme buď mezi stálezelenými druhy, nebo existují také druhy, které kvetou barevně.

Pokud uvažujete o výsadbě živého plotu, i k tomu dobře zimolez poslouží. Potřebuje mít ale vhodnou konstrukci, která bude jeho oporou.

Zimolez kamčatský nebo borůvka?

Tento konkrétní druh zimolezu se od většiny ostatních liší tím, že jeho plody jsou jedlé. Svojí barvou a také chutí dokonale připomínají borůvku, rozpoznat je je možné pouze jejich tvarem. V našich podmínkách je často obtížné vypěstovat borůvky, zimolez z Kamčatky je proto vynikající náhradou – mezi jeho přednosti patří mrazuvzdornost, dlouhověkost i přizpůsobivost téměř jakémukoliv prostředí. Pokud se rozhodnete pěstovat právě tento druh zimolezu, je vhodné ho vysazovat v páru. Zimolez kamčatský totiž pro svůj růst potřebuje vedle sebe opylovače.

Plody zimolezu kamčatského jsou nejen jedlé, ale dokonce léčivé. Jsou velice bohaté na vitaminy a další blahodárné látky. Jsou protizánětlivé a snižují šanci tvorby rakoviny. Vývar z listů zimolezu se v lidovém lékařství používá k léčbě horních cest dýchacích, zimolezová šťáva zase zklidňuje žaludek a zlepšuje trávení.

Musíme však vždycky myslet na to, že většina odrůd zimolezu mají jedovaté plody. Ty mohou následně po konzumaci způsobovat velké zdravotní potíže (žaludeční a střevní nevolnosti).

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej google plus sdílej