Jéžův zahradní kalendář – březen

kalendar-brezen

Březen je ve většině případů prvním měsícem, kdy o sobě jaro začíná dávat vědět. Na některých místech už od začátku měsíce svítí sluníčko a nás to tak táhne ven, ve vyšších polohách mohou mít zahrádkáři naopak stále ještě svoje zelené království pod sněhem. Ať už tu jaro je, anebo přijde až v průběhu března, je potřeba si připomenout, na co bychom neměli na zahradě zapomenout, abychom v klidu zahájili novou sezonu. 

Faktem je, že za obvyklých podmínek můžete v teplejších oblastech většinou začít se zahradními pracemi o 1–2 týdny dříve, než je tomu u těch chladnějších. V průběhu března můžete začít s postupnou přípravou zahrady včetně několika obvyklých činností, se kterými vás v tomto článku seznámíme. Můžete tak pomalu začít s úklidem zimní ochrany jednotlivých rostlin a stromů, které je vhodné doplnit ochranou proti různým škůdcům, kteří se obvykle s teplejším počasím probouzejí. Březen je také ideálním obdobím pro vysazování okrasných stromů či zakládání živého plotu.

Ovocná zahrada

Se začátkem jara se také můžete pomalu přesunout na ovocnou zahradu, kde je důležité provést důkladnou prohlídku ovocných stromů a zkontrolovat, zda nemají na jižní straně kmenu praskliny, které mohlo v zimě způsobit slunce. V korunách se začínají objevovat zahušťující se letorosty, které je důležité odstraňovat a korunu upravovat. Koncem měsíce můžete vysadit meruňky a broskvoně, ale pokud předpověď počasí hlásí mrazíky, přihrňte ke kořenům ovocných stromů například slámu, abyste je ochránili.

ovocna-zahrada

Broskvoně také chraňte proti kadeřavosti. Pokud je tepleji, mohou začít dokonce kvést. Chránit je můžete speciálními postřiky proti mšicím a dalším škůdcům, kteří se během teplejšího počasí vrací. U záhonů s jahodami můžete začít s vyčistěním, okopáváním, pohnojením a zalitím.

V průběhu března je také ideální čas pro průklest bobulovin, který zkvalitní jejich růst i plodnost v průběhu celé sezony. To je důležité především u angreštů, kde jsou nejplodnější mladé větve (dvou až pětileté) a u rybízu, který vytváří plody na jednoletém dřevě. Vhodné je dostatečně provzdušňovat korunu a vyřezávat přestárlé výhony. Pokud nemrzne, můžete ostatní výhony angreštu zkrátit na 3–4 pupeny, přičemž poslední pupen musí vždy směřovat ven. Co se maliníku týče, můžete odstřihnout dvouleté, již odplozené pruty, v případě, že jste to neudělali již po sklizni. Odstřihnutí si zaslouží také zaschlé nebo zmrzlé konce jednoletých výhonků.  

ovocna-zahrada-2

Zeleninová zahrada

Březnová zeleninová zahrada je ve znamení výsevu, a tak můžete vysít kořenovou zeleninu, cibuli, pór nebo špenát. Vysívá se mělce do půdy, pokud jste tak již u kořenové zeleniny neučinili na podzim. Je důležité zeleninu udržovat ve vlhku a po vyklíčení jednotit.

Můžete také vysít lilek, rajčata, raný květák pro následnou výsadbu v dubnu. Začátkem března můžete do pařeniště nebo truhlíku vysít papriku, kterou po vyklíčení přesadíte na teplý záhon, a koncem měsíce ředkvičky, které budou připraveny ke sklizni již za měsíc. Všechny výsadby a výsevy chraňte netkanou fólií před nočními mrazíky. Mezitím můžete ze záhonů sklidit zimní pór a další zeleninu, kterou jste nechali na záhonech přezimovat.

kvetiny

V případě příznivého počasí, hlavně v teplejších oblastech, můžete dokonce sázet brambory. Vysévat můžete také majoránku, kterou pod přikrytou fólií necháte vyklíčit, a po 3 týdnech ji budete moci přesadit ve skupinách po pěti sazenicích.

Dále můžete vysít například křen, chřest, sazečku cibule a jarní česnek. Mimo to můžete také založit fóliové kryty a vysázet do nich raný salát. U brokolice si můžete předpěstovat sazenice, vysévat karotku, petržel, hrách, kopr, česnek.

Dále můžete již postupně začít s přípravou záhonů, které je nutné zrýt. Dejte si pozor, aby půda nebyla příliš mokrá, mohlo by dojít k vytvoření nepříjemné kašovité hmoty. Ideální dobu ke zrytí záhonů poznáte jednoduše – naberete půdu lopatou a pokud se půda nelepí a rozpadá se na menší hrudky, je ideální čas.

Okrasná zahrada

V březnu se obvykle na zahradě začínají objevovat první květy nejenom jarních druhů hlíznatých a cibulnatých květin, ale také okrasných dřevin. V této fázi roku už můžete běžně narazit na sněženky, bledulky, hlaváčky, lomikámen, kosatce, krokusy, violky nebo prvosenky.

zahrada-brezen

U dřevin vás mohou potěšit například květy dřínu, vrby jívy nebo mandloní, která se často označuje za perlu okrasné zahrady.

Až se opět oteplí a předpověď zahlásí, že se mrazy vracet nebudou, můžete již trvale odstranit zimní ochranu jednotlivých rostlin. S odstraňováním ochrany můžete začít u skalky a záhonů s trvalkami, které můžete zbavit chvojí nebo listí. Mimo to můžete postupně začít i s hnojením kompostem, které již ocení také okrasné keře. Vaši pozornost si zaslouží i růže, které očistěte od chvojí či zeminy, také je můžete pohnojit a začít s řezem. Stromkové růže uvítají, když je přivážete k tyčkám, které jim dodají potřebnou oporu.

Pokud již podle předpovědi nemá sněžit, můžete rozvázat jehličnany, které jste měli přes zimu svázané, abyste předešli poškození těžkým mokrým sněhem. Jestliže už mrazíky daly definitivní sbohem, můžete se vrhnout na stříhání a řezání okrasných keřů, které kvetou v létě a na podzim. Zastřihnutí zaslouží také živé ploty, které stříhejte, jestliže nedorostly do ¾ jejich předpokládané výšky. Během března také můžete začít s výsadbou listnatých dřevin, které jsou otužilé, můžete prostříhat popínavé dřeviny a vřesům odstříhat stará květenství.

Dále si můžete předpěstovat sazeničky letniček, které jsou citlivé na chlad nebo mají delší vegetační dobu. Patří mezi ně aksamitník, astra, gazánie, kosmatec, slaměnka, smil listenatý nebo hvozdík.

Pokud se již trochu oteplí, můžete vysévat semena na okenní parapet, v případě nedostatečných teplot pak do pařeniště. Jestliže je koncem března příznivé počasí, můžete začít s výsadbou, přesazováním nebo množení dělením trsů okrasných trvalek kvetoucích v létě.

zahrada-brezen

Před začátkem jara byste měli ošetřit také trávník. Pokud nemrzne, využijte příznivého počasí k vyhrabání trávníku a kontrole jeho stavu po zimě. Odstraňte zbytky odumřelé trávy, mech nebo listí a zvýšenou pozornost věnujte prohlubním, ve kterých se může hromadit voda či místům, kde se objeví sněžná plíseň. Jeho povrch posypte prosátým kompostem nebo speciálním substrátem pro trávníky a za pomoci hrábí určených pro vertikutaci trávník důkladně provzdušněte. V případě, že nemáte hrábě, ani speciální vertikutátor, můžete trávník jednoduše provzdušnit pomocí zapichování vidlí a jejich mírného kývání.

Pokud byla suchá zima, je důležité zahradu zalévat. Průběžně můžete také začít likvidovat první rostliny plevelu. Můžete překrýt fólií vybrané cibuloviny, u kterých chcete urychlit kvetení a těm odkvétajícím odstranit semeníky.

Doufáme, že vám nás článek opět pomohl a věříme, že se už také nemůžete dočkat skutečného jara. Mezitím si můžete zkrátit čekání na další článek na našem blogu. 

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej