Zimní péče o pokojové rostliny #7

zimni-pece-pokojove-rostliny

Ve snaze zkrášlit a dekorovat byt či dům často volíme pokojové rostliny. Nejen v zimním období je proto dobré vědět, jak se o ně starat - co jim dělá dobře a naopak.

Pro pokojové rostliny je zima jedním z nejnáročnějších období. Právě to může být důvodem, proč vaše rostliny přes zimu ochabují a nebo zcela uhynou. Jakých rad se tedy v zimě držet, aby nám pokojové rostliny vydržely co nejdéle?

Postavte je na světlo, ale pozor na změny teplot!

Samotný fakt, že se nám na zimu dny krátí - je méně světla a více tmy - může mít na pokojovky negativní vliv. Ty potřebují k plnohodnotnému životu velké množství světla, kterého je v tomto období nedostatek. Proto je dobré umístit je na takové místo, kde bude nejvyšší přísun denního světla.

Zároveň je však nutné myslet na to, že pokojovky nesnáší extrémní změny teplot. Rostliny často umisťujeme na parapety, právě aby měly dostatek přirozeného světla. Bohužel zrovna taková pozice je pro ně v zimě nebezpečná. Pod okny se většinou nachází radiátory, ze kterých v zimě téměř pořád sálá teplo. To je pro rostliny dalším stresujícím faktorem – nesnáší totiž horký vzduch.

V zimě jsme také navyklí větrat - ani to neprospívá zdraví našich pokojovek. Pokud se venkovní teploty dostanou pod bod mrazu a my na rostliny otevřeme okno, mohou dostat šok. Ten může mít za následky například ztrátu listů nebo namrznutí rostliny. Po takovém šoku je pro většinu rostlin velice obtížné zregenerovat se.

Ideální je proto vybrat pro pokojové rostliny takové místo, kde bude dostatek světla a zároveň nebudou muset čelit velkým změnám teploty. Během větrání je můžeme například postavit dále od okna. 

7a

Tip: Pokud chcete vaše rostliny ochránit před mrazem, doporučuje se použít přímo přípravek na ochranu proti němu. Vyzkoušejte například Cropaid, který je vhodný pro venkovní i vnitřní použití . Více o použití naleznete v našem článku.

Nepřehánějte to se zaléváním

Když zpozorujeme, že se naší pokojovce příliš nedaří, ve snaze pomoct jí ji většinou začneme více zalévat. To je ale velká chyba! Rostlinu tak spíše přelijeme a způsobíme více škody, než abychom jí pomohli. Často proto začínají uhnívat kořeny a následně mohou uhynout celé rostliny.
Musíme tedy myslet na to, že naše pokojovky potřebují pravidelnou péči i co se zalévání týče. V zimě se doporučuje rostliny zalévat jednou týdně, nebo je denně rosit. Málo se ví, že pro rostliny je snesitelnější sucho než nadměrné zalévání.

Tip: Pokud si chcete ušetřit práci a zároveň mít jistotu, že vaše pokojové rostliny nepřelijete, využijte samozavlažovací květináč nebo minerální substrát.

 7d

Kontrolujte před škůdci

V zimě nepanuje v bytech příliš velká vlhkost, většinou zhruba 40 %. Důsledkem suchého vzduchu může být zasychání listů a také vysychání substrátu. Jak už víme, oslabené rostliny jsou náchylnější, a to i k napadení škůdci, kterým právě suché a teplé prostředí velice vyhovuje.

Pokojové rostliny je proto dobré alespoň jednou týdně kontrolovat. Pokud zjistíte přítomnost škůdců, není nutné čekat do jara. Zbavit se jich můžete pouhým otřením nebo osprchováním listů. Pokud takový zákrok nepomůže, je nevyhnutelné použití postřiku.

Pokud si v zimě dáte záležet na péči o vaše pokojové rostliny, dopřejete jim tím dostatek zimního klidu. Můžete tak předejít jejich uhynutí a vy sami si ušetříte spousty času a práce s pěstováním a vysazováním nových zelených společníků.

JEŽEK tým

Facebook sdílej twitter sdílej google plus sdílej