Dýně nejen na Halloween #4

dyne-nejen-na-helloween

Podzim je obdobím barev, spadaného listí a chladných dnů. Pro někoho znamená také dny trávené v teple domova s hrnkem horkého čaje. Pro nás je to ideální doba pro dekorování a zútulňování našich příbytků.

Pro dekoraci domovů a zahrad se často na podzim používají dýně, proto je v tomto období můžeme vidět téměř na každém kroku. Asi nejoblíbenější jsou dýně vyřezávané, nicméně o takovém stylu dekorování bylo jistě řečeno dost. Jak ale docílit toho, aby nám vyřezané dýně vydržely zdobit domov co nejdéle?

Čerstvě vyřezané dýně můžeme nechat koupat v bělící lázni (1 lžička tekutého bělidla na 3,5 l vody) přibližně po dobu
4-6 hodin. Můžeme je také stříkat bělícím roztokem ve spreji, a to důkladně celou vnitřní část a samozřejmě výřezy, ideálně každý den. Čas od času se doporučuje stříkat i ty dýně, které předtím prošly bělící lázní.

Dalším způsobem, jak předejít vzniku plísně a hniloby, je nanesení vazelíny na vyřezané části a stejně tak po celém vnitřku dýně. Stejnou službu nám poskytne také rostlinný nebo kokosový olej nebo můžeme dýni potřít WD-40.

Přestalo vás vyřezávání dýní dávno bavit a toužíte po originálnější podzimní výzdobě?
Zkuste místo nože použít třeba vrtačku a do dýně vyvrtat otvory. Zaručujeme vám, že výsledný efekt, nejlépe se zapálenou svíčkou, vás dokonale ohromí.

1
Chtěli byste však nazdobit svůj domov nejen do oranžova?
V tomto případě můžete použít akrylové barvy a dýně si přebarvit a nazdobit zcela podle svého vkusu. Je pouze na vás, jestli dýni obohatíte jen o ornamenty, nebo ji celou přetřete barvou a uděláte z ní originální ozdobu, kterou se budete moci pyšnit pouze vy.  

2a
Tip: Trápíte se s dlabáním dýně? Ve videu níže se podíváme, jak to zvládnout během pouhých 2 minut! Připravíme si pouze vrtačku a metličku z mixéru (raději starší), a můžeme jít na to.Dýně, tedy ty nejtypičtější podzimní dekorace, máme připravené. Možná vám z nich ale přece jen něco zbylo. Pokud nevíte, co s vydlabanou dýňovou dužinou, doporučujeme uvařit si vynikající dýňovou polévku nejen na chladné podzimní večery. V případě, že se poohlížíte po něčem netradičnějším, můžete zkusit latte s příchutí dýně neboli Pumpkin Spiced Latte, na jehož přípravu budete potřebovat dýňové pyré (uvařená a rozmixovaná dýně). Právě dýňové pyré je kromě tohoto lahodného nápoje základem spousty dalších pokrmů z dýní – od dýňových muffinů, koláčů přes dýňový chléb a dokonce i omáčku k těstovinám.

3
Jak je jistě patrné, dýně dozrávají právě v tomto podzimním období. Zajímá vás však, kdy a jakým způsobem začít s vyséváním dýní?

Dýně se vysévají v květnu, do hloubky 3-5 cm a 0,5-1 metr od sebe. Důležitá je pro ně půda s dostatkem živin, vláhy i slunečního svitu. Proto je dobré rostliny přihnojovat hnojem nebo kompostem, pravidelně odplevelovat a v obdobích sucha nezapomenout na zalévání. U zalévání je potřeba dát si pozor na to, abychom vodu nelili přímo na listy, které z tohoto důvodu můžou snadno začít hnít. Až dýně povyroste, doporučuje se rostlinu podepřít, aby nestínila ostatním a měla se po čem plazit.  
Dýně sklízíme na začátku nebo v polovině podzimu, ještě než udeří první mrazíky. Aby dýně vydržely co nejdéle, musíme jim ponechat dostatečně dlouhou stopku.

Tip: V případě, že dýně nechcete zasévat rovnou na záhon, můžete je začít pěstovat už v polovině dubna v kelímcích, po třech týdnech je přesunout do většího květináče, a do záhonu je přesadit v polovině května.

Přejeme hezký Halloween a dobrou chuť!

 

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej