Jéžův zahradní kalendář - září - díl 2/2

Ovocná zahrada | Zeleninová zahrada | Okrasná zahrada

kalendar-zari2

 Okrasná zahrada

Stromy a keře | Rostliny 

Zajímá vás, kdy je ten správný čas na přesazení okrasných květin? Proč je dobré v září nezapomenout zalévat keře? Nebo jaké superschopnosti má třezalka? Odpovědi nejen na tyto otázky, ale i spoustu dalších zajímavých tipů přinášíme v našem druhém zářijovém vydání. Tentokrát o okrasné zahradě.

Zatímco na ovocné a zeleninové zahradě (více viz první díl) je září měsícem úrody a sklizně, pro okrasnou zahradu je to spíše období výsadby. Sází se především jehličnany, stále zelené dřeviny, dvouletky (i jednoletky), lilie, kosatce a na jaře kvetoucí cibuloviny. Pojďme se nejprve podívat na okrasné stromky.

Okrasné stromy a keře

Zalévání jehličnanů je jednou z nejdůležitějších činností v září na zahradě. (Hlavně) díky tomu mohou přečkat zimu bez úhony. Dále můžete rozšířit či případně založit úplně novou skalku.

Výsadba keřů a trvalek je další činnost, na kterou je nyní vhodná doba a to platí i pro živé ploty. Volit zde můžete živé ploty z „tújí“ (zástupci jsou např. cypřišek, zerav a jalovec). Dále můžete volit habr nebo buk (v zimě jim neopadává listí), stříhání dobře snáší i stálezelený ptačí zob či hlohyně šarlatová, z jehličnanů pak tis červený. Na větších pozemcích můžete vysázet i tzv. volně rostoucí živé ploty. Rostliny zde neseřezávejte do pravidelných tvarů, ale nechte jím volnost růstu. Takové husté ploty můžou sloužit jako přirozená bariéra na konci pozemku.

Kromě ovoce se v září také objevuje úroda léčivých plodů, například jeřabin, šípků a rakytníku. Pokud máte v plánu si zahradu zkrášlit jehličnany (koniferami) či stálezelenými dřevinami, je právě čas je vysadit. Kupujte teď rostliny s kořenovým balem či v kontejnerech a po jejich výsadbě dbejte na řádnou zálivku, aby dřevina co nejrychleji zakořenila. Okrasné dřeviny, které jsou na mrazy citlivější, přihnojujte. Pokud chcete na podzim vysázet opadavé listnaté stromy, již nyní byste pro ně měli připravit jámy.

Právě teď je také doba, kdy můžete vaše trávníky naposledy posekat. Neměli byste zapomenout je řádně pohnojit slabou vrstvou kompostu, který bude mít do jara dost času na rozložení. Trávník také můžete ošetřit proti plísni sněžné.

Pokud jste trávník nezaložili na jaře, druhá možnost je právě v září. Ideálně ještě v první polovině září, kdy dny bývají ještě dostatečně teplé na to, aby semeno vyklíčilo a do zámrazu dobře zakořenilo.

Okrasné rostliny

Nejčastější květinou, která kvete v našich zahradách v září, bývá třapatka neboli Rudbeckia.

1200px-Rudbeckia_hirta_flower_closeup_1

Její květy můžete ponechat k sušení – semeníky by měly pořádně dozrát, aby v nich vyzrála semínka. Po vybrání ze semeníků je zapotřebí je dobře usušit a uložit na vzdušné místo. Při sušení a následném skladování byste měli dbát na to, aby u semen nedošlo k plesnivění. A také pozor, aby je nesnědly myši.

Další častou květinou na našich zahrádkách bývají chryzantémy, také označované jako květiny podzimu. K tomu, aby dobře prospívaly, potřebují dostatek živin a právě v září je můžete hnojit plným hnojivem, po kterém je rostliny zapotřebí pořádně zalít.

chryzamtemy

Ideální čas je také na vysázení cibulovin, které kvetou na jaře a kterým nevadí zimní mráz. Vysázet můžete narcisy, tulipány, hyacinty nebo kosatce.

Ze země vyjměte odkvetlé cibuloviny a hlízy, které by v zimě určitě zmrzly – mezi ně patří například mečíky, pryskyřníky a begonie. Záhony zryjte, nakypřete a poté přidejte kompost. Cibuloviny se nejčastěji sázejí do skupin podle svého druhu a vzdálenost mezi jednotlivými cibulemi určuje jejich velikost.

Tip: Při sázení dejte jen pozor na dostatečnou hloubku - malé cibulky sázejte do hloubky cca 7 cm pod zem, ty větší pak do hloubky 15 cm. Co se týče rozestupu – u malých cibulí bude stačit rozestup 5 cm, vetší cibule pak vyžadují odstup cca 10 cm.

U růží je zapotřebí odstranit listy, které byly napadené rzí nebo padlím a okamžitě je spálit.

rez_ruzi_kupky_letnich_vytrusu_rod_1

padli-na-plamence_1

Padlí je houbové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin. Jsou to bělavé a moučnaté povlaky, které jsou později plsťovité až šedě zbarvené. Na těchto povlacích postupně vznikají drobné, kulovité a černé plodničky. Napadené listy se zkrucují, zpomalují růst, žloutnou, později hnědnou a odumírají. Pro jistotu růže ošetřete postřikem pomocí vhodných přípravků. Jejich větvičky je vhodné zkrátit na průvodní délku, odstranit plané neočkované výhony – vlky a ještě před okopáním je přihnojit. Pokud jste růže přestali přihnojovat v červenci, můžete jim teď dodat draslík, aby dřevo vyzrálo a bylo odolnější proti vymrzání.

Odkvétající třezalky (obvykle rostou od června do září) můžete použít do květinových podzimních dekorací. Mimo jiné má třezalka úžasné léčivé účinky. 

Tip: Čaj z třezalky se používá při zranění nervů a nervových obtížích, při zraněních po úderech jakož i při následcích namožení svalů ze zdvihání. Je také výborným prostředkem proti průjmu. Dobře léčí i zánět trojklanného nervu. Tinktura z třezalky je označována jako „arnika pro nervy“, jelikož je vhodná při onemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti. Třezalka také léčí poruchy řeči, nepokojný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčnictví i noční pomočování a deprese. V neposlední řadě podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti periody a spoustu dalšího. 

staz_CC_8Ceny_CC_81_20soubor

Nejen na zahradě, ale i ve volné přírodě můžete v září sbírat zralé plody bezinek a využít je můžete nejenom při sušení, na čaje, ale i na výrobu domácího vína.

Tip: Dávejte si při sběru a zpracování třezalky pozor – opravdu výrazně barví. 

Trvalky jsou nyní většinou po odkvětu, takže můžete odstranit suché stonky a velké trsy můžete rozdělit a rozsadit, čímž je snadno namnožíte. Září je totiž nejvhodnější měsíc k rozdělení trsů trvalek i k přesazení nově nakoupených rostlin z kontejnerů na záhony. V případě, že máte trvalky na skalce, je dobré je na zimu přikrýt alespoň vrstvou listí.

Zahradu nám pak ozdobí hvězdnice, rozchodníkovec, fyzostégie, hořce, ozdobná kapusta nebo tabák. Také stále ještě kvetou některé plaménky, ibišky, hortenzie, mochna nebo tavolník

hvězdice

Zatímco lilii bělostnou musíte přesazovat již v srp­nu, nastala ta nejlepší doba pro sázení nebo přesazování všech ostatních lilií.

lily-flower-wallpaper3_1

Téměř všechny lilie milují teplé, slunné stanoviště a především potřebují půdu, která dostatečně odvádí vodu. V případě, že máte jílovitou, těžkou půdu, můžete její vlastnosti zlepšit pískem a lehkým kompostem. Do jamky, kam chcete sázet, přijde jako první vrstva štěrku, na ni písek a do něj uložíte cibuli. Tímto způsobem lehce zajistíte odvádění vody i v těžkých půdách.

Nad vrškem cibule by pak měla být lehká, živinami dobře zásobená půda, aby v ní našly kořínky lilie dostatek živných látek. Pozor! K zásobení této vrstvy humusem však určitě nepoužívejte chlévský hnůj, nýbrž jen kompost smíchaný s rašelinou a pískem.

Tip: Lilie dávají přednost zastíněnému povrchu půdy, čehož se docílí hlavně díky sousedním rostlinám. Pokud nemáte na zahradě možnost takového přirozeného zastínění půdy, můžete si vypomoci nastýlkou z rašeliny. Stanoviště určitě volte tak, aby tuto úlohu později převzaly sousední půdopokryvné rostliny.

Během září také sklízejte všechny letněné pokojové a balkonové rostliny. Chlad by mohl poškodit i některé tropické druhy (např. mučenku či banánovník). Chlad naopak neublíží olivovníku ani fíkovníku. Ty první mrazíky bez problému přečkají. Druhy, které vyžadují chladnější přezimování (oleandr, olověnec, agáve atd.), umístíte na chodbě, ve světlém sklepě apod. Nejprve je však na nějakou dobu umístěte do místnosti teplejší, květiny se tak lépe připraví na přechod do chladného prostředí. V truhlících dokvétají také muškáty a nastal čas je ostříhat a přenést na zimu domů. 

Nezapomeňte také zkontrolovat, zda si spolu s květinami nepřenášíte do domu také některé choroby a škůdce.

Choulostivé fuchsie stěhujte co nejdříve, jelikož by je první větší chlad zahubil. Jejich keříky zastřihněte a uložte je do místnosti s teplotou okolo 10 °C. Přestaňte také s pravidelnou zálivkou, jelikož jim v zimě stačí mírná – cca jedenkrát týdně. Balkonové rostliny, které chcete přezimovat, již zalévejte střídměji a nepřihnojujte, aby jejich pletivo dobře vyzrálo.

Vánoční kaktus můžete nechat ještě pár dní venku a trochu jej potrápit suchem, dokud nenasadí na květ.

Silné rostliny prvosenky bezlodyžné můžete také přesadit během září do květináčů. V chladnějších místnostech bude pak krásnou ozdobou.

V záři je také ideální čas na sklizeň květin určených k sušení. Pokud byste sklizeň zmeškali, květy by změnily barvu a dříve se rozpadly. Dále sklízíte ozdobné druhy tykví, které nyní dozrávají.

Nyní je také vhodná doba ke sběru semínek, zejména různých letniček. Důležité je správné uskladnění semen - semena by měly být vždy vyčištěná a suchá. Nejlepší je umístit je do šroubovacích zavařovacích sklenic a uložit na suché, tmavé a chladné místo. Teplota by se měla blížit k nule, malé množství semen tak můžete uskladnit i v ledničce. Podmínky pro skladování by měly být stálé, změna teploty v průběhu snižuje následnou klíčivost.

Tak to je nejen k okrasným květinám, ale i celé zahradě v září vše. Věříme, že i druhá zářijová část Ježkova zahradního kalendáře se vám líbila. Vzhůru do sázení a přesazování a hned, jak skončí babí léto, se můžete těšit na další díl. Jak praví pranostika: „Září víno vaří, a co nedovaří, dopeče říjen.“ A my už pomalu rozpalujeme pec plnou dalších zajímavých tipů :)

JEŽEK tým

Snímek obrazovky 2017-08-16 v 11.15.03 Snímek obrazovky 2017-08-16 v 11.17.58