Jak vybrat bazén

vyber-bazenu

 

Jaké otázky si je třeba položit před koupí nadzemního bazénu?

 • kolik chcete investovat do vašeho bazénu?
 • k jakému účelu a jak často jej plánujete využívat?
 • na jak dlouhou dobu si bazén chcete pořídit?
 • kolik lidí jej bude využívat?
 • jak velký a hluboký by bazén měl být?
 • kolik volného prostoru nabízí vaše zahrada?

 

Pozitiva a negativa nadzemního bazénu

check

Nižší pořizovací cena. Instalace nadzemního bazénu není finančně ani prostorově příliš náročná, protože se obejdete bez výkopových prací a po letní sezóně jej můžete snadno složit i zazimovat.

check

Veliký výběr velikostí  Nadzemní bazén je k dispozici v nejrůznějších rozměrech a můžete jej vybírat v závislosti na velikosti vaší zahrady. Vhodný je i do velmi malých venkovních prostor, do nichž by bylo obtížné instalovat zapuštěný bazén. Pokud jej plánujete využívat v řádu několika let, je jeho pořízení efektivní a finančně výhodné.


ask-question-300x300

Obtížný přístup do vody. Nevýhodou může být obtížnější přístup do vody, způsob zakrývání bazénu, délka životnosti i nedostatek prostoru pro aktivní plavání. Nadzemní bazény mohou svým vzhledem jemně narušit i celkový exteriér vaší zahrady

 

Jaký typ nadzemního bazénu zvolit?

Bazény pro psy bazén s konstrukcí

Druhy bazénu dřevěné bazény

 

 Nejdůležitější témata a ukázky bazénů Marimex

 

Nafukovací bazénynafukovací i s konstrukcí (hloubka od 0,5 m)

Chcete-li dětem pořídit soukromé letní brouzdaliště, bude to pro vás představovat nejnižší možnou investici. Výhodou dětského bazénu je velmi snadná instalace. Bazén stačí pouze nafouknout a následně jej umístit na slunné a dostatečně rovné místo. K jeho zprovoznění nebudete potřebovat mnoho prostoru ani vody. Předností je také snadná údržba, skladnost a bezpečnost, protože nedisponuje ostrými ani pevnými hranami. Vybírat jej můžete podle velikosti, stáří a počtu dětí, pro které chcete bazén pořídit.

 

Rodinné bazény nafukovací i s konstrukcí (hloubka od 0,5 m)

Volit můžete z klasických nafukovacích bazénů i gumových bazénů opatřených samonosným prstencem. Oba typy bazénů lze jednoduše nainstalovat bez pomoci speciálního náčiní. Stačí je pouze nafouknout a napustit vodou. Stěny prstencového bazénu se po přidání vody samy vytvarují do požadovaného tvaru. Tyto bazény se vyrábějí v základních tvarech – kulatém, oválném a obdélníkovém.

Nafukovací bazén je vhodný pro celou rodinu a bezpečně jej mohou vyžívat i malé děti, protože disponuje konstrukcí z měkkého gumového materiálu.

U tohoto typu bazénu není nutné speciálně upravovat terén, zvolené místo stačí pouze vyrovnat, zbavit ostrých kamenů a překážek, které by mohly zapříčinit protržení fóliového dna. V případě potřeby i příchodu zimního období lze bazén jednoduše vypustit, vyfouknout a uskladnit. V nadcházející sezóně jej můžete postavit na jiném místě, nebo převést například na chatu.

Nevýhodou nafukovacích bazénů je nižší odolnost materiálu vůči opotřebení, jejich měkká konstrukce lze snadněji protrhnout. U některých typů jsou součástí i speciální sady pro lepení, které vám výrazně usnadní opravu bazénu v případě jeho poškození. Díky nepříliš odolné konstrukci mají nafukovací bazény kratší životnost, a proto jsou vhodné zvláště pro příležitostné využívání.

 

Bazén s pevnou konstrukcí

Bazén s pevnou konstrukcí je oproti standardnímu nafukovacímu bazénu pevnější, stabilnější a odolnější vůči přelití vody. Z dlouhodobého hlediska představuje praktičtější řešení pro letní dovádění. Pro jeho pořízení je nutná vyšší investice a náročnější práce s přípravou terénu. Povrch vybraného prostranství musíte nejprve upravit a vyrovnat. Půdu pod bazénem je vhodné posypat nezrnitým pískem a vystlat speciální geotextilní podložkou, která poskytne ochranu fóliové základně před poškozením, plísněmi a vzrůstající trávou.

Bazén disponuje pevnou ocelovou nebo polypropylenovou konstrukcí s ocelovým či plastovým pláštěm. Tuto konstrukci zvládne hravě složit každý kutil. Následně stačí bazén napustit vodou a opatřit dalším praktickým příslušenstvím, jako je filtr, schůdky apod.

 

Příslušenství (chemie, filtrace atd.)

O bazén nesmíte zapomenout také pravidelně pečovat. Výběrem praktických doplňků bude vaše účast na údržbě nadzemního bazénu minimální. Nezapomeňte před použitím bazénu nainstalovat kvalitní filtraci, kterou zajistíte potřebnou kvalitu i úsporu vody. K dispozici jsou dva základní způsoby filtrace – kartušová a písková.
 

 • Kartušová filtrace je vhodná při občasném používání bazénu i do malých bazénů o průměru do cca 3,66 metrů. Využijete ji zejména u samonosných nafukovacích bazénů. Tato filtrace zajišťuje, aby voda procházela přes kartuš, na níž ulpí i velmi drobné nečistoty. Nevýhodou je, že se snadno zanese. Proto je potřeba ji měnit vícekrát během jedné sezóny.
 • Písková filtrace funguje na principu pročištění vody křemičitým pískem. Její údržba je snadná a vydrží pracovat v řádu několika let. Vhodná je do bazénů s pevnou konstrukcí a s většími rozměry (s průměrem nad 3,66 metrů).

 

Jaké doplňky pořídit?

Mezi funkční bazénové příslušenství můžeme zařadit doplňky, které vám usnadní údržbu bazénové vody. Jedná se například:

 • bazénovou chemii
 • solinátory do bazénu
 • bezchlórovou úpravu vody
 • tepelná čerpadla

Snadný a komfortní přístup do bazénu vám zajistí stabilní schůdky, které by měly být z  pevného materiálu s dostatečnou nosností i šířkou. Chcete-li bazén využívat i mimo koupací sezónu, investujte do jeho zastřešení. Kvalitní letní (solární) plachta ochrání vodu před nečistotami i ochlazením, navíc napomáhá vodu i částečně ohřívat. Zimní plachta ze silnějšího materiálu naopak zabraňuje množení bakterií a řas. Pořídit si můžete také praktické komponenty, jako jsou bazénové teploměry, bazénové vysavače nečistot, solární ohřev aj.